[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
koala - proiect Nano  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

dragos wrote:Totusi de ce in fabrica in care lucrez se fac o gramada de piese pt domeniul naval/maritim din aliaje crom-nichel sau din aliaje de aluminiu sau din oteluri inalt aliate cu nichel? Ma indoiesc ca totusi nu ar rezista si aceste aliaje dintre care multe sunt special proiectate sa reziste in mediul marin. Inoxurile austenitice este stiut de exemplu ca rezista in orice mediu acid sau bazic (cu exceptia mediilor bazice in care exista si sulf) iar duplexurile sau super duplexurile rezista foarte bine inclusiv in medii bazice unde este si mult sulf. Deasemenea si koala are dreptate cind vorbeste de aluminiu si oxizii care se formeaza la suprafata sa conferindu-i o mare rezistenta la coroziune. Singurul avantaj pe care il vad la titaniu este ca nu se dilata asa mult ca celelalte materiale .


Nu e vorba ca "nu rezista" ,..... materialul e posibil sa "reziste" . Dar problema se pune vizavi de acei derivati ce rezulta ...daca afecteaza sau nu vietuitoarele
Eu vand materiale speciale de adaos (sudura) . In ce fabrica lucrezi ?... poate punem de un business Da-mi PM .
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Hai sa contribui si eu Am gasit linkul asta: http://www.shine7.com/aquarium/chiller.htm si uitati-va va rog cat de MARE este cooler-ul acela pentru ca sa raceasca apa dintr-un acvariu de 20L de la 30 de grade la 25 de grade in conditiile in care in camera sunt 32.
Si nenea foloseste un capat de racire din aluminiu caci ... are acvariu de apa dulce.

Am mai gasit pe net ca se poate folosi si ceramica in loc de titan.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Salut Ricardo.
Intreb si eu, de ce sa te chinui atat de mult cu gaura in sticla in laterala(izolat, diferente de temperatura, dilatare, contractare etc) atat timp cat poti sa o scufunzi in apa prin partea de sus.

Pana si Chillerele din China folosesc titan pentru serpentina de racire.
Daca nu vrei sa iti dai foc la valiza, cel mai sigur este ce am vazut in link-ul lui Viulinan. Doar ca apa ce trece prin acel bloc de racire este in circuit inchis si plimbat de o pompa printr-o spirala lunga ce se afla in sump.

p.s. Ininte sa iti faci probleme cat de tare vor raci trebuie sa iti faci probleme cat de tare se vor incalzi !
p.p.s daca le rulezi in gol, fara racire, le arzi f f repede
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu ma pricep, da' am oarece bun-simt tehnic... din ce-am observat, treaba sta in felu' urmator:

- avem o suprafata mica de tot (40x40 mm) care se raceste al 'reaku de tare (ofcors, pe partea aialalta se incalzeste corespunzator),
- partea rece tre' pusa in contact cu apa acvariului... cu cat mai bine realizam contactul, cu atat mai bun este transferul termic.
- elementul Peltier, in sine, nu poate sta scufundat in apa... asa ca tre' gasita o solutie prin care sa se poata realiza un transfer termic cat mai bun (fara probleme pentru animale, fara risc de coroziune, etc.)
- nu sunt foarte multe solutii aici... cel din linkul lui Iulian (viulian) foloseste o "camera" de aluminiu cu laturile egale cu elementul Peltier. Aceasta incinta inchisa este mufata la o canistra externa... apa circula prin camera aia si se raceste...
- eu vreau sa incerc sa "inglobez" partea rece chiar in acvariu... sa am, cum s-ar zice, o bucata de metal rece care sta in permanenta in contact cu apa si care este spalata de fluxul pompei... sper sa am un randament mai bun decat cel realizat in linkul de mai sus.
- racirea nu pare a fi problema cea mare... pui un radiator cat mai bun si un ventilator cat mai puternic. Solutii tehnice sunt, iar faptul ca nu esti constrans de nimic iti lasa o marja mare de manevra.


