[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Depun AFRICANII (Lombardoii) ?!?!?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Okeeee .....

vreau sa ma pregatesc din timp si sa ma documentez. De cand m-am axat pe lombardoi care imi plac de innebunesc dupa ei vreau sa aflu cat mai multe despre ei. Am inteles de la cineva care a mai avut ca ar fi buni parinti ... ca nu isi mananca icrele. Este adevarat? Dati-mi mai multe detalii si mie despre reproducerea lor. La ce varsta ajung la maturitatea sexuala ... cum se face pregatirea pentru imperechere si amenajarea acvariului pentru depunere ... etc. cat mai multe detalii plss ... mai ales cei care au crescut lombardoi si au reusit sa ii inmulteasca.

Multumesc
[Email] [Yahoo!]
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

volum suficient de mare, preferabil singuri parintii in acvariu, duritate intre 12-25 grade, 26 grade Celsius, ascunzisuri.
Sa nu uiti sa hranesti bine parintii cu hrana vie, pentru o productivitate cat mai mare.
Femela incubeaza icrele in gura.
Cand observi acest lucru, este bine sa o lasi singura in acvariu, pt a nu fi stresata de mascul. Daca se streseaza prea tare, au fost semnalate cazuri in care inghite icrele.
Dupa mai multe zile (cam 10-20 zile) vei observa prin acvariu, mai ascunsi la inceput, un roi de pui lombardoi, care se tin dupa fusta mamei. Daca mama crede ca devii prea indiscret incepe sa ii culeaga in gura. Nu te speria nu ii va manca.
Dupa vreo saptamana (maxim) de grija parentala, mama se plictiseste de ei, si se retrage, ignorandu-i. E momentul sa o scoti si sa o dai inapoi la mascul. dupa vreo luna, poate istoria se repeta.
Puii e bine sa ii lasi sa creasca in acvariul in care s-au nascut.
La inceput gasesc singuri mancare (alge, infuzori) dar poti sa le dai deja artemia, micro, chiar hrana din comertz, suficient de fina.
Cand apar pt prima data in acvariu, sunt destul de mari, seamana ca forma cu parintii si sunt mancaciosi.
P.S. Descierea am facut-o din observatii si experientza proprie cu P. elongatus. La lombardoi este identic. Poate diferi perioada de incubare si apetitul pestilor. In rest, totul e la fel.

era sa uit
[Email]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Cum se pot deosebi femelele de masculi? Pe la ce varsta de fapt? Am 4 lombardoi si nu stiu care cum sunt. Deocamdata au vreo 4 cm.
[Email] [Yahoo!]
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

masculii sunt galbeni, iar femelele albastre deschis.

era sa uit
[Email]
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

SAU MAI BINE VEZI AICI

era sa uit
[Email]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Aaaaa.... hihi nu stiam ... eu inseamna ca am 4 femele ca toate sunt albastre - lila ... nu am nici unul galben .... la ce varsta ajung la maturitate ei?
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kiwiboy wrote:eu inseamna ca am 4 femele ca toate sunt albastre - lila ... nu am nici unul galben .... la ce varsta ajung la maturitate ei?
Nu inseamna ca ai 4 femele. Cind sint mici sint toti albastri si nu stii care e mascul. Cind vor creste, masculii vor deveni galben-portocalii. Ajung la maturitate pe la 7-9 luni. Se reproduc inainte de a atinge dimensiunea maxima (cel putin ai mei asa au facut).

Poze: smilie ... Poze cu plante
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Dar am vazut la vanzatori in obor lombardoi mici de 3-4cm care sunt galbeni si portocalii ... si nu au ajuns inca la maturitate aia ce sunt? Masculi sau femele?
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kiwiboy wrote:Dar am vazut la vanzatori in obor lombardoi mici de 3-4cm care sunt galbeni si portocalii ... si nu au ajuns inca la maturitate aia ce sunt? Masculi sau femele?

... sunt alte specii "de africani" ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Am inteles ... deci va trebui sa astept vreo 7-8 luni pana se ingalbenesc masculii ... daca oi fi prins vreunul in astia 4 africani pe care ii am ... multumesc.
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... ori nu am fost eu atent, ori tu n-ai spus ... ce volum de apa ai la dispozitia lor ? ... intreb deoarece mi se par putini 4 pesti ... "africanii" [ genul pestilor mbuna ] se tin cel mai bine in grupuri formate din mai multe familii - unde o familie are 1 mascul si 4-5 femele ... in cazul in care ai mai multi masculi, doar unul singur va lua coloritul si culoarea aferenta [ masculul dominant ] ... ceilalti vor fi mult mai "spalaciti" si vor incerca sa se tina deoparte ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Am mai scris in alte posturi ce acvariu am. Este de 80L ... de aia nu am pus prea multi pentru ca sunt pesti care au nevoie de spatiu si cresc destul de repede. II am de vreo 1 saptamana si ceva si deja se observa cresterea lor. Astept sa se coloreze masculul ala odata :sic: :sic: :sic:
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... sa stii ca mi se pare prea mic bazinul pentru ce vrei tu ... evident, e doar o opinie personala, insa eu m-as fi "bagat" la pesti care pot fi tinuti "in pereche" ... si, pentru ca esti "croit" pe africani, uite 2 sugestii :

- kribensis sp.
- hemichromis sp.

... ambele specii arata mai mult decat bine si au un comportament interesant ... merg tinute in pereche [ mascul + femela ] si se preteaza la un bazin de 80 litri ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Ideea e ca ii tin aici pana se fac ceva mai mari. In timpul asta deja am inceput sa imi amenajez locul in camera pentru viitorul acvariu de 200L ... care sper ca intr-o luna maxim sa fie pus la punct pentru ei
[Email] [Yahoo!]
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

Intrebare de om prost: ciclidele astea nu is cam 'cacaciosi'? adica multe excremente? e un lucru care ma cam indispune. adica B. Tetrazone ce am eu acum si 70 de noni nu mi se par foarte 'murdari' si unt acceptabili... dar sa vezi un caras cu o 'coade' de 3 ori mai lunga ca el.. Phew...

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Mie nu mi se pare chiar deloc. Pana acum nu am surprins la ei NICI O COADA nici un carnatzoi dupa ei ... si asta m-a mirat si pe mine. In schimb sunt foarte mancaciosi dar excremente multe nu am observat chiar deloc. Probabil ca sunt si mititei deocamdata
-------------------------------------------------------------------------------------

* Ahhh ce imi lipseste EDIT-ul .... am uitat sa mentzionez ca se vede ZILNIC parca .... cum se maresc pe zi ce trece

** Nu carnatzoii ci PESTII
-------------------------------------------------------------------------------------
edited by koala:
reason : posturi succesive
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com