[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

N-am mai zis de mult ceva pe aici ... Am ceva poze prin aparat din weekend, dar nu cred sa fie ceva stralucit printre ele asa ca mi`a fost lene sa le descarc sa vad ce si cum ))...

Dar nu am scris doar sa va zic despre asta ) am dat azi comanda de inca un JBL e1501 ca sa suplimentez filtrarea si 6 litri de siporax si aici vin cu cateva intrebari

Ma gandesc cand vine filtrul si mediile, sa combin ambele filtre ) adica sa bag siporax si in filtru existent, si sa mut unele chestii din filtru existent in cel nou. E ok asa sau voi decicla acvariul? bacterii nu o sa bag in filtrul nou, in schimb o sa bag ceva apa mizerabila care va fi dupa spalarea filtrului existent. Sper ca e ok, ca am vazut ideea la king of diy pe youtube intr`unu din videouri ...

Si ultima nelamurire, cum sa bag out`ul si in`ul filtrului nou? presupun ca in colturi opuse, dar n`o sa`mi zapaceasca pistia? ) ah si la filtru nou nu`i mai bag prefiltru, o sa`i bag un burete in in (marca Silviu) )...

Hmm si am in plan si o modificare in acvariu, dar asta mai incolo, sa incerc sa povestesc cat de cat o idee, mut copacu din stanga in dreapta, craca atarnata din dreapta o dau jos si o leg de un bolovan si va veni cumva pe diagonala in stanga intr`ungrup de pietre si tot in stanga in spate as vrea sa bag niste valysneria giganteea care sa se intinda cat mama naibii vrea ea pe suprafata acvariului sa`mi faca umbre si etc. din astea ) Nu stiu cat se intelege din ce am povestit, da oricum asta va fi mai incolo

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Cam asta e o schita foarte nereusita care incearca sa explice ce am zis eu mai sus )))
[Thumb - blabla.jpg]


The Lost World - 2017
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Artur wrote:N-am mai zis de mult ceva pe aici ... Am ceva poze prin aparat din weekend, dar nu cred sa fie ceva stralucit printre ele asa ca mi`a fost lene sa le descarc sa vad ce si cum ))...

Dar nu am scris doar sa va zic despre asta ) am dat azi comanda de inca un JBL e1501 ca sa suplimentez filtrarea si 6 litri de siporax si aici vin cu cateva intrebari

Ma gandesc cand vine filtrul si mediile, sa combin ambele filtre ) adica sa bag siporax si in filtru existent, si sa mut unele chestii din filtru existent in cel nou. E ok asa sau voi decicla acvariul? bacterii nu o sa bag in filtrul nou, in schimb o sa bag ceva apa mizerabila care va fi dupa spalarea filtrului existent. Sper ca e ok, ca am vazut ideea la king of diy pe youtube intr`unu din videouri ...

Si ultima nelamurire, cum sa bag out`ul si in`ul filtrului nou? presupun ca in colturi opuse, dar n`o sa`mi zapaceasca pistia? ) ah si la filtru nou nu`i mai bag prefiltru, o sa`i bag un burete in in (marca Silviu) )...

Hmm si am in plan si o modificare in acvariu, dar asta mai incolo, sa incerc sa povestesc cat de cat o idee, mut copacu din stanga in dreapta, craca atarnata din dreapta o dau jos si o leg de un bolovan si va veni cumva pe diagonala in stanga intr`ungrup de pietre si tot in stanga in spate as vrea sa bag niste valysneria giganteea care sa se intinda cat mama naibii vrea ea pe suprafata acvariului sa`mi faca umbre si etc. din astea ) Nu stiu cat se intelege din ce am povestit, da oricum asta va fi mai incolo


Teoretic, daca materialul filtrant existent in acest moment intr-un singur filtru este impartit in doua filtre si vor merge ambele, suprafata filtranta din prezent ramine neschimbata, chiar daca este impartita. Asadar, nu ar trebui sa ai probleme cu ciclarea. Nu are rost sa pui apa "murdara" in filtrul nou; bacteriile nu stau in apa, ai acvariul de atit de mult timp incit ele sunt fixate in mediile filtrante si in substrat. Ca pe linga mediile filtrante impartite ai altele noi, in completare, nu face nici o diferenta deocamdata; se vor popula cu timpul si ele. Preventiv, 1-2 doze de bacterii nu strica insa nimic mai mult.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Artur wrote:Cam asta e o schita foarte nereusita care incearca sa explice ce am zis eu mai sus )))


Suna interesant. Daca inteleg bine, vrei sa faci un grup "de forta" pe o laterala, in care sa fixezi si planta, corect?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Mersi de info inca is nedumerit oricum de cum sa fixez out`ul de la filtrul nou daca sa`l pun si pe ala sa valureasca apa sau daca sa il pun mai jos pt circulatie prin bazin, oi vedea

Cat despre plante, asa ceva, dar nu vor iesi dintre pietre, cumva fac o "movila" in spatele lor, destul de ingusta asa, in care o sa plantez vallisneria am mai avut in trecut si crestea repede si destul de des sper sa acopar aproape total suprafata apei ) asta ar fi ideea atata ca daca pun out`ul 2 in dreapta nu stiu daca nu o sa imi "intoarca" frunzele... o sa vad, poate ma enervez si il pun pe centrul bazinului sa bata in aceeasi directie ca asta existent...

