[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie de lumini cu piese din piata ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Salut!

Aveti idee care ar fi neajunsurile daca mi-as face un capac cu piese din piata ?

Povestea e mai lunga putin - as vrea sa-mi cumpar un acvariu mai mare (
(~150L), dar toate in comert vin cu maxim 0.5W/L iluminare (de fapt mai putin, spre 0.4).
Asa ca ar fi pierdere de timp si de bani sa iau unul gata facut (cu capac cu tot) in conditiile in care capacul nu ofera posibilitatea sa adaug neoane pana la 1W/L.

Prin urmare, mi-am luat un acvariu de 20L (doar sticla 40x25x25) si intentionez sa construiesc capacul si suportul (am furat ideea de la cele pe care le-am vazut).
Pentru capac mi-am cumparat 2 neoane mici, din piata (max 8W fiecare, si le pot inseria - au cablu special) deci o sa am in jur de 15W la 20L. Am luat si un Aquael Mini (filtru) precum si cel mai mic incalzitor.

Acuma intrebarea este: sunt neoanele astea din piata pregatite sa faca fata conditiilor de umiditate din capac ? La ce ar trebui sa fiu atent cand construiesc partea electrica ?

(capacul e aproape gata, lemnul adica, mai am de facut gaurile de cablu si usita de access).

Multumesc,
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

PS: l-am luat asa mic pentru ca sa impus doi iepuri: acvariu carantina (sau de inmultit pestii) + sa invat sa-mi fac capac si sa stiu la ce sa fiu atent.
Pt. o dimensiune asa mica ma lovesc probabil de 90% din problemele de care ma voi lovi cand o sa fac capacul la cel mare..
[WWW]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Salut. Parerea mea ca la cel mic o sa faca fata si neoanele din piata pentru ca din cate zici nu o sa l folosesti mult. Ai grija la temperatura de culoare a tuburilor ca algele nu tin cont de dimensiunile acvariului.Cu umezeala nu e o problema asa mare daca faci niste gauri de aerisire in capac.La acvariul ala mare care vrei sa il faci poti monta si 2 coolere din alea de calculator, unul sa bage aer, altul sa scoata aerul prin partea opusa.Astfel nu o sa mai ai probleme mari cu umezeala. Tot la cel mare eu iti recomand niste tuburi si drowsere de calitate(Osram Phillips, etc) Asta daca vrei sa ai plante frumoase. A si inca o chestie: mie sincer mi se pare mult mai plauzibila regula cu numarul de lumeni pe litru de apa. Cauta prin forum sa vezi, ca nu mai stiu exact cati lumeni pe litru e indicat.
Numai bine si spor la munca. Daca am gresit undeva sa ma corectati va rog.
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

PS: Ca o idee numai: nu ar fi mai bine sa faci capacul la acvariul mare din lambriu de PVC de 10 mm? E mult mai usor (cel din pal la dimensiuni mai mari are greutate mai mare si o sa exerciti si mai multa presiune asupra sticlei daca il pui deasupra pe acvariu) plus ca rezista foarte bine la umezeala (ala din pal fie el melaminat pana la urma il ataca umezeala) si e mult mai usor de lucrat cu PVC ul. Plus ca PVC ul e la aproape jumatate pretu decat palul. Acuma asta e parerea mea; eu asa intentionez sa imi fac...
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

M-am apucat sa lucrez la el deja (aproape am terminat capacul de pal si cu usita) fraaatilor am o febra de innebunesc (si e doar capac pt acvariu de 40x25x25).

Am facut din pal pentru ca mobila e facuta din acelasi material (pal-ul il aveam din ramasite de la placile din care a fost facuta mobila) si am zis sa se asorteze.

Dar fara soarec am innebunit la fierastrau de mana. Uf.

Intrebam de instalatie pentru ca mi-e teama de umezeala din droser. La baie am oglinda cu 2 neoane, si odata cand i-am dat drumul (dupa ce facusem baie parca) a pocnit putin si aia a fost. Am schimbat neoanele, nu e de la neoane. Tre sa caut droser electronic acuma..

Si ma intrebam daca aceiasi poveste este si la drosserele astea luate din piata. Ar trebui sa fie cumva izolate foarte bine, ca sa nu intre umezeala, si 2 sa nu se incinga.

Nu fac de plastic, mi se pare periculos la cata lumina o sa fie pe acolo si mi-e sa nu se 'lase' in timp. Probabil data viitoare o sa fac din niste parchet laminat.

Tu ai facut din pvc ? Ai o poza cum a iesit ?
[WWW]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Nu il am dar intentionez sa il fac. De lasat nu are cum sa se lase ca lambriurile de PVC au niste nervuri inauntru care nu i permite sa se indoaie. La faza cu umezeala incearca sa nu montezi drowserele alea in capac. Vezi daca le poti face loc altundeva. Sub acvariu, sau in spatele lui si atunci nu mai ai probleme. Sau ti am zis mai sus: o aerisire temeinica in capac si nu mai ai treaba. Si ca sa iasa ca nuanta mobilei cauta niste autocolant din ala de mobila. Exista toate nuantele ca si la pal. Daca vrei sa vezi cum arata cauta pe google ca sunt cateva tutoriale cum sa il construiesti...nu mai stiu exact siteu...
In rest...ce sa zic decat spor la treaba.
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Neoanele alea de 8W sunt din acelea cu suport si partea electronica inglobata in suport? Daca e asa e chestie de bafta (sunt chinezesti). Eu am avut vreo 4-5 de-astea si unul a rezistat 2 ani, unul a crapat dupa o zi, iar celelalte intre 6-9 luni. O problema este si temperatura de culoare (care nu e scrisa pe nicaieri), dar ochiometric este Daylight. Pana la urma am renuntat si am pus tuburi de 15W T5 (la tine e o problema ca acvariul e prea scurt) avand si avantajul ca la dimensiunea asta gasesti si neoane dedicate acvaristicii de la firme serioase.

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dap, din acelea si da sunt chinezesti. Unul se cheama daylight (scrie pe el) altul nu este cu scris. Da' merge.
Bun pentru un acvariu de carantina cu o planta cu ceva plante in el, o piatra si 2-3 pesti.

Da, pana la urma am vazut ca exista si dulii orizontale care pot sa le prind pe o margine in capac si sa infiletez chiar 2 becuri din acelea economice (am capacul inalt).

E bine ca e inalt ca e loc de toate nebuniile
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com