[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mascul de betta bolnav sau .... ?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
imbellis
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/02/2005 02:26:10
Messages: 70
Location: Bucuresti - Iuliu Maniu
IP:
Offline

Am observat de vreo 2 zile incoace la un mascul de betta de la mine din acvariu o chestie alba ca un puf din ala de plop care a aparut pe burta lui. La inceput a fost mai mic respectivul "puf" dar vad ca azi s-a marit undeva la 3-4-5 mm.

E cumva boala ? sau vreo ciuperca ? Daca da cum scap de ea si cu ce medicamente ? Ce sfaturi imi dati ?

PS: Pana acum nu am avut probleme de genul asta si am avut in acvariu 3 generatii de betta super frumosi.
Mentionez ca masculul este activ si mananca normal deocamdata.

Betta addicted !
[Yahoo!] [MSN]
imbellis
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/02/2005 02:26:10
Messages: 70
Location: Bucuresti - Iuliu Maniu
IP:
Offline

Din cate am citit in acest thread pestutzul meu suferea de Columnaris sau "vata", cum i se mai zice.

Cred ca am reusit sa-l aduc la viatza normala si am reusit cu urmatoarea solutie: Bactopur jumatate de pastila + o lingura de sare (atentie o lingura, nu o lingurita), schimbat 15 % din apa din acvariu + curatat filtru de doua ori pe zi.

Mentionez ca am un acvariu de 30 L in care am 2 femele de betta si un mascul, substrat de 5 cm (nisip + pietris fin), plantute, buturuga mica la vreo 10 cm lungime si doua pietre de rau frumoase.

Betta addicted !
[Yahoo!] [MSN]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline



Dupa 4 zile schimbi 1/3 din apa.
[Yahoo!]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

De vreo 10 zile am cumparat un bol si 2 betta (mascul si femela).
Cred ca au fost tare stresati de mutare, femela a inceput sa manance de vreo 2 zile. Problema este ca eu nu am vazut masculul mancand de cand l-am luat. S-a cam decolorat si are niste pete albicioase, mai ales pe cap si in zona branhiilor. Femela parca are acelasi lucru, dar mult mai putin. Oricum ea e mult mai activa si prietenoasa.
Am atasat o poza cu masculul.

Am cumparat Tripaflavin si le-am facut azi o baie de scurta durata (20 de minute, 60 de picturi la litru de apa), si le-am pus si in bol (30 de picaturi la 5 l de apa). Este utila la ceva solutia? Pe tub scrie ca este un dezinfectant, util in boli parazitare si micoze.

Aveti idee ce au pestii mei?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cristal wrote:De vreo 10 zile am cumparat un bol si 2 betta (mascul si femela).
Cred ca au fost tare stresati de mutare...


Un bol???? Cred ca ti-au placut tare mult desenele animate unde mai aparea un caras nefericit care se tot ascundea de un cotoi afurisit intr-un castel de vis...
Lasind gluma la o parte, pestii se tin in acvarii, nu in boluri. E si normal sa fie stresati, iar tu nu ii vei putea observa niciodata cum trebuie. Nu stiu cit de bun este triplaflavinul...eu le-as cumpara in schimb rapid un acvariu normal, macar de 15l, as face schimburi dese de apa si as adauga albastru de metil - macar acesta stiu sigur ca este dezinfectant.

Ce le dai de mincare? Iar atunci cind ai cumparat pestii, acestia parea ok sau vinzatorul n-a facut decit sa-ti vinda si 2 exemplare bolnave pe linga bolul minune - in cazul in care ai cumparat totul de la el?

Nu mi-o lua in nume de rau, dar daca nu faci lucrurile cum trebuie de la inceput, ai numai batai de cap pe urma.
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Dolly wrote:
Un bol???? Cred ca ti-au placut tare mult desenele animate unde mai aparea un caras nefericit care se tot ascundea de un cotoi afurisit intr-un castel de vis...


Da, da, stiu ca nu e mediul cel mai bun. Am tot citit in ultima saptamana, dar inca nu m-am hotarat daca chiar vreau un acvariu mare sau sa-mi iau unul mititel. Problema mea este lipsa de timp deocamdata.

Dolly wrote:
Ce le dai de mincare? Iar atunci cind ai cumparat pestii, acestia parea ok sau vinzatorul n-a facut decit sa-ti vinda si 2 exemplare bolnave pe linga bolul minune - in cazul in care ai cumparat totul de la el?


Le-am luat hrana lamelara, spirulina, hrana granulara, tubii presate sub forma de cub, dupa care le-am luat 2 feluri de viermisori ... o cutie cu Bloodworms si o cutie pe care scrie Betta Food. Continutul seamana.
Din toate astea au gustat numai din ultimele 2. La restul se uita cu indiferenta. Hrana granulara li s-a parut interesanta, ca s-a dus direct la fund ... dar nu i-am vazut sa guste din ea.