Am tot cautat zilele astea informatii despre aluminiu (mi se pare ca este metalul ideal = transfer termic excelent, coroziune mica)...

- e clar ca se oxideaza imediat... insa, stratul ala de oxid care se formeaza la suprafata il protejeaza si nu pare a fi un pericol.
- nu am gasit nicaieri informatii cum ca oxidul de aluminiu ar fi toxic... spre deosebire de cupru, aluminiul pare a fi "neutru".
- daca gasesc placa de titan, o sa o folosesc...


O alta idee care imi umbla prin cap este sa folosesc o cutie care "sa pluteasca" in acvariu... fundul cutiei sa fie din titan (aluminiu) si sa raceasca apa... in cutie sa am radiatorul + ventilatorul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca poti folosi si aluminiu, oxidul de aluminiu nu este solubil in apa marina si nici
toxic in conditiile de reef din acvariu:

http://www.seachem.com/support/AluminumSolubilityToxicity.pdf

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2013 19:22:06


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta era placa de ceramica de care vorbeam la inceputul discutiei:

http://www.accesoriiargint.ro/placa-ceramica-pentru-sudura-p-829.html

Placa ceramica utilizata la sudura argintului.
Dimeniuni: 15*15cm
Placa ceramica nu este poroasa si nu contine azbest. Retine caldura in timpul sudarii astfel incat sa se obtina o incalzire uniforma a piesei. Poate fi utilizata pana la 1200 grade Celsius.
Cu ajutorul picioarelor inaltatoare, caldura sta departe de standul de lucru.


- din descriere, pare a fi un material care se incalzeste uniform si care preia caldura.
- Dorin mi-a povestit de treaba asta...
- daca preia caldura de la sudura, o poate prelua si pe cea a apei... nu e poroasa, se poate lipi ca lumea.
- are 225 cm patrati asa ca suprafata radianta e generoasa (fata de cei 16 cm patrati - suprafata elementului Peltier).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Unul din baieti a cautat si nu a gasit tabla de titan. Celalalt inca nu a terminat de scotocit. La o adica (ce nu fac eu pentru tine ) renunt la tabla mea de prajit painea (care este mai mica ~20x20cm). Ca sa nu am probleme cu mancarea calda pentru urmatorul sfert de veac o sa am nevoie la schimb de o tabla din inox (atentie ca este groasa de 3-4mm ca sa nu se deformeze). Diseara sau cel tarziu maine o sa avem decizia finala.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Una la mana... urmatorul sfert de veac e doar un alint, uitandu-ma la barba ta carunta ... da' apreciez sincer gestu' si dau si-o sticla de vin, pe langa tabla de inox cuvenita.

Doi la mana... da-mi o sugestie, ref. la modul in care lipesc eu titanul ala pe gaura din sticla. Merge cu silicon? Ofcors ca dau si-aici o sticla de vin




PS: La o bucata de titan de 20x20 e pacat sa nu o folosesc integral... asa ca o sa ma orientez la un Peltier mai puternic (poate 70W) si o sa regandesc cumva solutia constructiva a bazinului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Diseara, dupa ce imi beau paharelul de vin dupa ultima masa calda acasa o sa masor tabla exact. Mai scotocesc si dupa aia mare
hmmm lipitura poate fi o problema. Trebuie sa faci teste. Asa la prima impresie eu ma gandesc sa facem o combinata nordului - doua lipituri paralele: un cordon de silicon pe interior (spre gaura) care va asigura macar o separare fizica de urmatorul cordon si un cordon de rasina epoxidica bicomponenta de lipt metal/sticla.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:PS: La o bucata de titan de 20x20 e pacat sa nu o folosesc integral... asa ca o sa ma orientez la un Peltier mai puternic (poate 70W) si o sa regandesc cumva solutia constructiva a bazinului.


