[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
300 litri plantat by Humbert  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

merci
da, stiu ca imaginea e miscata, dar n-am ce sa fac pt ca filmez cu telefonul, nu cu camera. ce-i drept in seara asta am fost deosebit de shaky.

ref la partea stanga, inca mai am de lucru acolo. chestia e ca imi place prea mult tenellus-ul ala ca sa renunt la el (desi am mai scos din el); in lumina frunzele capata o nuanta aurie... mi-e draga planta asta si pt ca nu am mai avut-o vreo 3 ani, acu' imi scot parleala cu ea

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2013 22:52:14




stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Inteleg
Da' poate sa-l tunzi un pic mai scurt?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai nu pot sa-l tund, pt ca e genul ierbuta, respectiv daca ai taiat frunza, nu mai ai ce face cu ea.
sa creasca didiplisul intai si dupa aia mai vedem, mai cercetam.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2013 22:59:53




stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ah, am inteles, n-am crescut buruiana asta pana acum...

Atunci mai asteptam, vedem cum te loveste inspiratia

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

image



lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Foarte frumos bazinul, felicitari. De ce nu e si un pic de rosu?

Cat despre scalari, desi am avut si discusi, pot afirma acelasi lucru, sunt cei mai frumosi pesti pe care i-am avut vreodata. Stiu ca sunt pe maini bune asa ca nu imi pare rau ca i-am dat.

[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

salut
ah, am citit postul tau si m-am simtit imediat vinovat: din pacate am pierdut femela de scalar acum 2 saptamani. inca sunt suparat pe tema asta.

ce s-a intamplat a fost ca a facut HITH. adica i-au aparut pe partea dreapta, deasupra ochiului, mai intai 2 ulceratii din alea caracteristice pt HITH ("cosuri"). cred ca am observat rapid (1-2 zile), desi era sa nu observ, pt ca eu am pompa de valuri in stanga si scalarilor le placea sa stea in curent, asa ca imi aratau preponderent doar partea stanga.

in fine. am cumparat imediat Spyrohexol si Bactopur si am inceput sa-i fac bai zilnice de cate 20 de minute.
culmea, efectele s-au vazut imediat, in sensul ca ulceratiile aratau mult mai bine si pareau sa se vindece cumva.
dupa vreo 2-3 zile de bai ulceratiile vechi au dat inapoi, dar au aparut altele 2 noi.
dupa 1 saptamana de astfel de bai toate ulceratiile aratau ca raspund la tratament si eu eram optimist, chiar ma gandeam ca vin aici pe forum si povestesc cum am vindecat eu de HITH un scalar.

din pacate, inca din prima zi de tratament, masculul a inceput sa o agreseze pe femela, desi o bagam inapoi in acvariu cu lumina stinsa, ca m-am gandit ca o percepe ca un intrus pe teritoriul lui. tot de la un moment dat femela a inceput sa nu mai manance si din cauza agresiunilor statea mai mult ascunsa.

trecusera vreo 10 zile, din care in 7 facusem tratament.

ce m-am gandit eu in acel moment: decat sa-i fac bai scurte si sa o streseze masculul cand o bag inapoi, mai bine ii fac 1 baie mai lunga si deci am decis sa o las 24 de ore, cu aerare, cu tot ce trebuie.
dupa 24 de ore, femela arata bine si era vioaie, asa ca am decis sa o mai las inca 12 ore cu gandul ca rezolv definitiv problema.

din pacate dupa cele 12 ore suplimentare femela nu mai avea un comportament bun si am stiut imediat ca o s-o pierd. s-a stins dupa inca 2 zile in acvariu.

nu stiu care ar fi fost sansele ei, insa e destul de clar ca cauza imediata a mortii a fost ca am lasat-o prea mult in antibiotic.

asa ca acum ma simt tare prost pt ca nu numai ca nu mai am un peste la care tineam, dar si ca cel putin i-am grabit sfarsitul

This message was edited 2 times. Last update was at 10/01/2014 15:31:46




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

update: la nici o zi de la instalarea unui e1501 in locul lui eheim 2224, apa s-a curatat complet de suspensii si arata cristal. (acum am e1501 + e901)
lectia de aici pentru mine este ca filtrarea mecanica este la fel de importanta ca si cea biologica pentru felul in care arata acvariul.
deci acu' zici ca am alt acvariu, daca nu ar fi bulele fine de oxigen si de co2 nici nu as zice ca am apa in acvariu la prima vedere.

sunt multumit de investitie, chit ca a fost o mica avere acest e1501.




Ionut Godea
Member
[Avatar]

Joined: 15/01/2012 22:35:15
Messages: 277
Location: Bacau
IP:
Offline

Frumos!! Bravo!!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19141.page
http://aquaristmagazine.com/the-difference-a-good-trim-makes-but-for-this-aquascape-suits-you-sir/
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine. Felicitari!


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si mie imi place verdele asta frumos.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

multam, oameni buni.



petre79
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:24:03
Messages: 415
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Foarte foarte frumos......felicitari
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mult verde! Superb!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert vezi unde pui pozele ca au inceput sa dispara (postul #65)


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, le-am sters eu pentru ca am fost banat pe celalalt forum si am vrut macar sa sterg tot ce se poate daca cererea mea de a-mi fi sters userul si jurnalul de acolo nu a fost luata in seama.
imi pare rau pentru acest topic, nu cred ca pot sa le repar, dar sunt aici si voi actualiza.
adica... hmmm, daca vreau sa particip la concurs, nu cred ca voi mai actualiza pana atunci )

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2014 09:44:29




koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Unde ai fost banat? Si, de ce?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai am fost banat pe acvarist.ro, la dl. Craciunas.
nu stiu daca au importanta motivele... i-am spus niste lucruri pe pm unui admin care-mi daduse infractiune (apoi mi-a sters niste posturi) pt ceea ce eu consider ca a fost un delict de opinie.
poate ca opiniile mele nu sunt comfortabile sau nici macar nu se inscriu in curentul general (specific, este vorba despre opiniile mele ref la acvariile lui Ionut Godea), insa sunt ale mele, sunt oneste, desi pot fi gresite, iar in momentul in care imi sunt sterse si-mi este bagat pumnul in gura, cu parere de rau, eu nu mai am ce cauta acolo.
in fine, lucrurile au degenerat urat intre mine si acel domn admin, el m-a facut vanzator in Kaufland, eu si acum mai intru periodic acolo ca sa-i spun ca e un om de tot rahatul si altele (pe pm).

nu ma simt nedreptatit sau ceva, it is what it is, stiu ca am gura mare si ca nu reusesc sa tac cand e cazul sa tac, insa totul se opreste la sters posturi.
as vrea sa nu fac mare caz pe tema asta, eu sunt nemultumit de mult timp de atitudinea dictatoriala de pe acel forum si cumva am folosit acest prilej ca sa spun tot ce aveam de spus, dar in acelasi timp nu sunt mandru de mine si in niciun caz nu vreau sa ma inscriu in vreun partizanat, este doar problema mea.

This message was edited 2 times. Last update was at 03/03/2014 11:11:36




koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu e treaba noastra sa ne bagam in bucataria altor forumuri... fiecare proprietar de forum procedeaza asa cum il taia capul.
Userii accepta, sau nu, situatia. E treaba lor.

Aici avem o politica mai relaxata vis-a-vis de opiniile userilor.



Multumesc pentru raspuns!
Bafta la concurs!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2014 11:13:05


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trimite-mi pe PM link-urile si in ce topicuri/posturi vrei sa apara si le reditez eu punandu-le noile link-uri


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com