[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
(o alta) Intrebare CO2 - dar despre concentratii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pana cand o sa ajung sa-mi cumpar instalatia de CO2 (nu acum, dar planuiesc o iesire in strainatate in cateva luni si poate imi iau de pe acolo) m-am hotarat sa fac si eu un DIY yeast..

Bon. Am gasit acel tabel cu concentratii si legatura in kH, CO2 si pH (legatura valabila, din cate am inteles, daca nu folosesti substante ajutatoate de mentinut pH sau kH).

Am cateva nelamuriri:
a) Inainte sa bag CO2, aveam kH 4 si pH 6.5. Nu stiu daca tabelele acelea sunt valabile doar dupa ce bagi CO2 - sau sunt valabile si inainte ? De unde sa stie tabela daca eu bag sau nu, nu ?

Conform tabelelor gasite, asta ar insemna ca as fi avut o concentratie de CO2 in apa de vreo 30ppm - la limita superioara. Dar echinodorusul pierdea cam o frunza la 2 saptamani (se gaurea un pic spre varf, se largea gaura, apoi incet incet se ingalbenea toata frunza si murea - ramanea ca o gelatina aproape). Am bagat pastilute pentru radacini, de la Tetra, si mai dadeam si Plantamin (lichid).

b) Acum, la cateva zile dupa ce bag CO2 cu o amarata de 'air stone' mare cat un degetar, am cumparat si un tester de CO2 de la Tetra. Concentratia pare a fi spre 40 (atunci s-a facut rozulie apa din flaconul B, dupa vreo 20 de picaturi). Deci se cam brodeste cu ce e in tabel, si cum kH este 4 in continuare, probabil pH este pe la 6.5. Ceea ce indica si Testerul de pH de fapt.

Deci pana la urma cam tot atata CO2 era in apa si inainte sa bag eu CO2. Ceea ce face sens cumva, 'reactorul' meu fiind doar o piatra mica, nu prea se simte.
INSA, acuma ca o fi placebo sau nu, plantele si-au revenit, cabomba creste, si totul pare mai verde viu, decat verdele sters de dinainte.

Intrebarea este ce s-a schimbat, daca cf. testelor, variatiile au fost foarte mici ?

c) Si daca acum stiu sigur ca am CO2 pe la 40ppm (am tras piatra mai sus ca sa se dizolve si mai putin CO2, si am dat drumu la aerare la filtru), merita sa pierd timpul sa-mi fac un reactor cu un powerhead ? La acvariul meu de 50L, am gasit un powerhead de 600L/h. Cred ca face masina de spalat acolo daca il bag dar l-as baga, si i-as pune un burete mai dens.
Dar intrebarea este, se merita ?

(alte date: din cauza de antibiotice, acum vreo saptamana acvariul s-a deciclat, am total ammonia in continuare la 3mg/L - scrie in prospect ca e fatal pt speciile sensibile. GH este 15. Ca este 80mg/L. Fe este ori 0.25 daca privesc de sus in flaconul de testare, ori spre 1 daca privesc din lateral. PO4 n-am masurat inca).

Va multumesc daca ma lamuriti, am sentimentul ca imi scapa ceva, dar nu stiu ce
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

viulian wrote:a) Inainte sa bag CO2, aveam kH 4 si pH 6.5. Nu stiu daca tabelele acelea sunt valabile doar dupa ce bagi CO2 - sau sunt valabile si inainte ? De unde sa stie tabela daca eu bag sau nu, nu ?

Inainte sa discutam restul problemelor, eu zic ca trebuie sa ne concentram asupra acestei afirmatii. Un pH de 6.5 la KH 4 este unul foarte scazut daca nu ai adaos de CO2. Sincer m-as uita prin acvariu (sau prin solutiile care le adaugi) sa vad ce altceva ar putea scadea pH-ul asa de mult. La robinet cat e pH-ul? Te asigur eu, ca daca nu adaugi CO2, si ai un pH=6.5 la kH=4, atunci chiar daca tabela iti da aproape 40ppm CO2, tu nu ai cum sa ai asa de mult. Nu cred ca ce vietuitoare ai tu acolo sa creeze asa de mult CO2. Iar daca chiar e asa, inseamna ca ai supra-populatie, si m-as uita foarte atent si la NH4 si NO2.

