[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
orbire???  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

salut. inainte de a prezenta simptomele, ofer niste detalii referitoare la acvariu:
Volum: 240l net
Temp. apa: 25 grade
Filtrare: Tetratec 700 + Fluval 4Plus, aerare continua din vibrator
Schimb de apa: saptamanal 50-60 litri
Parametrii chimici nu-i cunosc.
Hrana: TetraDoromin, Sera ChiclidStick, creveti, ocazional diferite insecte.
Pesti: 3 astronotus ocelatus var. tiger cu varsta de 8-9 luni, dimensiuni aprox. 22cm, 18-20cm, 15-16 cm.
Pe unul din astia 3, si anume cel de 18-20cm, l-am gasit acum o luna de zile, zacand pe fundul bazinului, foarte apatic, cu ochii inalbiti. Dupa 2 zile i-a disparut acea albeata din ochi, insa, de cand cu intamplarea asta pare ca nu mai vede bine, nu mai vine la mancare, sta numai pe fundul acv., nu "vede" sa prinda crevetii, se da toata noaptea cu capul de peretii bazinului, si evident ca-mi face balta prin jur.
Eu tind sa cred ca a orbit, ceea ce e foarte grav.
Astept pareri, sugestii, sfaturi de la cei ce au mai intalnit/auzit problema asta.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Din pacate cred ca oscarul tau a facut o keratita (inflamatie cel mai adesea bacteriana a membranei transparente a ochiului), care a lasat ca sechele fibroza acestei membrane care a devenit (din pacate ireversibil) opaca. Infectiile bacteriene de acest fel tin de rezistenta imuna a pestilor (exemplarele bine intretinute, nestresate, cu spatiu vital suficient au rezistenta buna), calitatea apei (sa nu produca iritatie chimica a ochiului) si prezenta sau absenta microbilor (sau macar un numar mic al lor, la aceasta putand contribui pozitiv un filtru UV). In cazul pestelui tau din pacate nu prea mai poti vindeca "albeata", dar macar ceilalti doi sa aiba riscul mai mic sa o pateasca , asta presupunand cred eu un acvariu semnificativ mai mare pentru 3 buc din acesta specie, cu filtrare pe masura.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

Multumesc mult ptr. raspuns.
Ce e de facut acum ?? Daca nu-l mai pot trata in nici un fel, poate trai mult timp in conditia asta? Deja am observat ca a slabit mult
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com