[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hlp! cum scap de depuneri de calcar?????  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

salutare!
ia ziceti si mie pls:
-am un acvariu mai vechi -functionabil- si care are partea de deasupra plină de depuneri de calcar. este alb, ce mai tura-vura. ce pot face că vreau să îl faq acvariu olandez şi îmi trebeb curat şi foarte transparent.
ce pot face?
ps: e prea mare 300l ca să îl arunc să faq altul.tks

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Incearca cu CILLIT sau cu otet (acid acetic, dar ceva mai concentrat decat ce se gaseste in comert daca se poate) dupa care trebuie sa clatesti acvariul foarte foarte foarte bine.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

daca e plin incearca sa razuiesti geamurile cu o lama
dar daca ar fi gol este mult mai simplu cam cu orice solutie de curatat in bucatarie (cilit, cif sau otet cum sa mai zis)
si clatit

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
Mitnick
Member
[Avatar]

Joined: 04/04/2005 14:43:18
Messages: 115
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Am avut si eu problema asta ... La mine a dat rezultate excelente cu Detartrant ... Este solutie de curatzat faiantza si gresia .... Dar ai grija sa clatesti foarte foarte mult cu apa curata ... otraveste pestii

image
[Email]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

chestia e că e cam plin cu peşti, aşa cum a sesizat f bine miki. aşa că...lama? atât

PS: şi îcă ceva: pe spatele acvariului am un poster cu landscape. e, problema e că vreau să renunţ la el, dar asta nu e tot: a fost lipit cu silicon transparent, că aşa mi-a zis un deştept de acvarist care are magazin în Constanţa. dacă aş ştii numele l-aş da în vileag să ştie toţi de el să nu îi mai ceară sfaturi că pe mine m-a umplut de bucurii
ia ziceţi ce părere aveţi asta.

__________________________________-
nici o masă fără peşte

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

furnici wrote:chestia e că e cam plin cu peşti, aşa cum a sesizat f bine miki. aşa că...lama? atât...

Cred ca daca izolezi apa cu atentie, poti folosi si chimicale. Uita-te aici cum si-au protejat acvariul unii care au vrut sa inlature niste zgarieturi de pe geam, fara sa scoata pestii. Atentie, ei au folosit pasta de slefuit. Tie sa nu ti se dizolve plasticul izolator de la unele chimicale prea agresive.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com