[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 350l incepator  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am revenit cu ceva poze, insa se pare ca nu sunt nici acestea prea clare
Stiti cum sa fac sa nu mai fie apa asa tulbure? Nu da semne ca ar vrea sa se limpezeasca
[Thumb - 065.jpg]




bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

mai multe poze
[Thumb - 079.jpg]




bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu pot sa le pun pe toate in acelasi post
[Thumb - 20140810_193926.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/08/2014 18:57:20




kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

De cat timp este apa in acvariu?

0771 496 835 Lucian
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

De aproape 2 saptamanii , dar a fost limpede pana am miscat o piatra



AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Foarte nasoala situatia cu apa tulbure!Cand or sa creasca si vor "rama" peste tot,oare asa va arata apa?
Substratul trebuia spalat bine in macar 10 ape pana sa il pui in acvariu!L-ai spalat?
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

da , l-am spalat, dar nu chear atat de intens , sper sa ii dau de cap



AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

bulan77 wrote:da , l-am spalat, dar nu chear atat de intens , sper sa ii dau de cap

Singura sansa sa scapi de particule ar fi sa updatezi filtrarea si sa aspiri cat de des poti.Insa vezi sa nu deciclezi!
Nisipul trebuie clatit bine,odata am patit la fel,eu am scos totul si am spalat iar,numai ca acvariul era de 3 ori mai mic ,sper sa nu ai aceeasi soarta!
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

sa vad maine ce fac



kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Ai nisip sau spartura de marmura? Eu am avut nisip de constructii si doar l-am clatit la inceput si nu am avut probleme ca tine. Acum am nisip alb si nu l-am spalat deloc si tot nu am probleme. Din cauza asta te intreb daca nu cumva ai marmura, aia stiu ca e spurcata. Nu am citit de la inceputul topicului pt ca nu tin minte si din cauza asta te intreb.

0771 496 835 Lucian
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

am marmura



kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Aia e beleaua. Ai doua variante:
1.) Scoti marmura si o cerni bine sa scapi de praf.
2.) O schimbi cu nisip alb.
Altfel cum sapa pesti prin nisip o tulbura, iar asta se va intampla mereu. Sa nu incerci sa pui nisip peste, nu functioneaza. Scoti apa in butoaie (sau in cada daca nu ai altceva), bagi pesti, filtru (macar pe cel intern), scoti marmura si o treci prin ciur de malai sau o sita mai fina si scapi de praful de marmura. Nu scapi de el prin spalare, faci scurta la mana si cam degeaba. Asta e cea mai buna varianta pe care o vad eu si asta as face eu. Tehnica asta am folosit-o cand am schimbat nisipul. Bafta.

0771 496 835 Lucian
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc de idee, cred ca asa am sa fac
Intai sa gasesc un ciur



Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

bulan77 wrote:Multumesc de idee, cred ca asa am sa fac
Intai sa gasesc un ciur


parerea mea schimba praful de marmura mai ales daca este cel cu granulatie cuprinsa intre 0-3mm, este foarte pacatos oricat ai spala la el to o sa ramana mereu pe geamuri particule de praf ...
cred ca daca ai fi facut de la inceput o curatare prin doua site dupa care prin ciorap cred ca reuseai insa .. mult prea multa munca - din punctul meu de vedere -

poti sa incerci glas sandul-ul de la dedeman -- nisip special quart - sticla pt filtrele de piscina - 72 lei sac de 25 kg si este de un alb imaculat -- totusi un alb ireal dar in timp cred ca o sa arate mai real ...


zi buna !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Vesti bune , apa sa limpezit in proportie de 70%
Sa speram ca in cele din urma va ajunge cristal



bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut tuturor!
Am revenit dupa o scurta pauza .
Stadiul acvariului suna cam asa :
- apa limpede (insfarsit), nu se mai tulbura dupa ce scormonesc pesti substratul
- pesti mancaciosi si vioi (din pacate a muritul 1 sa bagat in spate la decor si l-am vazut prea tarziu)
- inca nu au inceput lupte intre ei , se simt destul de bine impreuna

Cateva intrebari pentru cine ma poate ajuta
Cum imi dau seama care sunt masculi si care femele , majoritatea sunt destul de intens colorati dar am si cativa care inca nu au ajuns la aceiasi intensitate
Am doua feluri de mancare : jbl novo malawi si tetra pro colors .... le-am dat din amandoua , pare a fi ok pana acuma , ce ziceti de tetra? (luna viitoare am sa cumpar NLS)

Va multumesc!



bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut tuturor!

