[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pareri vizavi de lumina,osmoza inversa,schimb la picatura  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

Vorbesc despre un viitor acvariu cu dimensiunile 1200x500x600(360 l)
In primul rand vreau sa spun ca vreau un acvariu plantat deci dupa anumite pareri as avea nevoie pana la 1w/l,deci aprox.300-350w.
Vorbind despre o coloana de apa de aprox. 50 cm,va trebui sa scot din calcul sistemul cu metal halide,deci ramane cel cu tuburi fluorescente.Am gasit un 6x54w T5 HO,320w.(http://www.sunlightsupply.com/products.cfm?pgi=2&sid=10C8E4F9E0815D5534E9D2CE14FA2FC1&c=34&kys=
As vrea sa adaptez si un schimb la picatura.Intrebarea este daca ar fi necesar un sistem de osmoza sau vine in contradictie cu raportul dintre ph si kh....
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Nu, dar ar fi posibil.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Verifica-ti mai intai ce KH ai la apa de robinet. Poate nu e departe de cel care il vrei. In al doilea rand trebuie sa stii ce KH vrei si pentru ce il vrei - pentru plante paleta de kH la care merg binisor e larga, deci poate nu ai nevoie de osmoza. In zona voastra stiu ca apa e mai moale, deci vezi ce ai la robinet. Cu relatia KH - pH apa de osmoza nu vine in contradictie ci te deplaseaza spre pH mai acid la concentratii de Co 2 mai mici.

La acvarii medii-mari (cum e cel pe care ti-l doresti) nu e musai 1w/l. Eu am 1 w/l si mari probleme, am redus drastic durata de iluminare. Daca vrei neaparat o coloana de 50 cm, nu te impiedica ceva sa-ti iei metal halide, il pui mai sus fata de nivelul apei (oricum asa se pune), invers, coloana de apa peste 60-70cm te obliga sa renunti la tuburi fluorescente si sa pui MH.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

INTROS wrote:Verifica-ti mai intai ce KH ai la apa de robinet. Poate nu e departe de cel care il vrei. In al doilea rand trebuie sa stii ce KH vrei si pentru ce il vrei - pentru plante paleta de kH la care merg binisor e larga, deci poate nu ai nevoie de osmoza. In zona voastra stiu ca apa e mai moale, deci vezi ce ai la robinet. Cu relatia KH - pH apa de osmoza nu vine in contradictie ci te deplaseaza spre pH mai acid la concentratii de Co 2 mai mici.

La acvarii medii-mari (cum e cel pe care ti-l doresti) nu e musai 1w/l. Eu am 1 w/l si mari probleme, am redus drastic durata de iluminare. Daca vrei neaparat o coloana de 50 cm, nu te impiedica ceva sa-ti iei metal halide, il pui mai sus fata de nivelul apei (oricum asa se pune), invers, coloana de apa peste 60-70cm te obliga sa renunti la tuburi fluorescente si sa pui MH.



Eu ma gandeam la 6x54w(324w) pentru a respecta raportul 1w/l.
Dar exista si alta configuratie 4x54W(216W).Crezi ca este suficient 216W la sa zicem acvariu de 300l?
kill
Junior member

Joined: 01/04/2008 00:32:31
Messages: 74
Location: ploiesti
IP:
Offline

chestia cu 1w/1l este ceva de uz general pentru noi cei cu acvarii mici

la minisarcofage mult mai important este calitatea lumini si puterea ei de penetrare, tipul de plante si cantitatea acestora,locul in care vor fi plasate

daca vrei sa pui plante decit in spate sau intrun colt cantitatea de lumina in acea parte trebuie sa fie mai mare decit in restul acvariului

daca vrei gazon lumina trebuie sa fie unifiorna

daca ai cu ce ia lampa de 300w iar la nevoie poti anula 1 -2 neoane sau cel mai bine [recomand cu caldura] aprinderea si stingerea lor treptata
asfel incit lumina la puterea maxina sa fie decit 4-6 ore pe zi
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

gica 10 wrote:Dar exista si alta configuratie 4x54W(216W).Crezi ca este suficient 216W la sa zicem acvariu de 300l?
E bine cu 4x54W .
Am vazut ieri un acvariu de 350 litri, h=50 si 4x54W T5 (+1x36W T8 ), beton , Lilaeopsisu' ca-n poveste .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

In privinta iluminarii unui bazin eu m-am convins ca este mult mai viabil termenul lm/l .

865
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pe linga lm e si mai important cit din lumina emisa de tub e "vazuta" e plante.
Exemplu: doua tuburi de 18W: un Osram Fluora care da 550 lm si un TLD 54 (tubu' ala penal din tavan ) de 1100 lm. Cu siguranta Osram Fluora e mai intens din punctul de vedere al plantelor pentru ca (aproape) toata lumina emisa e folosita la fotosinteza.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Ai foarte mare dreptate. Dar si eu nu ma refeream la cine stie ce bomba de tub. Tot la tuburi de mare definitie ma gandeam eventual un tub care combina aproape de ideal definitia cu randamentul.