O sa le schimb apa mai des ... dar ma gandeam ca poate va dati seama din poza ce ar putea avea. Am facut un detaliu cu masculul.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sfatul meu este sa iti iei un acvariu mare de la inceput. E mult mai usor de intretinut. Acum depinde si despre ce pesti vrei sa tii in el. O pereche de betta merge foarte bine intr-un acvariu de 30-40l, bine plantat si cu ceva ascunzatori.

Cit despre mascul...eu zic sa-l separi deocamdata - si aici ti-ar fi trebuit un acvariu de carantina pe care presupun ca nu il ai - si sa vezi cum evolueaza boala. Eu nu imi dau seama ce are si nu iti pot recomanda un tratament anume. Dar macar albastru de metil. Si daca vezi ca granulele nu sunt prea apreciate, incearca cu fulgi de la Tetra sau de la Sera.
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Beta traiesc si in acvarii mici (traiesc cateva ore si pe covorul ud). Chiar si un beta in 5 l daca ii schimbi apa 50 % pe saptamana si aspiri bine fundul. De preferinta este sa nu ai substrat intr-un acvariu asa mic.Un acvariu mai mare il face foarte fericit mai ales daca e plantat.
Masculul si femela nu se tin impreuna caci altfel vor fi conflicte continue. Eu am tinut o pereche in acelasi acvariu si femela isi petrecea cea mai mare parte a timpului in ascunzisuri.
Cele mai bune conditii pentru mascul sunt cand este singur fara alti pesti in acelasi acvariu. Eu acum am doar un mascul si nu am de gand sa mai cumpar femela.
Beta sunt mancaciosi, dar nu este bine sa le dai mult de mancare. NU le da mai mult decat mananca intr-un minut (maxim). Mancarea descompusa afecteaza calitatea apei.
Daca refuza hrana noua poti sa il tii o saptamana "la post" si apoi sa-l hranesti cu hrana noua. Tubii=bloodworms si de obicei sunt compozitia la Beta Food. Tubii uscati si congelati sunt cea mai buna hrana pentru beta.
E recomandati ca o zi pe saptamana sa nu-i hranesti.
------------------------------------------------------------------
Disclaimer-Cele de mai sus reprezinta opinia mea (inspirata de la altii :palarie: ). Nu imi asum raspunderea pentru prejudicile suferite ca urmare a aplicarii celor de mai sus. Acestea nu reprezinta temei pentru angajarea raspunderii mele delictuale.
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Kosmo wrote:Masculul si femela nu se tin impreuna caci altfel vor fi conflicte continue. Eu am tinut o pereche in acelasi acvariu si femela isi petrecea cea mai mare parte a timpului in ascunzisuri.


Din cate vad eu femela ii tine companie, nu se ascunde, ci il cauta si stau impreuna. Am citit si eu ca masculului ii place singur, dar deocamdata nu m-as extinde la 2 acvarii. Cata vreme nu se bat o sa-i tin impreuna. Mai ales ca ar trebui tratati amandoi.

Deocamdata le-am schimbat apa (70%) si le-am pus vreo 5 picaturi de albastru de metil la 5l de apa. E un pic albastruie apa. Nu-mi dau seama daca este corecta proportia. Nu stiu daca sa le mai pun Tripaflavin.

Kosmo wrote:Beta sunt mancaciosi, dar nu este bine sa le dai mult de mancare. NU le da mai mult decat mananca intr-un minut (maxim).


Femela mi se pare cam rotofeie, e singura pe care am vazut-o mancand. S-ar putea sa manance si portia lui. La un moment dat am crezut ca-mi fac o surpriza, aparuse un strat de bule la suprafata apei, dar se pare ca le-a trecut.

Multumesc pentru sfaturi.
[Yahoo!]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

De ieri am observat la femela o margine negricioasa la aripioare.
Am tot citit pe aici de Sera Backtopur Direct. Acesta este remediul?

Ajuta si la petele albe de pe cap?
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

observatie off topic - vezi ca "sanitarii" aia din poze, sunt ancistrusi toata ziua ;)
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

cristal wrote:De ieri am observat la femela o margine negricioasa la aripioare.
Am tot citit pe aici de Sera Backtopur Direct. Acesta este remediul?

Da. Cred ca e vorba de putrezirea aripioarelor provocata de bacteriile din apa. Tratamentul este Sera Backtopur Direct. Eu am folosit Sera Backtopur lichid pentru ca este mai usor de dozat si a dat rezultate.
Pentru prevenire schimba apa des.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com