[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O parere despre acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Imi dati si mie cu parerea la ce am eu aici?
Ansamblu:
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1024&pos=4

Niste detalii:
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1024&pos=0
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1024&pos=2
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1024&pos=3

Cam asta ar fi. Ca plante, sunt urmatoarele:

  • Echinodorus ozelot - 2 bucati
    Valisneria gigantea - fara numar...
    Valisneria natans - vreo 5 fire
    Echinodorus... nu stiu cum se numeste (aia mai mari din spate) vreo 4 marisoare si un pui mic
    Myriophyllum matogrossense hmm... mai multe fire
    Anubias var. nana - o familie intreaga gazduita pe butuc
    Lilaeopis nov. zelandiae
    Echinodorus tenellus
    Cryptocoryne ... (iarasi nu stiu de care) - vreo 5 si de-astea


  • ...si inca o plantuta pe care nu stiu cum o cheama deloc (prima poza, planta din spate, are niste frunze alungite cu nervuri putin albicioase - tija)

    As dori daca se poate niste pareri de orice fel.

    Multumesc!

    PS: Cand o sa invat sa fac si eu poze, o sa iasa mai bine si mai luminate. Pana atunci... asta e.
    [WWW] [Yahoo!]
    viulian
    Aquamaster
    [Avatar]

    Joined: 03/10/2007 22:03:37
    Messages: 3646
    Location: Buc./Brx.
    IP:
    Offline

    Mie mi se pare fain. E putin cam rectangular asa, pe margini cele zvelte si pe centru cele mici, mai ales ca m-am tot uitat pe aquatic gardens zilele trecute, si acolo cumva totul este neregulat cu suisuri, coborasuri, o gramada de nebunii.

    Oricum, mi se pare mie, sau e putin tulbure apa ?
    [WWW]
    gengiskhan
    Moderator
    [Avatar]

    Joined: 22/02/2008 20:43:44
    Messages: 1509
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Apa e foaaarte putin tulbure. L-am deranjat eu cand am sifonat putin substratul si inca nu s-a asezat. Si mai e si din cauza geamului care trebuie curatat...

    Iar in rest, sper ca dupa ce o sa creasca plantele, dupa ce o sa se mai inmultesca si indeseasca putin, o sa arate altfel. De-abia astept.

    Stiu ca e putin mai rectangular, mai regulat... dar totusi vroiam o forma. Neregularitatea sper sa o obtin cum spuneam prin dezvoltarea plantelor.

    Nu am mentionat alte amanunte.

    Filtru: intern, Tetra (1000 l/h), iluminare Juwel Multilux cu o lampa standard cu care a venit si alta schimbata Sun Glo, ambele de 30 de watt. Filtrul o sa vreau sa-l schimb sa pun unul extern si de asemenea, vreau sa mai bag o lampa ca nu cred ca ajunge. Capac home-made.

    Pesti: 4 scalari, 4 velifera, un crowntail si 4 neritine. Stiu ca nu e deloc fericita combinatia... dar incerc sa scap de niste velifera. Ideea e sa raman numai cu scalarii si crowntail cat de repede posibil si sa mai bag 2 SAE. Numai ca nu stiu cum sa fac sa scap de velifera.
    [WWW] [Yahoo!]
    gengiskhan
    Moderator
    [Avatar]

    Joined: 22/02/2008 20:43:44
    Messages: 1509
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    O sa postez tot aici ca s-a vazut in poze.

    Deci... cum spui si tu, viulian, apa e putin tulbure. Am citit articolul cu apa tulbure de pe site si nu prea se aplica nimic in cazul meu.

    Situatia mai in detaliu: apa are o foarte foarte usoara tenta galbuie si asta se vede numai la schimbarea de apa. In acvariu nu se observa. Suspensii in apa nu sunt, dar pare putin putin albicioasa. Daca ma uit pe laterala, in lungimea acvariului... are o tenta alba, dar fara sa fie laptoasa sau cu suspensii de orice fel. Vad pana in partea cealalta fara nici o problema, se vede totul foarte clar doar cu putin putin alb amestecat.

