[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
JBL Bio Ferm  XML
Forum Index » Alge
Author Message
ralu
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2008 20:56:36
Messages: 8
Location: Braila
IP:
Offline

JBL Bio Ferm - m-ar interesa daca a mai folosit cineva asa ceva? Chiar functioneaza cum spun cei de la JBL?
Momentan ma confrunt cu o invazie de age. Mai precis un tip de alga care nu stiu cum se numeste , am observat ca prefera frunzele de Aponogeton madagascariensis. Este cea din poza: http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1004&pos=13

JBL Bio Ferm are vreun efect impotriva acestei alge?

Probabil ar trebui sa spun si depre acvariu (poate mai sunt si alte metode de a scapa de aceasta alga):
- l-am pus in functiune ~ 1 februarie 2008
- 100 litri (80x35x40)
- filtrare Tetratec EX 700
- lumina: 1x18W Osram Fluora si 1x18W Aqua-Glo 10-12 ore/zi
- co2: Ferplast Kit CO2 Energy Classic 1 bula/sec
- PH in jur de 7
- KH 7
- in ceea ce priveste PH si KH nu le pot tine mereu exact la aceste valori dar nu am variatii de mai mult de un grad
- pesti: 10 Rasbora heteromorpha, 2 Microgeophagus Ramirezi, 2 Colisa, 2 Betta, 2 ancistrusi pui, 1 Crossocheilus siamensis, 2 melci neritina
- fertilizare cu PLantamin si Crypto (asa cum recomanda producatorul)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu am putina experienta.. dar ce pot sa spun este:
a) tu ai putine plante acolo care sa consume nutrientii de la atatia pesti (nu spun ca e supra populat, doar ca mi se pare vizual ca sunt prea putine plante, ar trebui de 3-4 ori mai multa verdeata).
b) chimicalele nu fac nimic pe termen lung impotriva algelor, pentru ca tu nu elimini cauza care a produs algele de la bun inceput. Adica punctual vor dispare, dar or sa apara iar, daca nu umbli si la cauza. Si o sa te tot chinui, plantele or s-o duca mai rau, etc..

Nu stiu daca faci pauza de lumina la pranz - da in cap la multe alge (sau cresc muuult mai greu). Lumea recomanda de obicei 1 ora de pauza, la mine nu se simtea mai nimic cu 1 ora. Am trecut la 2 ore.

Poate cineva mai cu experienta o sa-ti zica si de alga.
[WWW]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Mie aia imi seamana a una dintre algele "inceputului". De asemenea nici nu arata ca i-ar merge foarte bine. Eu zic sa o lasi in pace ca are bunul obicei sa crape singura pe masura ce acvariul se echilibreaza.

Intr-un singur moment as recurge (am si recurs de altfel) la chimicale. Atunci cand ai descoperit cauza aparitiei algelor, ai inlaturat-o, dar ai deja in acvariu alge adulte, bine stabilite, care nu vor sa dispara si se aduna foarte greu cu mana. Cam asa se intampla cu BBA si cladophore-le.

Altfel chimicalele fac, intr-adevar, mai mult rau decat bine. Oricum, in orice caz trebuie folosite cu precautie.

Toate cele bune.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

:-) Val mi-ai luat-o inainte.

Fac pariu ca acvariul este nou.

Am folosit BioFern de la JBL exact la start si exact pentru aceeasi alga si nu a avut efectul scontat.

Efectul paielor de orz asupra algelor a fost descoperit de mult si aplicat in acvariu pentru prima data de Dupla. Problema este ca nu toate produc acel efect algicid chiar daca sunt din exact acleasi loc, pastrate si fermentate in aceleasi conditii. JBL spune ca testeaza toate loturile ca sa fie sigur ca sunt eficiente. Chestie de marketing.

Sfatul meu - Nu le folosi.

Alga aia este o "etapa" necesara in formarea unui acvariu matur. Corecteaza deficientele de nutrienti, lumina si CO2 si or sa dispara de la sine. Daca devine prea invaziva pur si simplu rupe frunzele atacate. Cumpara un "cleaning crew" SAE, creveti etc.
ralu
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2008 20:56:36
Messages: 8
Location: Braila
IP:
Offline

De asemenea nici nu arata ca i-ar merge foarte bine.

