[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sulfat de cupru - unde gasesc ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Saluti!

De ceva vreme ma tot lupt cu un 'red algae' care la mine e neagra, creste pe marginea unor frunze de Anubias precum si pe 2 frunze de echinodorus. Insa incet incet se extinde - pietricelele din substrat care sunt luminate mai mult au capatat toate smoculete mici mici verzui inchis/negre.

Am mai adaugat vreo 4-5 plante, si parca nu mai creste / extinde dar nu imi place cum arata - vreau sa fie bec pietrisul.

Tot cautand pe net, se pare ca o concentratie de Cu mare (nu mai tin minte ppm-ul acuma, dar mare, si timp de 7-9 zile) rade alga aceasta fara probleme. [Ca sa nu mai stau sa pun in clor substratul / plantele / toate echipamentele samd].

Melci mut cati pot in celalalt acvariu, de valisneria (sau cum ii zice) nu ma doare [am citit ca e sensibila la cupru] dar vreau sa scap de ALGA.

Problema e ca nu stiu unde sa caut sulfatul acesta minune ?
[WWW]
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

E cam periculos sulfatul de cupru. Daca tot vrei sa il cumperi trebuie sa gasesti un magazin care comercializeaza produse pt agricultura. Sulfatul de cupru se foloseste in tratarea diverselor boli ale vitei de vie de exemplu. Intereseaza-te de unde cumperi insecticide sau ierbicide, acolo dai de sulfatul de cupru.
[Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Sulfatul ala de cupru nu ii mai zice "piatra vanata" in denumire populara? daca e ala atunci gasesti usor la toate magazinele cu produse destinate agriculturii.
Referitor la alge, din cate am citit si m-am documentat eu as incerca variante mai "ortodoxe" ca sa zic asa sa stopez inmultirea si sa le distrug pana la urma. Adica mai pun plante in acvariu, schimb de apa mai des, mancare mai putina la pesti, lumina mai putin cu 1-2 ore, etc...
In cazul in care nici asa nu vad nici o schimbare de situatie in bine numai atunci as incerca tratamente chimice.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Da, am incercat deja toate astea.. mai putina mancare, mai putina lumina. Au stagnat putin (adica se dezvolta dar mai greu) dupa ce aproape am dublat masa vegetala din acvariu. A pune inca pe atata vegetatie cat am, doar ca sa le opreasca, m-ar durea, nu mai vad pestii de atatea plante
[WWW]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

viulian wrote:Da, am incercat deja toate astea..

Daca tii cu tot dinadinsul sa pui sulfat de cupru in acvariu kit ca o sa iti cam moara din ele atunci poate vrei sa scoti filtrul si sa il pui sa mearga in alt recipient (acvariu poate) impreuna cu pestii pe durata tratamentului.
Am inteles din ce ai mai postat pe forum ca ai folosit backtopur direct in acvariu->deciclare big time so poti sa o iei de la capat cu un fresh start, repozitionare plante, substrat etc...

...
[Yahoo!] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am inteles din ce ai mai postat pe forum ca ai folosit backtopur direct in acvariu->deciclare big time so poti sa o iei de la capat cu un fresh start, repozitionare plante, substrat etc... Smile


:-) sa stii ca nu s-a deciclat, am multe plante.. le-am pus un fertilizant de substrat ca sa faca fata mai bine la surplusul de 'nutrienti' care acum nu mai era asa de bine transformat de bacterii.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com