Si sper ca dupa ce va functiona si filtrul 2 voi avea o apa si mai curata o sa am prin ele, 6 litri de siporax, 2 litri de matrix si 2 litri de micromec sau cum se cheama mediile lor de filtrare biologica teoretic si practic mai am spatiu in tavite sa mai completez, si probabil ca o sa fac si asta la un moment dat, desi nu cred sa mai fie necesar


Edit: muntele de pietre n`o sa fie chiar tare inalt, mai mult lat decat inalt maxim pana la jumatea bazinului si craca va fi cumva in diagonala ingropata si ea intre pietre, evident ca va fi legata bine de un bolovan peste care vor sta alti bolovani ))

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2018 22:02:52


The Lost World - 2017
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Vei avea spray bar la amindoua?
Daca da, eu as aplica una din variantele de mai jos.

image

This message was edited 2 times. Last update was at 08/02/2018 22:21:15


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Dap, va fi exact la fel ca si filtrul actual, o sa fie ambele jbl e1501, cred ca varianta 1 imi place cel mai mult, sa bata unu de`a lungul acvariului, si celalalt cum e acum, oarecum in diagonala . Mersi de sugestii, chiar imi place varianta 1 .

Filtrul 2 o sa il pun in functiune probabil luni, ca ma indoiesc sa ajunga sambata ambele ) ca mno pe la 6 si ceva astazi am plasat comenzile, filtrul la emag si siporaxul la nevertebrate, deci sansele sa`mi ajunga ambele colete sambata is mici, mai ales cu vremea de acuma (la Sv ninge de azi dimineata intr`una, e deja un ditamai stratul de zapada ) )

Scape`ul nou, probabil mai la primavara, sa se duca zapada sa mai "culeg" ceva pietre mai mici ca sa fiu sigur ca va tine "muntele" ))

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Cu putin noroc au ajuns astazi si filtrul si siporaxul filtrul de pe emag ar fi ajuns oricum ca am primit mesaj de la curier, dar siporaxul de la nevertebrate ar fi venit abia luni, doar ca am vazut pe site la fan ca a plecat aseara din cluj coletul asa ca am sunat astazi la fan Suceava sa`i intreb daca e coletul in depozit si mi`au zis ca da, asa ca am tras o fuga si l`am luat ... Apoi am sunat la numarul de la celalat curier cu care au trimis astia de la emag si in drum spre casa m`am intalnit si cu ei si am luat filtrul, pe care l`am si montat

In filtru acum am asa, sertarul de jos, am combinat intr`o galeata cu apa de acvariu micromecul nou plus cel din acvariul vechi, ca sa fie si spalate, apoi am pus in cele 2 sertare de jos "combinatia" si cum mai era putin loc am completat cu matrix, cate o manuta in fiecare din cele 2 sertare. Apoi urmatorul sertar la ambele filtre are in el jumatate cam matrix, adica 1 litru in fiecare plus un litru de siporax deasupra, din nou, matrix am avut doar in filtru vechi in 2 sertare, si l`am impartit cate 1 litru la fiecare filtru... Apoi sertarul 3 la ambele filtre e umplut de sus pana jos cu siporax, vreo 2 litri pe sertar... Si ultimul sertar, cel de sus, a ramas in ambele filtre cu burete pentru filtrare mecanica... Asadar pot spune intr`un final ca am si eu filtrare adecvata ... Era suficient si doar 1 filtru, dar acum sunt sigur ca va fi mai bine, si calitatea apei va fi si mai buna

Acuma ma apuc sa scot si un pic de apa (cam 40% doar) and i`m good to go Cel putin asa zic, ca la cum am asezat materialele in filtre ar trebui sa se colonizeze repede siporaxul ... Atasez si 2 poze, nu cu sertarele din pacate, ca nu am vrut sa las prea mult filtrul oprit, asa ca am facut schimbarea cat de repede am putut

Edit: prima poza e facuta fara a avea acvariul plin, de aia jeturile de apa sunt la suprafata apei

image image

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2018 14:34:06


The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am descarcat si pozele nereusite de care va spuneam mai sus, si am salvat 4 din ele care sunt cat de cat ok

image image image

image

The Lost World - 2017
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte faine . In special a doua .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ca de obicei, ultima (vedere din fata a "fiarei") e preferata mea! Foarte tare! Aproape ca vezi ce a servit ... la micul dejun!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc de aprecieri Nu sunt tare stralucite, poate daca o sa am chef o sa mai fac vreo cateva in seara asta si daca o sa colaboreze si banditii o sa fie mai frumoase

Ah si se pare ca nu a afectat in nici un fel adaugarea filtrului nou, nu a fost nici macar o mica decilare partiala, nimic si la ce pot observa, deja pot sa zic ca se cunoaste ca am adaugat inca un filtru Pot zice ca e mai mult decat dubla filtrarea acum, pentru ca am tavitele pline acuma, si cand era doar filtrul cu care am inceput nu erau pline ...

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Pana la urma m-am hotarat duminica seara sa fac si cateva instantanee, pe care pot sa le postez doar acum, ca mno a fost site`ul cazut aseara )) Ultimile 3 sunt un pic mai ciudate pentru ca sunt facute de sus, dar mi s`au parut interesante asa ca le`am adaugat si pe ele

image image image

image image image

image image image



The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si un scurt video, nu tare reusit, in slow motion cu pestii la masa, filmat tot de sus are in schimb, momente foarte faine cand se reped pestii pe pelete


The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superb!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc Maestre

The Lost World - 2017
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Faine pozele ! De pesti nu mai zic.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Filmul e tare! Vezi sa(nu)-l descopere cei de la AP sau NG!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc Gabi si Silviu

As mai avea de spuns inca o data ca nu credeam sa conteze asa de mult al 2`lea filtru, in sensul ca mi se pare apa mai curata, si dupa ce mananca "porcii" se curata muult mai repede... Si sunt sigur ca dupa vreo 2 saptamani cand vor ocupa bactieriile si siporaxul va fi si mai si

p.s. Silviu, ori is prea obosit ori nu stiu eu, dar nu am inteles faza cu AP si NG )

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Animal Planet si National Geographic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com