865
[Yahoo!]
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

kill wrote:chestia cu 1w/1l este ceva de uz general pentru noi cei cu acvarii mici

la minisarcofage mult mai important este calitatea lumini si puterea ei de penetrare, tipul de plante si cantitatea acestora,locul in care vor fi plasate

daca vrei sa pui plante decit in spate sau intr-un colt cantitatea de lumina in acea parte trebuie sa fie mai mare decit in restul acvariului

daca vrei gazon lumina trebuie sa fie unifiorna

daca ai cu ce ia lampa de 300w iar la nevoie poti anula 1 -2 neoane sau cel mai bine [recomand cu caldura] aprinderea si stingerea lor treptata
asfel incit lumina la puterea maxina sa fie decit 4-6 ore pe zi



Varianta cu 6x54W T5 HO(324W) si aprinderea lor pe rand era cea pe placul meu,atata doar ca furnizorul(Sunlight Supply) livreaza doar in State deci destule complicatii sa intru in posesia lui...in timp ce Reflexx T5, 4 x 54W Giesemann 368,28EUR
[incl. 19% VAT excl. shipping] l-am gasit in Underwater-world care livreaza si in Romania.
l-am gasit si in
kill
Junior member

Joined: 01/04/2008 00:32:31
Messages: 74
Location: ploiesti
IP:
Offline

SUPER TARE LAMPA

iao are controlar electronic [sau cel putin asa am tradus eu] si poti varia intensitatea luminoasa de la 1 la 100% ,minumatia aia poate face minuni la plante :-)
daca tot esti in zona ia si http://www.underwater-world.de/catalog/product_info.php/cPath/51_52_68_198/products_id/2926?osCsid=2bed3a9e8f4f03c62ce2f85ef764a574
la asa lumina fara codoi nu are sens, plus ie mai ieftin decit la noi
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Ti-ai facut si un calcul cat te-ar costa achizitia si intretinerea unui asemenea acvariu

Ogar batrin dar.... cu miros fin
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

lazarginel wrote:Ti-ai facut si un calcul cat te-ar costa achizitia si intretinerea unui asemenea acvariu



Nu si nu m-ar deranja daca ai trasa cateva puncte....
Sincer ma gandeam mai mult la consumul de energie electrica.Poate s-ar adauga ceva la completarea unor parametrii chimici.
Chiar as fi curios sa-mi pot face un calcul...
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Tu esti singurul in masura sa i-ti faci un calcul exact
Dar daca vrei ceva pretentios de la inceput(PH controler ,substrat bun,fertilizanti,filtru bun ,reactor,co2 teste diverse ,UV ,etc ) te duci bine de 2000 de euro
SI consumul de curent se duce pe la 150 de kw pe luna
Tu hotaresti ce vrei
SUCCES

Ogar batrin dar.... cu miros fin
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

lazarginel wrote:Tu esti singurul in masura sa i-ti faci un calcul exact
Dar daca vrei ceva pretentios de la inceput(PH controler ,substrat bun,fertilizanti,filtru bun ,reactor,co2 teste diverse ,UV ,etc ) te duci bine de 2000 de euro
SI consumul de curent se duce pe la 150 de kw pe luna
Tu hotaresti ce vrei
SUCCES




Bine multe din cele expuse fac parte din investitia initiala pe care le-am luat in calcul.Eu am intrat in garda gandindu-ma la intretinerea lunara...
Acum incep incet ,incet cu achizitiile....iar cea mai importanta imi pare lumina,acum cum am zis mai sus m-am oprit pe varianta 4x56W T5 HO de la Aqua Medic sau varianta de la Giesemann.Probabil voi opta pentru prima pentru 70 E mai putin decat a 2.Chit ca nu are multe explicati sa vad de unde provine diferenta.
Nu stiu daca substrat mi-ar livra astia de la Underwater world,gandindu-ma la greutate.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Cei de la http://www.aquadiskont.com/
Livreaza si in Romania Dennerle la preturi bune

Ogar batrin dar.... cu miros fin
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

La schimbul la picatura apa trebuie trecuta printr-un filtru sau declorificata.....
Acvariul avand 360l ma gandeam ca intr-o saptamana sa realizez prin debit,un schimb de 100%.Asta inseamna ca intr-o zi sa fie vreo 50l.Oricum nu este mult si ma gandesc ca n-ar influenta echilibrul din acvariu.Daca are cineva vreo parere as fi curios...
kill
Junior member

Joined: 01/04/2008 00:32:31
Messages: 74
Location: ploiesti
IP:
Offline

un ro sau un banal filtru cu carbune activ [se gaseste la magazinele de instalatii] cu cit mai mare cu atit il vei schimba mai rar
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com