[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Colisa Labiosa - balonare - ce sa mai fac ?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Saluti!

Am o colisa labiosa bolnava (umflata) nu a mancat de vreo 10 zile deja. De doua zile l-au apucat piticii si pe mascul [o poza cu masculul, mai jos].

Am postat ce am incercat sa fac si in alt post (+continuarea lor) dar e la threadul de constipatie, si imi e cam clar ca nu e constipatie de fapt: http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?p=46816#46816

Am atasat o poza cu masculul, si cum ii arata fecalele:

image

Ce am incercat pana acum sa fac, si conditiile nu s-au ameliorat:
a) sare amara. pare un pic mai vioi pestele (de fapt toti) dupa ce pun sarea, dar nu se schimba nimic.
a1) mazare taiata cat de marunt am putut, dar am abandonat ideea repede. Boala asta sau ce o fi taie pofta de mancare. (mai incercasem si flake food inmuiat in ulei de parafina).
b) sera baktopur, o pastila diluata in acvariu (45L), si 2 bai de 30 de secunde. tot nimic.
c) metronidazol, o pastila (250mg) in acvariu, cam in fiecare zi (3-4 zile).. iar nimic.
d) Zentel (contine albendazol - impotriva viermisorilor intestinali) - am calculat 1ml de suspensie (din sticluta de la farmacie, concentratie 4% - adica 0.4g / 10ml de solutie). Concentratia am zis sa fie de 1mg/L - tot asa, gasita dupa indelungi cautari intr-un .pdf suspect pe net.

Din pacate nici o schimbare. Doar ca plantele in general parca o duc mai rau, si s-a mai albit apa (e normal, colonia de bacterii s-a cam dus).
Am revenit la tratament cu metronidazol - parca dupa ce ii dadusem data trecuta reusise sa faca putin kk albicios.
Am dublat doza, 2 pastile de 250mg la 45L de apa.

Mai e si altceva ciudat:
Daca initial nevoile femelei erau ca un firicel subtire, alb, aproape transparent (si cateodata mai grosut, dar gatuit asa), cele ale masculului sunt aproape gelatinoase si continue. Am inteles ca face diferenta asta, intre ce fel de parazit intestinal este, dar nu stiu mai multe
De asemenea, balonarea nu a fost imediata, adica s-a umflat cateva zile, nu doar de pe azi pe maine..

Pestiutii traiesc in continuare insa, majoritatea celor care se plangeau pe net, recunosteau dupa cateva zile ca pestele a murit. Deci clar unul din medicamente si-a facut treaba si a stopat un pic.

Problema este ca nu mai inteleg nimic si nu stiu ce sa mai fac..

Vreo idee ?
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Later Edit: ... bai de 30 de minute, o pastila la 2L de apa...
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com