Am revenit cu un update al acvariului.

Am scapat de background-ul 3d , a fost schimbat cu un fundal negru (arata mai bine ).
Am imbunatatit iluminarea , acuma am 1 neon jbl marin blue + 1 neon jbl marin day (frumoasa combinatia , nu ma asteptam).
Le-am cumparat la pestisori delicatese de la NLS + jbl malawi (se observa diferenta dupa NLS).
Apa este limpede , nu am mai avut probleme cu ea . Schimb apa odata la 4-5 zile cam 20-30 % din ea.
Pesti sunt bine , desi am avut niste probleme , am fost plecat din oras iar cand am renit am gasit cam 3-4 exemplare din fiecare specie moarte . Pana la urma am constatat ca nivelul de nitrati a crescut foarte mult , am schimbat repede cam 50% din apa , am continuat cu schimbarea apei (in procentaj mai mic) inca 3 zile. Nu au mai fost probleme de atunci.
Am avut primul mascul dominant din acvariu , un mascul de iodotropheus sprengerae (foarte frumos), insa a trebuit sa scap repede de el pentru ca se batea cu tot ce prindea in calea lui.
Pestanii sunt foarte prietenosi si curiosi , cum umblu umpic la acvariu sau in jurul lui , hopa si ei .

Luna viitoare am sa imbunatatesc filtrarea , voi adauga 5l de siporax dupa care va urma inca un filtru extern.

Locatarii actuali ai acvariului:
- 6 x labidochromis caeruleus (foarte cuminti )
- 5 x iodotropheus sprengerae (cam certareti )
- 6 x Acei Msuli
- 3 x labidochromis mbamba bay

Stiti cumva de unde pot cumpara inca vreo 5 pui de labidochromis mbamba bay?

Am pus o poza cu acvariul, nu am un aparat foto mai profesional sa ii fotografiez si pe pesti la o calitate aceptabila.

[Thumb - 2014-09-18 20.30.28.jpg]




kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Arata foarte bine. Felicitari. Nu stiu daca eu ti-am recomandat-o, dar sper sa fi fost eu cel cu sfatul sa folosesti combinatia asta de neoane. Am tot recomandat-o la cine am putut, eu unu momentan nu mi-o permit. Bafta in continuare!

0771 496 835 Lucian
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc! Pacat ca nu pot sa fac poze si la pestanii , oricum sunt destul de micuti , cam 4-6 cm .
Acum cateva zile au inceput sa imi apara alge maro , dupa cete am citit pe forum ar trebui sa scap iute de ele



bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut!
Am revenit cu vesti bune si cu nelamuriri.
Vestea buna este ca voi fi bunic, pentru prima data, nu ma asteptam la asa ceva mai ales ca nici un exemplar nu depaseste 7-8 cm. Femela care a ramas gusata am crezut tot timpul ca este mascul, fiind cel mai dezvoltat exemplar.
Am insa o nelamurire in legatura cu comportamentul lor, toti pesti stau doar intr-o parte a acvariului, rare ori se aventuriaza in cealalta parte. Cand este lumina aprinsa stau mai mult ascunsi, doar cand este lumina stinsa devin mai activi.
In legatura cu algele, pana acuma nici urma de alge verzi, doar niste alge maroni, care cred ca sund diodome.
ca iluminare folosesc 2 neoane de 36w, un jbl marine day si un marine night, timp de iluminare 13-22.



 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com