[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
matasea broastei ?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Salut. M-am procopsit de curand cu o super alga - seamana cu matasea broastei. Cred ca a aparut deoarece am scos cateva fire de acicularis de pe langa pogostemon si a iesit ceva din substratul JBL care-i sub un alt strat de pietris.
Uite-o:
image

Are cineva idee de cum sa scap de aceasta alga...in afara de rabdare si tutun si fara chimicale ?
Mersi,
Hans
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Hans, de aici mie imi arata mai degraba a cianobacterii... Daca o scoti cu mana e ca o membrana urat mirositoare, sau sunt firisoare ca matasea totusi?

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

E o membrana, dar nu miroase urat
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Daca e membrana inseaman ca totusi e mai probabil sa fie cianobacterii, desi au de obicei un miros puternic... Trebuie aspirate cu sarg, au mare viteza de raspandire, curentii de apa in acvariu ajutati cu o mica pompa daca nu prea sunt, CO 2 crescut la cat suporta pestii, nitratii crescuti la 15-20ppm temporar, apa bine oxigenata (eu am injectat local pe ele apa oxigenata).

In situatii disperate se procedeaza ca la green water : intuneric total 4 zile, dar cu potentiale consecinte pe plante sensibile. Daca esueaza toate nu ramane decat solutia cu eritromicina, dar cu posibilitate de a dezvolta rezistenta la ea.

Aici gasesti detalii mai multe despre schemele de aplicat penteru cianobacterii.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com