[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre apa  XML
Forum Index » Apa
Author Message
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Multumesc ptr raspunsul detaliat Lucian. Discutam despre filtrul cu 6 trepte de 359 lei Da ceva despre cartuse, ce parere ai ?. Concluzie si pentru altii - fara reziduala la ultrafiltrare.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca este vorba despre asta Ultrafiltrare in 6 trepte cu filtru Bioceramic Turmalina UF6 / FIR este OK. Eu personal dupa perioada de 9 luni cat este dat pentru Filtru GAC (al 3-lea din cele mari de 10") l-as schimba cu un filtru ceramic Sterasyl: Filtru ceramic 10" si as pune la final inca un cartus filtrant in linie cu GAC (cum este asta Filtru in linie GAC) dar atentie iti mai trebuie 2 racorduri rapide, 2 cleme de prindere si tub. Asta va mari considerabil viata membranei de ultrafiltrare... De altfel nu va luati dupa perioada data de ei pentru schimbat filtre. Ele nu se uzeaza in timp ca nu sunt alimente ci in functie de cantitatea de apa filtrata, deci ar fi trebuit sa dea perioada de schimbare in functie de cantitatea de apa...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Scuze de offtopic, wb nene Lucian!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Scuze de offtopic, wb nene Lucian!


Warner Brothers?

Mama prostilor e mereu gravida!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

da! iesi acasa, grasule.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Scuze de offtopic, wb nene Lucian!

Ei, am fost tot timpul pe aici, pe tacute dar acum chiar mi-a intrat pe felie


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Multumesc inca o data Lucian, am dat comanda. Nu au filtru sterasyl, dar la schimbul lor voi lua. Motivul lor de a inseria 2 filtre de carbon este cantitatea excesiva de clor din apa retelei municipale. La comanda, omul a intrebat din prima unde va fi folosit filtrul - retea sau fantana. A fost deschis la propunerea mea ( de fapt a ta) de a schimba filtrul 3 cu un sterasyl. Vedem cat de prompti sunt cu livrarea.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Filtrele simple fara osmoza si remineralizare (adica cu 3 cartuse - sedimente, carbune si ceramic) modifica cumva pH, GH si KH?

Budy a facut niste analize la apa cu JBL Proscan si rezultatele sint prin balarii - am mai citit si pe la altii ca Proscan sint la fel de bune ca betele 6in1.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Filtrele simple fara osmoza si remineralizare (adica cu 3 cartuse - sedimente, carbune si ceramic) modifica cumva pH, GH si KH?

Budy a facut niste analize la apa cu JBL Proscan si rezultatele sint prin balarii - am mai citit si pe la altii ca Proscan sint la fel de bune ca betele 6in1.

NU... nu se modifica parametrii apei.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

koala wrote:
Liv wrote:Filtrele simple fara osmoza si remineralizare (adica cu 3 cartuse - sedimente, carbune si ceramic) modifica cumva pH, GH si KH?

Budy a facut niste analize la apa cu JBL Proscan si rezultatele sint prin balarii - am mai citit si pe la altii ca Proscan sint la fel de bune ca betele 6in1.

NU... nu se modifica parametrii apei.


Ca filtru ceramic am comandat asta este ok .
https://filtru-de-apa-bucatarie.compari.ro/alfakal/cartus-filtru-apa-ceramic-10-p402933507/
Setul care l-am cumparat nu avea ceramic.
https://www.eurowarehouse.ro/sanitare/accesorii-sanitare-ro/filtre-apa/filttru-apa-triplu-10-toli-3-4-ff-carbune-bumbac-sita/
Am gresit la montaj trebuie cel din centru carbon si ultimul ceramic ? Ca in poza de pe forum?
[Thumb - filtre.jpg]

[Thumb - a4.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 19/04/2020 15:26:59

[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@budy - cind scriam de ceramic voiam sa scriu de fapt de sterasyl. Sterasyl e un filtru care se pare ca elimina sulfatul de aluminiu cu care avem cam mari probleme prin Bucuresti - dupa perioadele ploioase. Doar ca nu se stie exact daca se mai fabrica sau daca a primit denumirea generica de filtru ceramic.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

Da ok
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ordinea de montare a cartuselor este urmatoarea: coloana de apa -> filtru bumbac -> filtru carbune -> filtru ceramic -> acvariu.
Sterasylu' este o marca de "ceramic"... deci, orice cartus ceramic o sa elimine sulfatul de aluminiu din apa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

koala wrote:Ordinea de montare a cartuselor este urmatoarea: coloana de apa -> filtru bumbac -> filtru carbune -> filtru ceramic -> acvariu.
Sterasylu' este o marca de "ceramic"... deci, orice cartus ceramic o sa elimine sulfatul de aluminiu din apa.

Multumesc
[Email]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va salut,
eu de2 ani folosesc sistemul de la Aquaphor- model Crystal cu 3 module:

Modulul K3 CarbFiber pre-trateaz? apa eliminând particule mai mari pân? la 5 microni.
Filtrul K2 CarbFiber cu structur? mai dens? reduce particulele de 3 microni.
Modulul K7 CarbFiber ultra-dens asigur? filtrarea final? ?i elimin? compu?i organici reziduali ?i metale grele. Filtreaz? particulele pân? la 0,8 microni.

În toate filtrele cu caset? Aquaphor cu carbon, fibra Aqualen ™ îndep?rteaz? în mod ireversibil impurit??ile organice, metalele grele, clorul ?i alte substan?e contaminante.
Sistemul vine cu un robinet separat. Pt apa din Bucuresti este super ok, sau asa mi se pare mie.
Utilizez apa si la acvariu direct din sistemul de filtrare ceea ce este un mare avantaj. Este drept dureaza tinand cont de debit 2,5 l/minut.. Schimb 40-50% saptamanal la un acvariu cu volum net de cca 100l.
[Thumb - crystal_exp_hq0.png]

 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com