[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
[tutorial] adaugare neon - capac de aqua pro compact 60L  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

M-am straduit sa adaug un neon la capacul de plastic pt acvariul "Aqua Pro Compact 60L" (54L brut).

Am zis sa postez aici, pentru ca as fi vrut sa vad si eu niste exemple inainte sa ma apuc, dar n-am gasit pe nicaieri.

Cea mai mare problema a fost decupajul plasticului in interiorul capacului. Capacu' asta are o usita care deschizandu-se, te lasa sa montezi un hranitor automat; este deci un suport de plastic in interior, iar podeaua acestui suport atarna aproape deasupra apei nelasand loc neonului suplimentar.
Am taiat plasticul cu un cutit incins la aragaz ssa ca nu recomand nimanui caruia ii e teama

Lampa ce va fi adaugata este o chinezarie de 20RON.
In felul asta am crescut iluminarea de la 15W (PowerGlo) la 30W (pt 44L de apa) PowerGlo + un Daylight cu care a venit acvariul.

Si astept si critici si observatii, pentru ca na, e prima lucrare si am fost nestiutor.

Asa ca iata pozele:

1) capacul intors invers, vedere de sus, am incercat sa rup initial plasticul din dreapta dar era infernal de tare:

image

2) zoom

image

3) m-am decis deci cu un cutit incins in foc si asta e prima taietura:

image

4) dupa cateva cicluri de incins, taiat:

image

5) ultima taietura:

image

6) am lasat jumatate de plastic totusi, pe motiv de sustinere suplimentara, in cas ca am nevoie.

image

7) si cam asa ar veni...

image

8) nu stiam cum sa fixez lampa, asa ca am gasit un joculet mai vechi cu piese numa' bune:

image

9) o bara subtire ar veni aici...

image

10) si una mai groasa aici... (recunosc, am avut noroc cu lampa, avea holsuruburile pozitionate perfect)

image

11) aici ma gandeam cam cum ar veni fixata. cu ocazia asta am verificat daca tine, si cu toate ca oscileaza (adica nu are rigiditate) totusi nu e atat de moale incat sa ma sperie ca la un moment dat ar putea sa cada in apa.

image

12) am mai prins o bara ca sa tina firul prins pe capac si sa nu faca burta prin apa:

image

13) si asa arata deasupra acvariului:

image

14) singurele semne vizibile ale lucrarii:

image


Observatii:

In final, dupa ce a mers o zi, problema era ca se incincea chinezaria.
Asa ca am fost nevoit sa dau la o parte plasticul ce acoperea neonul, cat si capetele albe ale lampii. Partea electrica este acum expusa - insa cum nu voi tine capacul deasupra cand am sa schimb apa, nu cred ca e o problema.
Stiu ca e o improvizatie si ca daca as avea copil n-as face ever asa ceva (sa nu izolez), dar eram prea curios cum o sa fie cu 0.7W/L (in loc de 0.3W/L) ca sa nu incerc
Cat o tine, o tine..

PS: un alt dezavantaj observat, colturile din stanga si din dreapta sus, cum privesti spre acvariu, nu mai sunt luminate mai deloc [e vorba de colturile de sus din poza 13).
Dar cum acolo nu intentionam sa cresc mare lucru acolo sus, nu ma deranjeaza...

PS2: spatiul ramas permite sa hranesc pestii, dar nu sa mai scot si apa din acvariu. Va trebui sa-l dau mereu la o parte, dar asta e..

Cost total:
20RON lampa noua, firul de alimentare pentru lampa (nu avea) l-am luat de la un casetofon stricat, jocul acela il aveam de mult (dar imi amintesc tot vreo 20RON si ala).
Si cam vreo 3 ore de munca in total.
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:Partea electrica este acum expusa - insa cum nu voi tine capacul deasupra cand am sa schimb apa, nu cred ca e o problema.
Probabil ca partea electrica o sa cedeze la condens ....... in cazu' asta iti sugerez un traf electronic pe care-l pui afara din capac .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Hm! O idee interesanta :-) nu cred ca imi trecea prin cap sa scot traf-ul afara. Oricum, daca am probleme, probabil ca o sa trec la alt fel de capac, cu toate cele in exterior in afara condensului.

Multumesc de idee
[WWW]
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Da' un flex, un biax, un bomfaier ceva n-ai avut la-ndemana ca m-a apucat mila cand am auzit de cutitul incins in foc
Piesele de la jocul ala (parca Mecano ii zicea pe vremea mea) sunt din inox? Ca altfel...
Mai bine ca ai scapat de plasticul ce acoperea neonul ca oprea din lumina si oricum nu era etans. Eu am de vreo 2 ani niste tuburi in socluri de neon normale si sunt la 5 cm deasupra apei si n-au facut nici un scurtcircuit (si am un turbat de Hoplo care le stropeste zilnic)

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mi-a fost frica de orice care cauza vibratii la capac - nestiind cum e facuta 'electronica' la neonul existent.

Pesele nu stiu daca sunt din Inox, si da, nu mi-a trecut prin cap ca ar putea rugini, la cat de lucioase aratau. Tuburile la mine stau cam la vreo 2cm de suprafata apei, dar nu am pesti care sa sara (2-3 cory, dar se duc rar sus).

E bun, macar m-am linistit cu apa pe tuburi.. Sper sa tina traf-ul.
[WWW]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Ia o lampa cu aprindere electronica. Aia pare a fi cu droser clasic dupa cat de groasa e. Sau scoate droserul afara.

Nu de condens, dar la vara o sa postezi intr-unul din topicurile alea sezoniere cu "mi-a ajuns apa la 35 de grade", "fierbe apa" etc...

Aaaa... si jocul ala, pe vremea mea, se numea "Pionier-constructor".
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu de Mecano imi amintesc :-)

Lapma e cu traf electronic (adica e super usoara si e doar o prostie alba acolo, subtire, in care intra si ies fire).

La vara nu stiu ce fac
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com