Ai cumva turba in substrat? Car de des si cat de mai faci schimburile de apa?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mersi de raspuns man,

Sa raspund pe rand:

- substrat nu e turba (de fapt nici nu stiu ce inseamna, ca sa zic).
Este Sera Floredepot (are 4 luni de cand este 'instalat'): http://www.urbanpets.ro/product_info.php/products_id/465?osCsid=1f92817092d8c9edf4ee657

- supra populare nu mai exista neonii s-au dus de la antibiotice - au mai ramas 2 colisa labiosa, 3 cory + 2 ancistrus, si niste scarabei (ghost shrimps) si melci.

- In acvariu: Total Ammonia (NH4 si NH3) 3mg/L; NO2 < 0.3mg/L.
- La robinet, PH este spre 7 (la vaka de test Sera, PH-ul 6.5, 7, si 7.5 arata cam la fel de verde). O sa iau Tetra de-acum, testerele de Sera par neprofesioniste - pe cand la toate testele Tetra pe care le am e foarte usor de vazut cat e concentratia.
pH 6.5 am avut de fiecare data cand am masurat (in astea 4 luni).

Acum se pare ca a scazut concentratia de CO2 spre 36ppm (18 picaturi pana cand am detectat ca s-a facut rozuliu flaconul B).
[WWW]
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

Raspund si eu ca sa ma aflu in treaba. Din cate am inteles eu este o obligatie legala ca PH-ul din conducta publica de apa sa fie peste 7. Daca este sub 7, adica acid, s-ar coroda tzevile. Dar, cine stie, legea se respecta si se aplica mai greu in tzara noastra, pestele de la cap se impute, asta ca sa nu divaghez si sa ma intorc iar la pesti.

Alta solutie ar fi sa mai mergi la http://www.apabucur.ro/content.asp?section=1
Analiza apei, si sa vezi compozitia apei livrate in zona ta, dupa ultimele buletine de la Apanova.

Bafta,
Dan.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ha! Gasisem site-ul asta odata cand am devenit membru pe forum, dar uitasem complet de el

Merci Dan.

La mine in zona (sunt intre 43 si 44), ph-ul este 7.28 si 7.38 cf statisticilor lor. Probabil nu interpretam eu corect culorile, si cu totate ca era 'spre 7' eu credeam ca sub totusi..

Am un mopan (am inteles ca lemnul poate scadea totusi pH-ul).
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:Probabil nu interpretam eu corect culorile, si cu totate ca era 'spre 7' eu credeam ca sub totusi.
Posibil. Folosirea tabelului implica o masurare corecta a pH-ului. Uneori variatii mici de pH inseamna variatii mari ale concentratiei de CO2 sau invers, depinde de KH.

viulian wrote:Am un mopan (am inteles ca lemnul poate scadea totusi pH-ul).
Acuma spui ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

Cu culorile e problema mare, cam toate seamana

Am aflat si eu de la radd2006: http://www.vischeck.com/info/wade.php

Deci, daca aveti sotie/prietena, puneti-le pe ele sa interpreteze rezultatul testului. E mai usor asa.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Pentru mine cele doua poze sunt identice. :aaa: Dar lasa ca ma fac lunetist :rambo: sau cautator de gandaci!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ok, n-am prea inteles daca mopanul pana la urma scade PH-ul incat sa nu mai 'iasa la masurat' + PH-ul meu 'ascuns' sa fie spre 7.5 accelerand efectul toxic al ammoniului.. sau de fapt PH-ul chiar e scazut.

Oricum, mi-am facut 2 reactoare home made:

http://www.youtube.com/watch?v=XdSMZpJBTWU

http://www.youtube.com/watch?v=8gKWb7lbutg
[WWW]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Nu stiu de unde ai luat ideea dar la ala cu suzeta pierzi o gramada de CO2 nu este eficient mai bine pui tubul de CO2 direct in intakeul de la filtru.
Celalalt se apropie de sistemul venturi a lui Tom Barr, care este foarte bun (in special pentru sistemele DIY, pentru ca poti opri difuzarea de CO2 pe timpul nopti fara sa arunci in aer casa cu bomba de drojdie) dar totusi cred ca ai gresit ceva, bulele de CO2 nu ar trebui sa iasa asa din pompa.
Incearca sa pui o poza mai detaliata sa ne dam si noi seama cum merge.

D
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

ambele m-am gandit eu la ele cum sa le fac cat mai simplu - peste tot am vazut cum sa faci hijack la un powerhead, etc..

Initial am incercat cu un airstone mic - dar problema la airstone (sau cel putin la asta care l-am avut eu) e ca dupa o saptamana s-a cam infundat, in sensul ca trebuia mai multa presiune in sticla ca sa produca bule mici.

