[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
inca un incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

eu ii dau inainte tot pe topicul asta. nu mi se pare necesar sa deschid altul. am cules de pe valea Bistritei o radacina frumoasa de brad. vreau sa stiu daca pot planta, in niste gauri pe care sa le dau eu cu bormasina, plante? sa pun radacina plantelor in gaurile respective. daca da c-am ce diametru ar trebuii sa aiba gaurile respective?

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

se poate face ceva de genul asta (vezi postul anterior)? buturuga inca este intr-un recipient separat in care scimb apa zilnic.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
gab
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/09/2004 19:16:24
Messages: 40
Location: Zalau
IP:
Offline

1. Parca am citit mai demult ca nu e prea bine sa pui rasinoase in Acvariu.
Cu toate ca fiind radacina, s-ar putea sa fie OK. Asteapta totusi parerea cuiva cu multi pestisori linga nick.
Eu unul am o bucata dintr-o buturuga de vita de vie. Mentionez ca dupa 2 sapt s-a facut o mazga alba pe ea. Dupa 1 luna nu mai avea nimic si de atunci e ok.
2. Oricum cred ca e mai bine ca plantele sa fie plantate in substrat!
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

gab wrote:1. Parca am citit mai demult ca nu e prea bine sa pui rasinoase in Acvariu.

Intr-adevar, nu prea e bine. Desi, daca lemnul a stat mult timp intr-o apa curgatoare (rau, parau), se poate folosi. Un lucru e sigur: dupa ce fierbi o rasinoasa in sare, oala respectiva merge direct la groapa de gunoi. Se depune rasina aia de n-o mai scoti nici cu peria de sarma.
Deci: mai bine NU!

gab wrote:2. Oricum cred ca e mai bine ca plantele sa fie plantate in substrat!

Asa este. Dar sunt si plante care n-au nevoie de substrat, precum Anubias, Vesicularia sau Riccia.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

pai deja radacina se afla in acvariu. mentionez ca am luat-o dintr-un parau (deja nu m-ai avea coaja). am fiert-o in saramura 4 ore la foc de lemne intr-o "chirosteie" la o stana (4 ore de clocot), apoi a stat sub apa timp de 3 saptamani cu scimburi zilnice de apa.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

atomis wrote:pai... ...am luat-o dintr-un parau (deja nu m-ai avea coaja)...

Pai... e la fix!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

o sa fac o fotografie cu ea si o sa o postez

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
verde
Unripe member

Joined: 14/10/2005 13:18:15
Messages: 3
Location: Brasov
IP:
Offline

Din experienta proprie imi permit sa-ti dau si eu cateva sfaturi: nu te mai obosi cu fiertul radacinilor, nu se intampla absolut nimic daca le introduci in acvariu fara sa le fierbi, nu faci altceva decat sa le saturezi cu sare, care nu e foarte buna intr-un acvariu. In schimb, trbuie sa ai o filtrare foarte buna si sa cureti mai des filtrul. Nu trebuie sa te panichezi daca vezi ca apa capata o culoare galben-bruna, este normal datorita taninului eliminat de catre lemn.
La inceput o sa apara pe lemn un fel de mucegai de culoare alba dar care in timp dispare. Acest mucegai apare chiar daca fierbi radacina. Asigura-te ca radacina este mai grea decat apa si nu o sa inceapa sa pluteasca prin acvariu, in acest caz iti recomand sa o lipesti cu spuma de fundul avariului.
Iti urez succes, asa ca ia radacina de pe foc, pierzi timpul degeaba, o sa vazi ca nu o sa se intample nimic rau.
gab
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/09/2004 19:16:24
Messages: 40
Location: Zalau
IP:
Offline

abia astept raspunsuri la afirmatia lui verde
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gab wrote:abia astept raspunsuri la afirmatia lui verde

:paperbag:
Atunci de ce se recomanda fierberea lor cu sare si apoi clatirea din abundenta? Asa ma duc si tai o ramura de copac, o bag in acvariu si gata decorul.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... fierberea in solutie saturata de sare este recomandata din cateva motive bine intemeiate :

- "omoara" lemnul [ in cazul buturugilor care nu sunt complet moarte - uscate ]
- are rol de "curatare si dezinfectare" - prin fierbere, fibrele se inmoaie permitand astfel curatarea usoara a eventualelor parti putrezite, a bucatilor de coaja sau a nodurilor nedorite
- ingreuneaza lemnul facand mai usoara fixarea sa ulterioara in bazin [ solutia propusa, aia cu spuma, nu e cea mai fericita modalitate ]

