[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
tetrazona sfaturi plz  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

nu ma prea pricep eu la melci dar cred ca 100 cum ai zis tu " e cam multi"
fa schim de apa la 3 zile cam 20-30%, ocazie cu care clateste burete filtrului
impuritatile sunt deorece in momentul in care ai turnat apa in acvariu nu ai pus in interior o farfurie sau o punga de plastic, care sa impiedice ridicarea impuritatilor de la substrat.(cel putin asa cred eu

pestisoru meu de aur
bogdann_c
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2012 19:21:00
Messages: 88
Location: Radauti
IP:
Offline

Va salut.
De dimineata am pus o femela si un mascul de tetrazona in acvariu maternitate inprovizat cu o plasa care se pune la izoltie pentru pereti. Am crescut temperatura si vad ca au inceput sa icreze. In maternitate am un filtru medi filtrante dar care e legat la furtunul de aier, deci nu are pompa ca sa aiba putere sa traga icrele. Si va intreb daca este preo problema daca granulatia pietrisului e de 3-5 mm. Si cam cat ar dura depunerea . Cu ce sa hranesc pui daca vor iesi? Ar trebui sa las oxigenarea apei si peste noapte . Temperatura e de 26 C sa o las asa pana eclozeaza icrele ? multumesc.
bogdann_c
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2012 19:21:00
Messages: 88
Location: Radauti
IP:
Offline

Hranesc piu de tetrazoni de trei zile cu galbenus de ou fiert as vrea sa stiu daca pot pune in acvariul lor 2-3 melci pomacea pui . Pui inoata liberi. Si vreau se completez cu apa acvariu sa pun apa statuta ? Sau mai bine sa las asa pana mai cresc 26 C temperatura . Schimbri de apa se fac?
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

temp de intretinere recondata este de 24-25 C(pt puiet) , nr de mese sa fie de 3-4 mese pe zi , peste o saptamna incerca cu ceva mancare congelata, pe care o treci mincioc sau ciorap tot 3-4 mese , sau jbl nobil fluid, ideal ar fi artemia proaspat eclozata ,

fara melci(parerea mea) , incearca sa aspiri fundul acvariului cu un furtun de perfuzie, schimb de apa max 20%(dupa a doua saptamana de la data la care ai inceput hranirea)) , si sa fie la temp apei din acvariu

timp de o luna e bine ca acvariul sa nu fie expus la ff multa lumina, mai ales cat ii hranes ti cu ou.

coloana de apa din acvariu sa nu fie mai mare de 15 cm (pana cand fac luna)

This message was edited 2 times. Last update was at 23/10/2013 14:07:03


pestisoru meu de aur
silax
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/12/2013 12:01:28
Messages: 69
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Hello Guys! Am si eu nevoie de un sfat din partea voastra. De aproximativ o zi jumatate masculul de tetrazin barbus sta in spatele filtrului si cu capul in jos. Am tot citit pe internet si am aflat ca este o parte caractezistica acestei specii, se odihnesc cand stau cu capul in jos. Dar o zi jumatate? Daca il gonesc de acolo il fugareste femela si se duce inapoi de unde a plecat. Daca ii dau tubifex in zone respectiva se duce jos, sa manance apoi revine la locul lui. Credeti ca are ceva? Sa-l mut din acvariu?

http://imgur.com/a/WGopy

Click to view My Tank - Equipments & Supplies
[Yahoo!]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

acvariul este plantat? cate ore este iluminat?
barbusi nu sunt mari iubitori de lumina (celputin nu una puternica si pe o durta foarte mare)

pestisoru meu de aur
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

pune vreo 2 melci linga puii de tetrazone. este chiar indicat. aspirerea nu rea se poate face ca tragi si puii
[WWW] [Yahoo!]
silax
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/12/2013 12:01:28
Messages: 69
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

cingo171179 wrote:acvariul este plantat? cate ore este iluminat?
barbusi nu sunt mari iubitori de lumina (celputin nu una puternica si pe o durta foarte mare)


am cateva plante, nu foarte pretentioase. Acvariu este luminat pe tmp de zi. intre 10-23 . Problema e ca o mai duce mult timp,sta doar intr-un loc si nu prea mai mananca. am incercat sa il pun si intr-un bazin separat dar are aceleasi simtome. Sper sa isi revina. crezi ca ar trebui sa renunt la lumina pentru cateva zile? femela nu are nicio problema. se alearga toata ziulica cu molyile.

http://imgur.com/a/WGopy

Click to view My Tank - Equipments & Supplies
[Yahoo!]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

in primul rand barbusi sunt pesti de card minim 6 buc
luminezi acvariu 10am-23pm, adica 13 ore pe zi??
e fffffffffffff mult
in acvarile palntate la greu,cu plante prentioase lumina merge maxim 8-9 ore/zi

cate neone ai , cati wati ai in total?

cumpara o priza programabila , fa un prog. de iluminat de max 8 ore/zi, ceva de genu 4 ore dimineata (7-11) . 4 ore la pranz (16-20)

da search google carte acvaristica 1976

pestisoru meu de aur
silax
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/12/2013 12:01:28
Messages: 69
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

cingo171179 wrote:in primul rand barbusi sunt pesti de card minim 6 buc
luminezi acvariu 10am-23pm, adica 13 ore pe zi??
e fffffffffffff mult
in acvarile palntate la greu,cu plante prentioase lumina merge maxim 8-9 ore/zi

cate neone ai , cati wati ai in total?

cumpara o priza programabila , fa un prog. de iluminat de max 8 ore/zi, ceva de genu 4 ore dimineata (7-11) . 4 ore la pranz (16-20)

da search google carte acvaristica 1976


O sa incerc si varianta expusa de tine. folosesc un singur neon de 15 W (Narva LT 15w/760-010 daylight), iar a plante am doar 4 tipuri : Vallisneria , Cabomba Caroliniana si inca doua tipuri. O a ma pun sa citesc si va tin la curent cu evolutia barbusului.

Iata si acvariul meu. daca aveti ceva sugestii, imbunatatiri va rog sa imi spuneti.

image

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2014 11:10:42


http://imgur.com/a/WGopy

Click to view My Tank - Equipments & Supplies
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com