[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neoane  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

sal,ma poate lamuri si pe mine cineva care-i treaba cu neoanele?In principiu m-ar interesa lungimile si puterea standard pt neoane s cam care ar fi cele ma bune pt acvarii. Am inteles ca philips tld380 parca ar fi cele mai bune,dar in alte post-uri am vazut ca aquaglo sau ceva de gen ar fi mai bune.
Sa zicem ca tld 380 sunt cele mai bune.Exista tld 380 de diferite marimi(lungimi)si putere?
[Yahoo!] [MSN]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Lamureste-te aici

Nu e 380..e 830 :-)

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

exact ce-mi trebuia,merci
[Yahoo!] [MSN]
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

In cazul in care nu te-ai edificat inca in linii mari tuburile Philips tld 830 si aquarele sunt varianta mai ieftina pentru neoanele Osram, Aquaglo sau celelalte tuburi speciale pentru acvarii.In principiu neoane gasesti la lungimile 60cm, 100cm, 120cm. In functie de lungime difera si puterea lor.
Ca fapt divers link.

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

deci de preferat sa cumpar oricare model de aquaglo sau osram special pt acvarii,nu?(asta daca-mi permit)
[Yahoo!] [MSN]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Kata...nu prea ai dreptate, daca cele 830 intr-adevar nu sunt speciale pentru acvaristica (dar lungimea de unda pe care emit si intensitatea le fac sa fie excelente), Aquarelle sunt special facute pentru asa ceva, ca sunt mai ieftine, ok.ai dreptate, dar asta nu pentru ca ar fi o "varianta mai ieftina" pur si simplu fiindca sunt trecute prin mai putine "maini". Si nu au cum sa fie o varianta mai ieftina atata timp cat caracteristicile difera, ai pus vreodata unu langa altul un agua-glo si un aquarelle sa vezi diferentele?

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

dark4c nu ai specificat ce vrei sa faci cu neoanele in acvaristica cu privire la neoane sunt doua reguli :ori vrei plante si pui neoane pentru cresterea plantelor ori nu te intereseaza prea mult plantele si pui neoane care sa acentueze culorile pestilor

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

si cu privire la aqua- glo ,sun glo si alte maimutareli de neoane un sfat de la un hodorog mergeti cu philips,osram sylvania firme cu renume specializate in productia de neoane nu maimutareli de neoane cat investeste philips in cercetare este bugetul firmei care produce aqua -glo pe 2 ANI

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

intr-adevar,philips este daca nu ma-nsel firma care a descoperit tuburile fluorescente...oricum stiu ca cu asa ceva s-a infiintat firma philips...
eu vreau sa folosesc tuburile daca se poate atat pt coloritul pestilor cat si pentru plante..
concluzia...samerg pe philips...
[Yahoo!] [MSN]
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Dark4ce wrote:
eu vreau sa folosesc tuburile daca se poate atat pentru coloritul pestilor cat si pentru plante..

... parerea mea (fiindca nu vreau sa polemizez cu altii)... mergi in cazul asta pe PowerGlo si/sau AquaGlo de la Hagen, bune atat pt plante cat si pt culorile pestilor. 830 nu scoate in evidenta culorile pestilor dar e foarte bun pt plante. Sau poti face o combinatie intre cele 2 firme...

<<-->>
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

acum,daca ma poate ajuta cineva cu un magazin in bucuresti specializat pe treaba asta...adica sa aiba PowerGlo sau AquaGlo ca pp ca philips au mai toate magazinele cu spoturi de iluminat si chestii d-astea.
[Yahoo!] [MSN]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

AquaGlo si PowerGlo gasesti la Animax, pe Turda.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com