Ai putea sa cresti usor dimensiunile bazinului ca sa ti se incadreze placa intr-unul din compartimentele din spate si sa nu fii nevoit sa le faci inegale [desi doua compartimente de latimi diferite nu cred ca ar fi vreun inconvenient in vreun fel]

To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel wrote:Ai putea sa cresti usor dimensiunile bazinului ca sa ti se incadreze placa intr-unul din compartimentele din spate si sa nu fii nevoit sa le faci inegale [desi doua compartimente de latimi diferite nu cred ca ar fi vreun inconvenient in vreun fel]

Hmm, nu vrei sa stii ce idee am! ... lasa-ma oleaca, sa "vizualizez" in cap treaba si revin cu explicatiile.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru a maximiza suprafata de contact apa/metal poti integra in intregime placa intr-o fereastra dreptunghiulara/patrata urmand ca lipitura sa o facem pe partea exterioara prin fasii de sticla Eu de aia caut placa mare care putea sa ocupe toata latimea bazinului...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am masurat placa mica care are: 202x200(205)x3 mm deci este un pic trapeziodala. A fost taiata la foarfeca ghilotina. Material titan pur
Rezista la temperaturi inalte si substante corozive: prajesc paine, vinete si pe vremea lu' ceasca statea pe aragz cu zilele sa incalzeasca atmosfera, rezista si la saramura pentru ca soacra mea o pune in fiecare toamna in butoiul cu varza cu o piatra deasupra - si toate astea de peste 30 de ani este o piesa de istoria

dar Gandalf este marinimos el nu uita cu cata darnicie a fost servit, de un batran ursulet obosit, cu 'jde mii de tuburi de suc care au fost taiate si transformate in material filtrant pentru realizarea celui mai mare filtru extern de care auzisem noi (125 l). Hei ce vremuri... cred ca de atunci ai capatat un of pe sump-uri. Ti-a ramas imaginea tubuletelor taiate si a discutiilor interminabile despre sistemele de siguranta, prea-plin, relee, pompe ca sa nu inund casa A functionat cateva luni, insa zgomotul era prea mare ca sa fie tinut in dormitor...

Deci cu mine te-ai scos. Mai trebuie sa rezolvi inaltul comandament care trebuie sa vada la locul un accesoriu de nelipsit din bucatarie

... si totusi unde este tabla aia mare?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mon vieux camarade, luam tot ce trebuie, numa' ca sa fie Sefa Dumneavoastra multumita... deci, ascult porunca!
Ce fel de tabla i-ar indulci suferinta pricinuita de pierderea "vechiturii titanistice"?
De unde iau?



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Ce fel de tabla i-ar indulci suferinta pricinuita de pierderea "vechiturii titanistice"?
De unde iau?

Ei aici m-ai prins ca nu stiu de unde . In schimb stiu ce: tabla de inox, groasa de ~3mm (sa nu se deformeze la cald) si dimensiunile 200x200mm


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mon cher ami, ma voi ocupa sa caut... daca-ti iese totusi asa ceva, in cale, la drum de seara, nu ezita sa ma suni. Platesc bine!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariu - versiunea 2

In lumina noilor descoperiri (placa de titan de ~200x200 mm), a trebuit sa regandesc un pic designul acvariului...

- Display = 400x400x450 mm (coloana de apa vine la 40 cm, asa ca efectiv va fi "un cub").
- dorinta de a ascunde pompa de valuri... as vrea ca display-ul sa fie cat mai "curat"...
- am regandit acvariul cu peretele din spate dublu... spatiu liber = 1 cm
- de asemenea, am regandit un fund dublu... cu doua "cutii" care sa preia apa din compartimentele aflate in spatele peretelui dublu.
- ideea nu este originala, am vazut-o pe un forum sud-african...
- voi folosi o canistra externa, plina cu matrix...
- datorita faptului ca sistemul este "inchis", nu vor fi variatii mari ale nivelului apei peste pieptan.
- pompa de valuri va sta ascunsa intr-un compartiment separat.