Apoi la cel cu suzeta [acolo sper ca e clar ce se intampla] m-am tot gandit ce sa pun transparent pe post de clopot inversat si in care tre sa mai dau o gaurica pentru ca sa scape celalalte gaze. Gasisem aici pe forum cam cum ar trebui, si cand am vazut suzeta la farmacie, am stiut ca aia e ce-mi trebuie.
Mi se pare mai eficienta decat sa dau bula direct in apa - pentru ca asa, in partea de sus a biberonului se aduna CO2 care sta mai mult in contact cu apa..

Celalalt, stiam cumva ca furtunul de la sticla cu drojdie ar trebui sa intre in intake-ul de la filtru.
Dar: 1. Nu stiu exact ce este intake-ul [am filtru intern, si are un loc unde cuplezi un furtunel spre iesirea apei] unde daca aduci aer, filtrul il face bucatele mai mici.
De cateva ori insa furtunelul mi-a scapat in apa, si am vazut ca nu e nici o problema, doar ca nu mai face bule de aer.

Boon. Acuma nu stiam cum sa fac incat sa nu infig direct furtunul de la drojdie acolo, citisem ca daca ai filtru puternic, risti sa faca depresiune mare si sa suga stila.
Stiam deci ca trebuie decuplate cumva cele doua furtune, iar cel de la filtru sa suga doar co2-ul eliberat de sticla in mod normal - si nu cuplate direct. Si cum la suzeta vazusem ca se aduna sus CO2, am zis de ce n-as face un recipient rigid in care jos sa se elibereze gazul in ritmul sticlei, iar sus sa fie furtunelul de oxigenare de la filtru care sa suga CO2-ul care se aduna.

Ma rog - ideea e ca m-am zgarcit sa dau 10 euro pe un reactor din comert pentru ca am avut chef sa experimentez
Suzeta sta in acvariu de 20L (brut), celalalt in acvariu de 44L (brut).

Poze cat de curand, sa se aprinda lumina la pesti si fac.
[WWW]
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Cumpara un test colorimetric pentru CO2 e mult mai usor de folosit decat tabelul, unde daca nu poti masura exact ph(ph-metru sau test colorimetric pentru interval mic ex.: JBL 6-7.6) mai bine nu-l folosesti. La verde o sa ai cam 30 ppm. Dependenta ph/kh/co2 s-a mai discutat si se pare ca tabelul este calculat pentru situatia in care apa este acidificata exclusiv prin aditie CO2.

mobile in mobile
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

viulian wrote: Nu stiu exact ce este intake-ul [am filtru intern, si are un loc unde cuplezi un furtunel spre iesirea apei]

De obicei intake-ul este pe acolo pe unde intra apa in filtru (intern sau extern). Incearca sa pui furtunul inauntru sau linga intake, de asa natura ca bulele de CO2 sa fie absorbite de filtru si difuzate de elicea pompei (impeller).

D
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Thanks for the answers, ramasesem dator cu cateva poze:

Am masurat ceva mai devreme (la o zi si o noapte dupa ce CO2 a mers incontinuu): 34ppm zice testerul (adunci solutia s-a facut roz, dupa 17 picaturi).

image

image



Cateva intrebari:
a) filtrele interioare au o gramada de grile pe post de intake. Ar trebui sa dau o gaura ca sa bag furtunul direct undeva in lateralul filtrului (sau in partea de jos) - dar problema e ca daca am asa mare concentratia de CO2, sa o diluez si mai mult ar fi inutil, nu ?
b) se spune ca acidul carbonic strica usor plasticele care nu sunt facute special sa reziste, inclusiv cauciucurile care aliniaza elicea, si chiar elicea. Si de aceea mi-a fost cam teama sa bag CO2 direct in filtru, acolo la.. 'sala motoarelor' - nu de costuri, ci mai mult ca odata cauciucurile alea si garnituri sau ce-or mai fi se intaresc, poate ia foc naibii cand nu-s acasa, si e nasol.

Intrebarea este... chiar se strica ? N-as vrea sa aflu pe pielea mea

N-am pus furtunul de CO2 direct la iesirea apei din filtru pentru ca mi-a fost frica sa nu suga din sticla direct. Nu stiu de ce, dar ma simt mult mai linistit cand stiu ca bula e eliberata cand vrea ea.

Ce parere aveti ?
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com