Poate nu se vede bine din poza dar crede-ma ca ii merge foarte bine. Dupa o saptamana orice frunza noua prezinta mai mult sau mai putin fire din aceasta alga.
Altfel chimicalele fac, intr-adevar, mai mult rau decat bine. Oricum, in orice caz trebuie folosite cu precautie.

In ceea ce privesc chimicalele sunt de acord cu tine, nu ma ingrijoreaza chiar asa de tare alga incat sa bag cine stie ce algicide, poate dupa ce o sa mai pun plante o sa fie mai bine.

Totusi eu intrebam de JBL Bio Ferm care se pare ca nu e un algicid pe baza de chimicale ci: "Material filtrant din paie de orz fermentate, care impiedica divizarea celulelor tuturor tipurilor de alge."

Cei de la JBL spun ca: "JBL BioFerm - 3 months without algae &#8211; guaranteed by fermentation!!!
Free of chemicals, but instead with natural, specially fermented and bacteria-enriched activated barley straw - JBL research leads the way. Simply place JBL BioFerm filter material in a filter material bag and then put into the filter, within a short period of time all kinds of algae will disappear in freshwater aquariums of up to 250 litres! The active ingredients of the specially fermented barley straw cause the algae to die off - even floating algae (green water)! Comparative tests have shown that the type and extent of fermentation has a decisive influence on the effectiveness of barley straw products. The barley straw must be organically grown, i.e. without the use of pesticides and artificial fertilisers. Long-term tests have shown no negative influences on fish and plants. It is believed that substances released by the straw are absorbed by the algae on contact. These substances substantially reduce the metabolic rate of the algae, decreasing the frequency at which the algae divides. This patented procedure will play a major role in the future in the fight against algae in aquarium-keeping and presumably in garden pond care also."

Asta e motivul pt care am pus intrebarea; imi vine cam greu sa cred ca functioneaza chestia asta.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Pe mine ma iubesc foarte tare algele. Am avut mai de toate in acvariu, in multe combinatii. Asa ca, probabil, sunt ultimul care ar trebui sa dea sfaturi, dar in locul tau as gandi asa: sunt doua posibilitati cu paiele astea... Sa fie d-alea bune si sa isi faca treaba, sau sa fie dintr-un lot naspa si sa nu faca nimic. Nici bine nici rau.

Asa ca... de ce nu le-as incerca?!

Aaa, si as tine si colegii coforumisti la curent cu ce s-a intamplat ca nu putini se plang de alge.

Toate cele bune.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Pe mine ma iubesc foarte tare algele. Am avut mai de toate in acvariu, in multe combinatii. Asa ca, probabil, sunt ultimul care ar trebui sa dea sfaturi
Sau esti expertu' cel mai in masura sa dea sfaturi - ai experienta . Pe mine nu ma prea iubesc algele ....... consecinta ar fi ca nici nu le prea cunosc denumirile stiintifice .

Poze: smilie ... Poze cu plante
ralu
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2008 20:56:36
Messages: 8
Location: Braila
IP:
Offline

Am avut mai de toate in acvariu, in multe combinatii. Asa ca, probabil, sunt ultimul care ar trebui sa dea sfaturi


Nu stiu de ce, dar parca as prefera sfaturile cuiva care s-a confruntat cu problema asta (algele). Nu vad cum ar putea sa-mi spuna ce sa fac, cineva care nu a avut alge.

Pana la urma am cumparat JBL Bio Ferm; dar nu l-am folosit inca. Daca plec de la premisa ca paiele de orz sunt dintr-un lot bun si vor fuctiona, asta inseamna ca voi scapa de alge pt totdeauna ???

Totusi am mai taiat din frunzele afectate si am mai adus plante. Acum acvariul arata cam asa:

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1004&pos=16

Acum ma ingrijoreaza lumina; oare sunt suficiente neoanele pe care le am ???

(Cum fac sa imi apara la citat si autorul ?)
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

ralu wrote: Daca plec de la premisa ca paiele de orz sunt dintr-un lot bun si vor fuctiona, asta inseamna ca voi scapa de alge pentru totdeauna ???


