[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Protalon 707  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Deschid un nou topic in primul rand pentru ca nu vreau sa-i "fur" topicul lui Val despre Seachem Flourish si in al doilea rand pentru ca am promis ca voi reveni cu impresii despre acest produs.

Aseara am facut schimbul de apa saptamanal (schimb aprox 75litri din cei 110 aproximati de mine ca volum net al acvariului) si am adunat cat am putut eu de bine alga (cladophora). Cu o saptaman inainte am scazut kH-ul din bazin pana la 4-5 si am avut grija sa il mentin in aceleasi limite dupa schimbul de apa de aseara.

Bun. Instructiunile produsului spun sa se dozeze conform cu volumul de apa al acvariului iar aici intervine - cel putin in mintea mea - intrebarea cum masuram sau mai bine zis aproximam volumul de apa al acvariului.
Eu as include si volumul de apa din filtru (eu in filtru am, spre exemplu, vreo 7-8litri de apa ceea ce ar influenta zic eu volumul total si implicit dozajul unor astfel de produse).

Ziua 1
Dozat 52 picaturi din componentul A al produsului la ora 0900 - imediat dupa aprinderea primelor lumini. Produsul are o culoare maro inchis, este inodor din cate am reusit sa-mi dau seama si la dozare a produs o oarecare turbiditate in apa (nu imi pot da seama daca apa a capatat culoarea verde sau alb laptos - se poate fi fost doar din cauza plantelor).
Pestii nu au parut a fi afectati.

Am respectat programul zilnic de fertilizare si, dupa aprinderea ultimelor lumini, am dozat macro nutrientii si am harnit pestii.

La ora 2000 cand scriu acest mesaj apa e limpede iar si nu pot spune ca observ vreo schimbare asupra algelor, pestilor sau plantelor.
dan_p67
Member

Joined: 15/01/2003 12:03:23
Messages: 163
Location: BUCURESTI Colentina
IP:
Offline

Gabriel wrote:Eu as include si volumul de apa din filtru

asa am facut si eu.
Nu trebuie sa astepti efecte vizibile imediat,sunt aproape insezizabile chiar si la sfarsitul tratamentului ,insa dupa aceea in decurs de 2-3 saptamani o sa observi ca algele au luat-o la vale.Nu stiu daca e regula sa se intample asa dar la mine asa a fost.
Am avut 2 tipuri de alge pt care in mod sigur protalonul a fost invingator ,alga fir de par (care oricat o rasuceam pe bat tot ramanea) si brush algae.
Eu am redus lumina cam la jumatate pe timpul tratamentului si am oprit fertilizarea.Apa intradevar luase o tenta verde.
Plantele nu au avut de suferit vizibil dar au stagnat ,probabil si din cauza luminii.
[Yahoo!]
PuRyK
Junior member

Joined: 13/01/2008 17:02:34
Messages: 15
Location: iasi
IP:
Offline

La ce tipuri de alge se poate folosi aceasta solutie??

Ady
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Am folosit demult (aprox 3-4 ani in urma cand nu aveam CO2) Protalon 707 pentru alge rosii tip staghorn = Compsopogon , groaznice - a lucrat lent, dar eficient. Dupa 2-3 saptamani au regresat pana la disparitie.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Ziua 2
13picaturi din solutia A - apa capata culoarea galben/verzui (azi am urmarit cu atentie culoarea).
Algele au ramas neschimbate. As zice ca o minge (sic Val) de la baza unei plante arata mai putin compacta decat ieri si parca nu s-a marit. Poate fi doar o impresie pentru ca domnii SAE eu carare pe acolo si se poate ca ei sa o fi atins.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu vreau sa-ti poluez topicul, insa eu am folosit si eu odata acest produs, si am fost multumit. Cu toate astea, nu m-a scapat de cladophora. Si vallisneria a avut de suferit. Oricum, este un produs algicid foarte puternic, pe care l-as folosi doar ca ultima solutie.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc Anubias.
Este doar un experiment. Am explicat pe topicul lui Val. In mod normal intregul set-up ar trebui refacut pentru ca acvariul are doi ani deja si oricat as imbogati substratul tot ar trebui schimbat pentru ca sunt sigur ca are foarte mult detritus in el. Nu am mai folosit un algicid de foarte multa vreme si nu vorbesc de prezentul acvariu. De foarte, foarte multa vreme.

Revin.
Ziua 3 - am adaugat solutiile A si B conform schemei. La adaugarea solutiei B s-au format mici cristale de precipitat care apoi au plutit ceva vreme prin apa. Nu am putut urmari daca s-au dizolvat intr-un final si nici nu stiu daca este normal. In continuare am fertilizat si hranit conform programului normal.
Algele arata la fel. Algele pe care le vad nu par a se fi inmultit insa nu pot spune asta cu siguranta.

Maine si poimaine pauza.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

OK. Un update nasol.

