[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum se impaca plantele gazon cu melcii si/sau cory ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

O intrebare pentru coltul incepatorului, unde nimeni nu se supara pe mine ce aberatii intreb :-)

Ma cam roade sa incerc o planta de gazon (de fapt o alta planta) - incercand initial cu lilaeopsis brasiliensis de care sunt dezamagit ca se dezvolta foarte greu..

M-ar fi tentat Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' sau Hemianthus micranthemoides insa in nici o poza nu am vazut melci sau corydoras - asa cum misuna pe la mine prin acvariu.

Si as vi frut sa stiu cum se impaca cu asa ceva ? Pomacea imi dezgroapa din cand in cand cate un fir de lilaeopsis - sau sa fie cory care fac asta ? Ma rog, ma mai trezesc cu cate un fir care pluteste pe sus pe luciul apei..

Va trebui sa scap de ei ?
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu-mi dau seama de ce-a mers Lilaeopsisu' greu la tine .......
Ai sanse foarte mici sa cresti gazon cu Corydoras in acvariu. Daca planta covor apuca sa prinda radacini ai sanse sa mearga treaba ....... asta inseamna sa scoti Corydorasii pina se formeaza covoru' ....... Lilaeopsis mi se pare cea mai indicata daca vrei neaparat Corydoras.
Cel mai greu cred ca e cu HC .
Ar mai merge si Marsilea .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu stiu de ce, dar peste tot am citit ca intr-adevar creste greu. Am mutat-o din acvariul cu 0.3W/L in cel de 0.8W/L (dar nu e cu neon special de plante, nu am gasit inca la dimensiunea aceea) si intr-adevar, ii e ceva mai bine adica apar radacinute noi (la 0.3W/L doar supravietuia greu) insa mi s-au lungit urechile asteptand explozia de verdeata :o

Multumesc pt Marsilea Quadrifolia - nu stiam de ea arata fain si citii ca merge cam in orice conditii (dar greu). Sa vedem, sunt curios.
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:Nu stiu de ce, dar peste tot am citit ca intr-adevar creste greu. Am mutat-o din acvariul cu 0.3W/L in cel de 0.8W/L
, la mine merge in draci, intr-adevar la lumina multa, mai multe detalii si poze ne poate da maestrul Lilaeopsisului, Arnold .
Aveam Lilaeopsis pe vremurile cind iluminam cu tubu' penal 765, CO2 din clopot si doar Plantamin in apa ....... si mergea acceptabil, repet la lumina intensa.

viulian wrote:Multumesc pentru Marsilea Quadrifolia - nu stiam de ea arata fain si citii ca merge cam in orice conditii (dar greu).
Merge si la lumina foarte slaba .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Zi-mi te rog, ce numesti lumina intensa - e frustrant ca toata lumea zice very bright sau etc, dar eu nu inteleg in cifre ce inseamna ?
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:Zi-mi te rog, ce numesti lumina intensa - e frustrant ca toata lumea zice very bright
In cazu' concret al Lilaeopsisului meu ...... e vorba de un tub de 15 W la un acvariu de 10 litri si coloana de apa de vreo 15 cm .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Haaa, deci umbli cu ocaua mica nevinovat ca la tine merge totul perfect, si de fapt ai o super invarteala acolo!!

Hehe

Am plecat la cumparat plante (adica o sa intreb pe la magazine si apoi dau anunt pe forum).

Cu cory ii mult in alt acvariu cand oi gasi plantele.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com