Iluzii...Daca algele se vor reduce si tot ai avea un succes notabil. Vor reaparea cu prima ocazie in care conditiile din acvariul tau le vor fi favorabile.

P.S. Si eu prefer paiele de orz si orzoaica, pentru ca imi dau mai multa inspiratie la lupta contra algelor... mai ales cand sunt folosite sub forma de Heineken

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Scrii cu mana
&#91;quote="autor original"&#93; <mesaj> &#91;quote&#93; 


Fara "code". Aia e doar pentru ca nu stiu cum sa apara altfel fara sa fie un quote adevarat. Sau apesi pe butonul respectiv din mesajul de citat, dar iti va luat tot mesajul. Desigur poti sterge din el ce nu vrei sa apara...

De la distanta de la care e facuta poza, mie acvariul mi se pare ok. Nu vad nici picior de alga, desi presupun ca sunt acolo. De fapt sigur sunt acolo indiferent ca iti dai seama sau nu.

Urasc sa spun asta, dar Intros are dreptate. De cele mai multe ori are dreptate. De altfel si produsul zice ca nu omoara algele in mod direct ci le incetineste/opreste diviziunea celulara. Celulele existente isi vor urma soarta lor normala si vor muri, iar altele noi nu vor mai aparea. TEORETIC.

Practic, am cel putin o obiectiune, in afara de cele ridicate deja. Cum fac paiele alea de orez, sau, ma rog, bacteriile din ele, diferenta intre celulele algelor si cele ale plantelor? Sunt niste bacterii mai destepte?

Nu de alta, dar si algol-ul zice ca omoara algele, si e safe pentru plante. De prima parte se tine de cuvant, relativ la a doua, parca v-am mai impartasit experienta mea trista.

Sa speram ca se va gasi sa iti raspunda vreun forumist care chiar a incercat acest produs. Altfel nu o sa afli decat pareri diverse. Asta, cel putin pana te hotarasti sa il incerci tu insuti.

Toate cele bune.
ralu
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2008 20:56:36
Messages: 8
Location: Braila
IP:
Offline

Val wrote: ... mie acvariul mi se pare ok. Nu vad nici picior de alga...

Nu toate plantele sunt afectate. Doar cele cu frunze mai late gen Madagascariensis, Rotala macrandra; celelalte cu frunze gen Limnophila sun ok.
Val wrote: Practic, am cel putin o obiectiune, in afara de cele ridicate deja. Cum fac paiele alea de orez, sau, ma rog, bacteriile din ele, diferenta intre celulele algelor si cele ale plantelor? Sunt niste bacterii mai destepte?

Astazi voiam sa le incerc; dar dupa ce am citit ce ai scris mai astept.
Cam asta se intampla cu orice algicid (motiv pt care nu le folosesc), speram ca paiele astea sa aiba efect sigur doar asupra algelor. Poate stie cineva cu cetitudine.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Hai ca daca mai astepti mult o sa iti zic eu ce si cum

Mi l-am comandat si eu. Doar ca n-o sa aflam decat daca are sau nu efect asupra BBA, care oricum au o crestere foarte lenta. Asa ca nu stiu cat de relevant o sa fie.

De asemenea as mai putea sacrifica o mingiuta de Cladophora aegagrophila sa vedem daca are efect asupra ei. Dar nu sunt convins nici de relevanta acestui "test". Adica asta nu inseamna ca are efect asupra tuturor cladophorelor.

Si acum mi-a mai venit o dilema. (Scuze ralu, dar nu are rost sa deschid alt topic despre acelasi produs)

Ce se intampla daca pun BioFerm in filtru, dar si un sterilizator UV-C pe returul filtrului? N-or sa omoare ultravioletele si bacteriile alea destepte?

In fine, o sa vedem...
mircea peres
Junior member

Joined: 21/01/2008 12:41:41
Messages: 13
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

un astfel de tip de alga am avut si eu- am scapat doar cu ajutorul celor 2 Crossocheilus siamensis (crevetii sau neritinele nu erau interesate).
Eu cred ca sunt fuzz algae dupa cum reiese din poza (putin probabil beard algae). oricum pt ajutor in identificare cauze si combatere :link1, link2

galeria mea
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com