[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O parere despre rezitenta acvariului  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Am si eu o intrebare, sau mai bine zis, vreau o parere.

Am un acvariu facut custom (nu de mine!) de 100 x 40 x 50 (L x l x h). Acuma, are intaritoare in partea de sus, pe interior, e lipit si lucrat frumos, din sticla de 8mm. intaritoarele cred ca sunt din sticla de 6mm.

Acuma, problema mea e ca face putin "burta". Prin putin vreau sa spun undeva pe la aproape 1mm - cred ca o idee mai putin de 1mm. Si iata si intrebarea: e... bine? e rau? Vreau o parere. Am uitat sa mentionez ca e umplut cam la ~45 cm. Eventual, pot sa mai scad coloana de apa vreo 2cm, dar credeti ca risc sa ma trezesc cu bucuria acasa intr-o zi?

Multumesc mult.

PS: imi cer scuze anticipat daca e pe undeva prin forum raspunsul la intrebarea mea. Am cautat si nu prea am gasit exact pentru "variabilele" mele.
[WWW] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Nu este prea mult 1 mm
Chiar este indicat ca acvariile sa aiba acea deformare ,chiar si pina la 2-3 mm
In asa fel se vede ca "acvariul lucreaza bine "
Daca nu ar avea acele tolerante ,ar putea ceda la o presiune mai mare
Acvariul tau este OK

Ogar batrin dar.... cu miros fin
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Am citit pe undeva pe acest forum ca daca nu face burta mai mare decat grosimea sticlei (sau jumatea grosimii sticlei, nu mai retin exact ) e in regula. Oricum la tine e doar un milimetru, deci e in regula pentru oricare din variantele de mai nainte. Eu personal l-as lasa asa. Daca vrei sa fii 130% sigur ca nu pateste ceva monteaza o intaritoare transversala (cauta pe forum sa vezi mai multe detalii), dar repet, eu nu cred ca e necesara.
Oricum mai asteapta sa iti dea un raspuns si persoane cu experienta.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, multumesc mult de promptitudine.

Intaritori transversale pe lungime am. Sunt interioare, dintr-un capat in celalalt, din sticla de 6mm.

Deci totul e ok.
[WWW] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

lazarginel wrote:
Chiar este indicat ca acvariile sa aiba acea deformare ,chiar si pina la 2-3 mm
In asa fel se vede ca "acvariul lucreaza bine "

Cum adica "lucreaza bine"? Nu este cel mai indicat ca acvariile sa nu faca deloc burta?
[Email]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Eu cred ca lucreaza bine in sensul ca permite o oarecare flexibilitate, deci rezistenta mai mare la presiune.
Ca si constructiile (blocuri, poduri, etc), toate permit o oarecare flexibilitate in structura pentru amortizarea socurilor si a solicitarilor ce apar.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Daca siliconul nu ar permite acele tolerante si ar fi fix ,neavind nici 0.001 deformare ,sa zicem
Cind l-ai umple cu apa si presiunea apei ar exercita forte perpendiculare si forte laterale
Cine ar prelua fortele .......Sticla
Si ......pe urma POC
SI apa la vecini
Sotia...: ti-a trebuit balta in casa ,m-am saturat de balta ta

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com