    Am testat si parametrii:
  • pH - 7
    kH - 4
    NO2 - 0
    NH4 - 0,1
    t - 26 de grade

  • Duritatea totala nu am mai masurat-o, ultima data era 7. Acvariul este nou, ciclarea terminandu-se acum aproximativ o saptamana, poate putin mai mult. Este populat cu 9 pesti: 4 scalari, 4 velifera si un crowntail. Si mai am si 4 neritine. Ii hranesc de 2 ori pe zi, dimineata si seara cu artemia congelata pe care in prealabil o dezghet si o clatesc cu apa din acvariu. Surplus de mancare... nu prea ramane ca mananca cu pofta. Si nici multa mancare nu le dau (parerea mea...).

    Plante... am scris mai sus. Substratul este luat de la Hornbach. Pietris de 3-4 mm, nimic special din pacate.

    Apa nu am mai tratat-o cu nimic semnificativ in ultima vreme. Am adaugat foarte putin Ammovec si-atat. Apa mai are o chestie ciudata: daca dau drumul la filtru sa-mi traga aer si sa-mi bage in apa, face ceva spuma care e persistenta. Nu multa, doar intr-un colt unde bate filtrul. Pelicula de praf nu am... De asemenea, daca agit apa (cu o seringa de exemplu - trag apa in seringa si o "injectez" inapoi, se formeaza multe bule foarte mici de... gaz care se ridica incet spre suprafata. Dar parca mai multe decat ar fi normal.

    Tinand cont de toate astea, puteti sa-mi dati un sfat? Daca mai trebuie detalii, shoot!

    Scuze ca am iesit de pe topic. Eventual, po sa postez inca o data intrebarea intr-un alt topic la alta categorie. Dar pentru ca s-a vazut in poze ca e putin tulbure apa... m-am gadit sa intreb aici.

    Deci daca aveti vreo idee, help! Vreau sa ajung si eu la o apa de-aia cristal.
    [WWW] [Yahoo!]
    viulian
    Aquamaster
    [Avatar]

    Joined: 03/10/2007 22:03:37
    Messages: 3646
    Location: Buc./Brx.
    IP:
    Offline

    Apa tublure albicioasa inseamna prea multi nutrienti in apa. Asta poate fi din mai multe motive, la ce ma pot gandi acum sunt: filtru cam murdar, ar trebui sapalat, sau plantelor le lipseste ceva si nu consuma si ele suficient samd. Mie mi se tulbura apa cand tund plantele de exemplu, pentru ca am acvariul la limita suprapopularii si filtrele nu prea fac fata sa curete, ma bazez pe plante pentru un ajutor suplimentar. Le-am tuns de vreo 2 ori, si s-a tulburat apa dupa, pana isi revin (iar eu atunci sifonez mai des).

    In principiu mie mi s-a limpezit apa abia cand am inceput sa cresc plantele ceva mai bine si probabil si-au adus aportul in a consuma suficienti nutrienti.
    Dupa ce am bagat CO2 (bomba cu drojdie) apa a devenit limpede aproape zi de zi [doar ca nu prea ma pot controla, si cand o vad asa limpede mi se pare ca pestii rabda, si dau ceva mai multa mancare. Si o stric singur.. apoi ma chinui sa o refac cu sifonari, samd...]

    Dar e cam devreme acum, inca nu s-a stabilizat chiar totul.. adica sunt suficiente bacterii incat sa dizolve nutrientii, dar plantele probabil nu si-au dat drumul inca, sa consume si ele cum trebuie..

    Pana la urma cam asta e experienta mea, nu am mai deloc, dar asa mi s-a intamplat in cele 2 acvarii pe care le am. CO2-ul limpezeste apa cum trebuie, caci ajuta plantele sa consume cat trebuie..
    Dar e un echilibru fin, in functe de ce ai tu acolo.. deci incercare si eroare..
    [WWW]
    Kiwi
    Junior member
    [Avatar]

    Joined: 02/12/2005 21:04:17
    Messages: 75
    Location: Brasov
    IP:
    Offline

    Ai putea să muţi ozeolţii puţin mai în spate. Vor creşte maaaaari

    Aspru...
    [Email]
     
    Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com