[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rekord Project  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
sagaeu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2014 23:35:13
Messages: 70
Location: Iasi
IP:
Offline

N-am terminat inca studiul...
Am o alta intrebare:
Vreau sa-mi fac un sistem CO2 cu butelie:
Butelie 7,95kg ?
Mai am nevoie de reductor cu 2 manometre si de electrovalva - Daca am acest reductor de presiune cu 2 manometre pe unul din manometre voi avea presiunea din butelie, iar pe celalalt presiunea cu care lucrez, nu? In acest reductor trebuie sa intre si electrovalva, si apoi trebuie sa am robinetul de reglaj fin? Sau exista reductoare cu reglaj fin? Ar trebui sa caut din acestea?
Cand folosesc acest sistem butelia trebuie sa fie deschisa la maxim?
EDIT:
Am uitat sa intreb ceva:
Am gasit un reductor de presiune in PSI si MPA, la conversie am vazut ca 1bar=0,1MPA, as putea sa folosesc acest reductor fara probleme nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2014 09:41:06


Rekord Project 2014
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Reductoarele de acvaristica au incluse si reglaj fin.
Fii atent sa aiba asa ceva neaparat, altfel iti va fi foarte greu sa nimeresti volumul de co2 necesar bazinului.

Electrovalva se pune dupa reductor.

Butelia da, trebuie deschisa la maximum. Se ocupa reductorul de scaderea presiunii care ajunge in acvariu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
sagaeu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2014 23:35:13
Messages: 70
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut,
Mi-au disparut algele din acvariu cu excep?ia BBA care se simte în largul ei si se dezvolta foarte mult. Lemna sp cred ca e cea care m-a ajutat, s-a dezvoltat foarte mult, si cred ca am de 7-8 ori mai multa decât am pus. La un moment dat am tinut si în acvariu într-un cerc facut din furtun de perfuzor, doar ca s-a dezvoltat foarte mult si dedea pe dinafara si imi era frica sa nu infunde gaura care impiedica rearea efectului de sifon si am scos-o si am pus-o înapoi în sump.
BBA continua evolutia cred ca din cauza variatiilor de Ph si CO2.
Ieri mi-a ajuns reductorul/electrovalva/num?r?torul de bule si furtunul pentru CO2, si imediat cum le-am luat am fugit sa încarc butelia de CO2, dar se terminase programul si Luni îl mai gasesc acolo pe domnul de la încarcari, iar la ITO nu se lucreaza în week-end.
Acum mai am cateva întrebari. Reductorul l-am cumparat de la CO2Art si vorbind cu un acvarist din Iasi, si el foloseste CO2 cu butelie pentru prima oara si si-a cumparat si el acelasi tip de reductor, mi-a spus ca a citit ca reductorul nu poate rezista la o presiune mai mare de 65 Bari, desi reductorul are pe primul manometru indicata presiunea pana la 25 MPa (250 Bari), iar pe al doilea pana la 1 MPa.
Aici sunt prezentarile producatorului http://www.co2art.co.uk/store/regulators-solenoids/dual-gauged-co2-regulator-aquarium-home-brew/
Ar trebui sa nu o tin la o presiune mai mare?
Daca mai are cineva acest tip de reductor va rog sa-mi spuneti la ce presiune sa o tin.
Colegul din Iasi mi-a spus ca datorita temperaturii din incapere presiunea a ajuns la 8MPa si totul e in regula. Ar trebui sa-mi fac probleme?

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2014 09:53:18


Rekord Project 2014
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In mod normal butelia incarcata trebuie sa aiba 50 de bari...daca baga un pic mai mult, sa zicem 60 bari.
Deci n-ar trebui sa ajunga la limita reductorului.

Iar domnul de la ITO din ce am observat eu, stie ce face. Nu iti va incarca mai mult decat trebuie.

Apropos, trece-ti si in profil locatia

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
sagaeu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2014 23:35:13
Messages: 70
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc.
Intr-o discutie anterioara mi s-a spus sa am grija sa nu depaseasca 100Bari. Am sa am grija sa nu depaseasca 65
Multumesc inca odata!

Rekord Project 2014
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

sagaeu wrote:Multumesc.
Intr-o discutie anterioara mi s-a spus sa am grija sa nu depaseasca 100Bari. Am sa am grija sa nu depaseasca 65
Multumesc inca odata!


Eu cand merg la ITO cu butelia de 10 kg, nu depaseste niciodata 50 de bari.
Cand am mers cu cea de 2kg, a ajuns dupa ce am adus-o acasa si deci la temperatura o idee mai mare, la 60 de bari. Dar nu mai mult.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
sagaeu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2014 23:35:13
Messages: 70
Location: Iasi
IP:
Offline

Am rezolvat-o. 7l - 19.90 lei. S-a uitat inginerul la ea si a spus ca-i buna, mi-a dat indicatiile de folosire si mi-a spus sa dorm linistit.
Mai am o intrebare. La ce presiune sa tin al doilea manometru (presiunea de lucru)?

Rekord Project 2014
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Precum am vorbit deja, da' ca sa nu ramana topicul asa suspendat

Undeva in jurul valorii 1 bar.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
sagaeu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2014 23:35:13
Messages: 70
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut,
Electrovalva nu inchidea complet mai iesea o bula la 11sec si am scris celor de la ArtCO2 despre problema si am intrebat si de presiunea din al doilea manometru. Pentru cei cu electrovalve de la ei care au aceast? problema se scoate partea cu firele si dedesubt este o placa prinsa in 2 suruburi, se scoate aia si apoi se scoate valva si se sufla pentru a indeparta praful, la mine a mers iar despre presiunea de lucru mi-a spus ca ar trebui sa fie intre 0,3 si 0,4 MPa adica intre 3 si 4 bari. Acum problema mea e ca desi deschid acel robinet presiune creste si apoi se intoarce la 2 bari..., oricum nu ma deranjeaza.

Rekord Project 2014
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

3-4 bari?
N-am mai vazut cu presiuni asa mari pana acum ... dar probabil depinde de cum e construit.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
sagaeu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2014 23:35:13
Messages: 70
Location: Iasi
IP:
Offline

Manometrul pentru presiunea de lucru are maxim 10 Bari, cel al reductorului meu.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2014 22:56:11


Rekord Project 2014
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com