[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fosfati spre zero ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Drojdia papa cumva fosfatii ?

Acum cateva zile m-a ajuns in acvariu o cantitate mica de tot de drojdie (cu zahar). Am bolborosit aer cateva zile, plantele o duceau rau fara CO2 si cu frunzele alunecoase asa.. am curatat pe rand filtrele.
Pana la urma apa s-a curatat, CO2 a revenit la OK, totul pare sa fi intrat in normal.

Si m-am intors la problema mea cu o alga neagra, care creste pe marginile frunzelor de anubias, nu si pe cele aflate in calea jetului de apa [deci in partile unde nu e curent]. Insa daca pun jetul pe ea, stagneaza (nu dispare), insa suficient cat sa apara in alta parte.

Ma rog. Am masurat fosfatii azi, ca sa vad cum stau lucrurile, si lichidul abia abia daca s-a albastrit putin. Cf indicatorului, concentratie sub 0.1ppm.

Acum stau si ma intreb:
a) este de la drojdie ? Caci eu dau mancare la pestiuti - si dau particularizat - flakes pentru cei de 'middle water', waffers pentru sanitari si melci, chiar si sera pt broscute testoase pentru pomacea.
b) este de la fertilizant ? Incerc sa dau zilnic niste fertilizant putin (decat odata pe saptamana cum scrie pe sticla). Insa de ceva vreme am inceput sa dau constant zilnic putin, si nu mult deodata.
c) ce fac ca sa-si revina, intr-adevar plantele parca nu mai sunt asa verzi - iar una care sta la suprafata si e mereu verde si creste, acuma parca a inceput sa se ofileasca..
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu cred ca drojdia consuma fosfat, cred ca plantele l-au consumat, e normal s-o faca.
Nici fertilizantu' nu cred ca are prea multa lagatura, probabil ca folosesti un fertilizant fara N sau P.
Masoara fosfatii in apa de la retea, poate gasesti ceva si rezolvi problema cu un schimb de apa.
Eu incerc sa tin fosfatii in acvariu la 0,5 mg/l.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Ce fel de alga este? Daca este green spot apare la un nivel foarte scazut al po4-ului si la o concentratie mica a co2-ului. NO3 cat este? Banuiesc ca si asta e tot mic.

Apropo de asta...pe aquaticplantcentral e un tip care a pus niste poze cu un acvariu de vreo 240 litri brut cu mai mult de 1w/l ( nu mai stiu exact cat), tuburi t5 si daca-mi aduc exact aminte toate daylight. In mijlocul acvariului troneaza cativa anubiasi superbi...chiar sub mijlocul tuburilor, deci unde fluxul luminos este cel mai puternic...fara nici cea mai mica urma de alge. Multi din cei care au scris in topicul ala erau mirati cum de raman anubiasii lui asa curati si luciosi unii acuzandu-l chiar de voodoo. Raspunsul lui la un moment dat..po4 undeva intre 1,5-2 iar nitratii intre 5-10 ppm.

865
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

O sa pun o poza noua diseara - mai creeasem un topic despre asta -> http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=5866

Studiez, eu o pastrez pana ma prind exact cum scap de ea, vad ca pe pesti nu ii deranjeaza, melcii se plimba bine mersi dar nu se ating, iar micutii de SAE asteapta mancarea, sau se mai plimba pe la cabombe.

Incepusem sa suspectez si eu fosfatii, caci acuma intr-adevar au ramas catre zero si incepuse sa capete valoare. Dar nu stiu cum sa maresc fosfatii brusc (mai ales ca NH4 nu e chiar 0, din cauza de pestiuti multi si filtre curatate de curand de cauza de drojdie).
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am dat de mancare la pesti, mult.
Sper sa se completeze si surplusul de fosfati. Altceva, sincer, nu stiu ce sa fac ca sa ridic nivelul de fosfati, apa o schimb la maxim o saptamana si oricum am schimbat des in ultima vreme din cauza accidentului cu drojdia.

Suspectez fertilizantii si plantele energizante care papa tot ce prind pe post de lipsa de fosfati, caci acvariul este totusi suprapopulat.
[WWW]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Parerea mea este sa o lasi mai usor cu mincarea . Mincare multa = NH4 = alge si nu PO4. Daca vrei PO4 trebuie sa-l adaugi.
Alga ta se rezolva foarte usor cu shrimpi sau/si Ottos (daca gasesti) si daca stick cu:
- o metoda de a hrani adica o data pe zi sau o data la fiecare doua zile sau de doua ori pe zi etc.....
- o metoda de fertilizare si fertilizeaza o data pe zi sau o data la fiecare doua zile sau o data pe saptamina (de obicei dupa ce schimbi apa si in aceiasi zi a saptaminii) etc...
- a schimba sticla cu drojdie in fiecare saptamina sau la fiecare doua saptaminii etc...

Tot ce vreau sa zic este ca trebuie sa gasesti un echilibru si sa-l pastrezi. Trebuie sa lasi plantele sa se adapteze cel putin o saptamina la schimbarile pe care le aduci (mi se pare ca ai schimbat lumina de curind?!). Daca ai sa le freci conditiile de trai toata ziua buna ziua plantele vor ramine stresate forever (se pare ca pot elimina chiar ele NH4!) si atunci algele vor fi fericite.

Succes,
D
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com