image

Placa de titan va fi prinsa pe peretele din spate (pe exterior)... pe ea vine elementul Peltier + radiator + ventilator.
- o rama din sticla, de jur-imprejur + o rama pe deasupra marginilor (sticla pe sticla, cu silicon).
- voi incerca sa lipesc placa de titan, de gaura din geam, cu rasina epoxi bi-component.
- rama de sticla are doar rol de fixare si "siguranta.
- in partea din stanga se vede cutia pompei... gaura de jos (acoperita cu un gratar) va permite apei sa intre in compartimentul respectiv
image

Aici se vad cele 2 cutii de pe fundul acvariului...
- ele comunica cu spatiul liber dintre cei 2 pereti din spate.
- aici voi lega furtunele canistrei.
- deasupra cutiilor se vede rama in care va fi fixata placa de titan.
image

Interiorul displayului, cu peretele dublu... asta se vede la exterior.
- in partea dreapta, unde e pieptanul, va fi zona de scurgere a apei catre canistra.
- in partea din stanga, va fi refularea canistrei... am prevazut un "acoperis" peste spatiul respectiv, ca apa sa nu "sara" in sus.
image

In spatele peretelui dublu este spatiul acela (separat cu un despartitor) pentru IN si OUT.
- se observa bucata de sticla ce desparte cele 2 compartimente (intrare si iesire).
image

This message was edited 3 times. Last update was at 20/02/2013 15:51:16


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Wow.
O modificare radicala a design-ului. Am vazut slim overflow box-ul asta in link-ul pe care l-ai pus cu forumul sud african.

As avea cateva intrebari.
Cum vei conecta canistra la cele doua compartimente de jos? Banuiesc ca vei folosi presetupe gen AquaMedic sau din PVC-U. Posibil sa trebuiasca sa faci acele compartimente
un pic mai mari pentru ca, in functie de gaura, iti trebuie un minim dimensional intre gaura si marginea bucatii de sticla altfel poate crapa usor.

Crezi ca gasesti cine sa taie bucatele atat de mici de sticla? De exemplu shtraiful din overflow - chiar nu stiu daca-l pot taia la 1cm - poate doar din mai multe incercari pentru ca e greu de rupt din bucata mare dupa zgarierea cu capul diamantat. Au masini care executa operatiunea asta dar nu stiu daca la 1cm cu lungimea de 40-45cm or sa reuseasca.

In rest wow again. Astept sa vad si cum integrezi bazinul in mobilier ca sa fie o imagine completa.
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Tul'ai Doamne asta da design si proiect.

Vreau sa te intreb urmatoarele:
1.De ce pieptenele nu este pe toata lungimea ?
2. Ce este cea de a doua gaurica din peretele din stanga ?

Succes.
p.s. asta este acvaristica dusa la rang de sport extrem, I like it
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Gabriel:

- cotele cutiilor le dau abia la sfarsit... nu sunt legat de nimic, acolo dedesubt. Le pot face cat de mari trebuie.
- streiful acela nu are rol de sustinere, asa ca pot sa tai mai multe bucati din geam de 2-3 mm (care e subtire si se taie usor) si sa le lipesc apoi intre ele. Nu se va vedea, asa ca nu conteaza.

@AdrianS:

- partea cu dinti este doar acolo unde apa "se scurge" catre canistra...
- in partea unde nu sunt dinti, nivelul plasticului este mai inalt... asa incat apa sa cada in acvariu (venita din canistra) cam in genul filtrelor HOB.
- daca te referi la cele 2 gauri din peretele-stanga, ele deservesc pompa de valuri... prin gaura cea mica voi scoate afara gatul pompei (care sta ascunsa in acel compartiment, deci nu se vede in display)... prin gaura mare de jos se umple compartimentul cu apa. Principiul vaselor comunicante (sper sa nimeresc diametrele si sa nu ma trezesc in situatia in care pompa arunca apa in display prea repede, iar nivelul din compartimentul ei scade prea mult).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com