Am adaugat dozele corespunzatoare zilelor 6 si 7 conform cu instructiunile.
Ieri seara am schimbat apa si cantitatea de alge adunata a fost mai mica.

Astazi dimineata 90% din pesti morti. Melcii si PLANARIILE erau adunati in partea de sus a acvariului. Pestii morti nu prezentau semne anormale (branhii inflamate, ochi iesiti din orbite, abdomen umflat etc). SAE stateau sprijiniti parca dormeau iar ceilalti (vreo 20 de neoni rosii) nu-si pierdusera nici macar coloritul.

Nu am modificat parametrii apei la schimbul de aseara, nu am curatat filtrul. Ph-ul si temperatura erau in limitele normale (setate de mine). De obicei dupa ce schimb apa las lumina aprinsa pana pe la 22/23:00 si am timp se observ plantele si pestii dar nu am observat nimic anormal.

Suspectez trei lucruri:-
1. pH swing - desi am un kH de 4 si ar fi destul buffer
2. scadere brusca a nivelului de oxigen din apa din cauza Protalonului- dar ma intriga planariile (zeci) ce stateau sus si in plus eu schimb 75% din volumul de apa al acvariului
3. ammonia peak - dar nu am umblat la filtru si avand atat de multa apa schimbata ma indoiesc ca substantele potential periculoase ramase ar fi putut sa creeze un asa dezechilibru.

Am sa fac diseara niste teste la apa cu un test nou de kH, o sa schimb si sonda de pH cu una noua, o sa testez si compusii azotului etc.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Imi pare rau pentru pestii tai. Sper ca nu ma injuri...

Nici un peste nu mi-a murit in timpul tratamentului cu Protalon. E drept ca am imensa suma de 3 pesti in tot acvariul. Deocamdata.

Ce am constatat insa ulterior, este ca (asa cum zice si prospectul produsului) au inceput sa imi moara melcii. In special cei de substrat, de unde trag concluzia ca intr-adevat Protalon-ul are o actiune lenta... nu numai asupra algelor.

Gabriel, ce descrii tu seamana cel mai bine cu o modificare brusca a parametrilor apei. Intotdeauna schimbi 75% din apa? Nu e cam mult chiar si pentru un EI? Nu ai mai avut niciodata probleme la schimburile astea radicale de apa?

Toate cele bune.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Val - nu pot decat sa-ti multumesc inca o data, nici vorba de injuraturi :-) .

Si eu suspectez un pH swing. Insa planariile care au iesit din substrat si au urcat la suprafata mi se pare cel mai ciudat lucru. Un pH swing este un fenomen brusc (deh l-am experimentat candva in experimentele mele nenumarate) si felul in care aratau pestii imi sugereaza acest lucru.
Insa la kH 4 mi se pare aproape imposibil.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

La ammonia spike, depinde la cat a ajuns, si eu am gasit neonii morti (nedecolorati) dupa ce au stat la o concentratie de 3mg/L cateva zile (pana cand m-am prins eu ca e ceva in neregula).

Doar o masuratoare atunci, ar fi putut spune cauzele mai plauzibile..
[WWW]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Val wrote:Intotdeauna schimbi 75% din apa? Nu e cam mult chiar si pentru un EI?


Am trecut cu vederea intrebarea ta imi pare rau - da 75% si fac asta de doi ani.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Am uitat sa revin cu detalii.
Am verificat toti parametrii apei si au iesit super ok.
Sunt complet debusolat.
Nu poate fi decat o scadere brusca a oxigenului din apa. Dar ce ar fi putut sa o provoace. Mister total.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Dar ,parametrii apei pe care ai pus-o in acvariu (schimbul ) i-ai masurat
Da -ne ceva date despre schimbul de apa in afara de 75 %

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Gabriel, noutati?

Ca daca nu zici nimic, se interpreteaza. Stii tu... no news - good news.

Sa presupun ca toate algele sunt eradicate, toate vietuitoarele ramase inoata vesele si toate plantele au inflorit?
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Scuze - scuze atat pentru tine cat si pentru Ginel.

Sa incept cu Ginel. Pentru apa noua ce o pun in acvariu la fiecare schimb nu masor decat kH-ul sa fiu sigur ca e cel dorit. In rest amestec cam 90% apa din osmoza inversa cu 10% apa de la robinet (pentru duritate). Nu cred sa fie probleme cu nitratii sau fosfatii in apa ozmozata.
Proportia RO/apa robinet am mai schimbat-o in timp insa schimb acelasi volum de apa de doi ani.

@Val - am inceput de ieri (luni) sa dozez iar protalon. Cladophora a regresat clar dar nu a disparut. Cred ca din cauza ca am facut o pauza de o saptamana "de frica".
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Hmm, doar a regresat? La mine a crapat prima.

Cred ca stii si tu, dar ma gandesc sa fiu sigur asa ca zic: stii ca pe timpul tratamentului se opreste CO2-ul si fertilizarea, nu?

Adica, am vazut ca tu fertilizezi in continuare, dar poate e alegerea ta...
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com