[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Corydoras albino - e ok 'forma' asta a burtii ?  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am 3 corydoras, dar unul e mai vechi ceva, sa aiba vreo 4 luni (era mormoloc aproape, cand l-am luat).

Acum a crescut ca animalul, dar cum eu n-am mai vazut cory la maturitate stau si ma intreb daca arata ok.. Are burta aia imensa zici ca e o vaca!

Poze mai jos:

Lateral
image

De sus se vede forma burtii cel mai bine:
image

Zoom optic 3x + inca 3x digital:
image

Mananca si se comporta normal.. Ori cauta mancare in disperare si face 13-14 prin acvariu, ori sta nemiscat. Nu prea tasneste in sus cum facea odata, dar pare ok.

Ce parere aveti ?

Multumesc..
[WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Mie mi se pare ca e sanatos cory-ul tau, adica mai bine zis sanatoasa, fiindca forma aia a burtii e specifica femelelor. Nu sunt prea priceput in cory, dar s-ar putea sa aiba icre
E comportament total normal sa misune intr-una dupa mancare sau sa stea nemicati pe substrat. Cand tasnesc pana la suprafata, dupa "o gura de aer", inseamna ca nivelul oxigenului din apa este scazut, mai ales in zona joasa pe unde stau ei.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Pare suprahranit. Cred ca dai prea multa mancare pestilor si ramane multa neconsumata pe substrat. Nu e ok sa arate asa pentru ca pestii grasi traiesc mai putin.
[Email]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Dupa ce-am vazut ce-a scris RaresLuc, tind sa-i dau lui dreptate. Mai ales ca mi-am amintit ca tu inca de la bun inceput ai avut problema asta cu hranirea in exces, desi mai multi ti-au sugereat in repetate randuri sa eviti asta.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

am inteles, multumesc pentru raspunsuri..

E adevarat despre supra hranire am avut multa vreme impulsul de a da mai multa mancare pentru ca agitatia coliselor in timpul hranirii speria neonii. Si pana se calmau colisele, nu mai ramanea mancare 'in aer', iar neonii nu mananca decat daca le trece prin fata ochilor! nu se apleaca prin nisip, sau sa 'ciuguleasca' de pe frunze. Si tot dadeam pana vedeam ca mananca si ei cate ceva..

Dar despre asta am incercat sa descid un topic aici (dar prea lung pt. ca sa-l urmareasca cineva, si poate prea confuz): http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=5625&highlight=

Am redus cantitatea de mancare in ultima vreme, dupa ce am vazut cat muncesc ca sa curat dupa pesti.. si dupa toate asigurarile vazute peste tot ca si 3-4 zile nemancati si pestii n-au nimic.
Acum dau mai putin.

Cory asta a fost norocos pe semne
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

In afara de mancare e cam plin de icre. Ai mascul matur? Eu cred ca asta e problema. Ei daca nu pot sa depuna, icrele se transfonma in grasime.
Daca ai mascul matur, schimba 50% din apa, cu apa mai rece cu vreo 2 grade, dar ai grija la colise. Sau pe cory pui in alt acvariu, sau colisele. Cory-urile, de la apa rece ar trebui sa depun. DACA NU DEPUNE repeta operatiunea.
[Email] [WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Si mai ia vreo doua trei sa fie mai multi, asa le place. Totusi sa nu suprapopulezi. Acuma tu stii cati pesti ai in acvariu.
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Heheeee

Acum sunt in discutii pentru un acvariu de 70L (e cam suprapopulat al meu) si probabil vor mai trece vreo 2 luni pana cand pot sa ii inmultesc..

Cred ca aveam o inocenta 'umana' si ma gandeam ca o femela incepe sa produca icre doar daca simte un mascul in jurul ei. Eram convins ca e ori manacare, ori boala.
Stiti era zicala aia, ferice de cei care pot rade de propria prostie, nu vor fi tristi niciodata in viata.
[WWW]
mariaienesel
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/12/2011 12:23:11
Messages: 33
Location: Brasov
IP:
Offline

Acuma poate nu are legatura mare cu subiectul, dar femela mea de guppy a avut aceeasi burta, apoi a murit, din cat am inteles s-a "blocat" si nu a putut sa depuna.
Parerea mea: orice fiinta are nevoie de conditii ca sa "nasca", asigura conditii bune acvariului, ca sa nu pateasca ca femela mea de guppy, dupa poza sunt 99% sigura ca alea sunt icre.

Nu judeca oamenii dupa dimensiunea acvariului lor, judeca-i dupa cunostintele lor...
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Merci de sfat pestoaica a fost donata acum 3 ani unui coleg forumist cand am desfiintat acvariul. Am doi Corydoras Habrosus in acvariul de 30L - nu stiu daca am nimerit pereche.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com