... este foarte adevarat ca un lemn uscat, care a stat ceva vreme scufundat in albia unui rau, nu necesita in mod obligatoriu tratamentul cu fierbere in solutie salina ... insa, de aici si pana la a generaliza acest lucru, mai e drum lung de strabatut si paine multa de mancat ...
... hai sa nu emitem judecati prea categorice, mai ales cand suntem nou veniti pe un forum ca asta, unde lumea se stie, mai mult sau mai putin, si cand riscam ca tonul nostru "hotarat" sa nu fie bine vazut ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

verde wrote:...nu te mai obosi cu fiertul radacinilor, nu se intampla absolut nimic daca le introduci in acvariu fara sa le fierbi,

Eu am mari rezerve in privinta sevei otravitoare din fibre si a coloniilor microbiene pe care le poti introduce in acvariu daca nu fierbi lemnul respectiv. Sau macar sa-l oparesti.

verde wrote:...nu faci altceva decat sa le saturezi cu sare, care nu e foarte buna intr-un acvariu.

Corect, dar din cauza asta se recomanda clatirea indelungata in apa curata.

verde wrote:...apa capata o culoare galben-bruna, este normal datorita taninului eliminat de catre lemn.

Corect, dar taninul e chiar recomandat in acvariile amazoniene.

verde wrote:La inceput o sa apara pe lemn un fel de mucegai de culoare alba dar care in timp dispare.

Corect, dar se rezolva cu cativa melci.

verde wrote:Asigura-te ca radacina este mai grea decat apa

Prin fierbere aerul iese din fibre si lemnul se ingreuneaza.

verde wrote:Iti urez succes, asa ca ia radacina de pe foc, pierzi timpul degeaba, o sa vazi ca nu o sa se intample nimic rau.

Eu continui sa sustin ca - totusi - e necesara macar o oparire a lemnului inainte de a fi bagat in apa acvariului.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

eu am facut totul dupa ce am citit celelalte posturi legate de buturugi. sunt de parere ca fierberea sau macar oparirea sunt necesare chiar si atunci cand buturuga a stat timp indelungat acoperita de apa.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
verde
Unripe member

Joined: 14/10/2005 13:18:15
Messages: 3
Location: Brasov
IP:
Offline

Imi cer scuze daca te-am bagat in ceata mai mult decat erai, nu asta a fost scopul meu. Poate trebuia sa precizez faptul ca ce am spus eu nu se aplica in cazul lemnelor care inca sunt verzi. Daca sunt verzi, uita de ele, asa ceva nu poti sa pui in acvariu. Eu ma refeream la lemnele uscate care chiar au si stat o anumita perioada in apa. Iar acum, ca sa raspund si la ce au postat altii,...oricat ai fierbe un lemn in apa sarata, el nu devine atat de greu incat sa nu fii nevoit sa-l fixezi intr-un fel in acvariu. Crede-ma, am incercat si eu.
Iar daca ai o radacina mare, adica chiar mare, pentru care nu ai un recipient suficient de voluminos in care sa incapa in intregime, nu mai incerca, spala radacina cum te pricepi tu mai bine si gata. Metoda fixarii cu spuma poliuretanica functioneaza, poate chiar mai bine decat metoda fixarii cu ventuze cum am vazut la altii, adica, cu siguranta mai bine, este mult mai estetic si mai sigur. Trebuie sa tii cont si de pestii pe care ii ai. Unora le face bine si le place o apa care contine tanin, altora nu, insa concentratia de tanin eliminata in apa nu o sa fie atat de mare incat sa-ti otraveasca pestii. Eu nu cresc pesti exotici pretentiosi, am doar cativa tetra, in rest am pesti autohtoni care sunt mai rezistenti (lini, rosioare, boisteni, grindei, zvarlugi si carasi). Dar ca sa-i "contrazic" inca o data pe ceilalti, te indemn sa nu te mai iei dupa tot ce scrie in carti.
Concluzia mea: daca radacina ta e uscata si chiar a stat si in apa, nu o mai fierbe, poti sa o introduci in acvariu fara probleme. Tot ce trebuie sa faci e sa fii ceva mai atent la ce se intampla in acvariu in urmatoarele saptamani. Atat.
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

multumesc mult pentru sfat. nu te contrazic in legatura cu faptul ca nue necesar sa fierbi buturuga dar eu ii sustin pe ceilalti pe teoria ca lemnul trebuie tinut in apa cel putin 2 saptamani pana sa fie introdus in acvariu.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com