[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum salvez un Pomacea?  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Salut!

Uite am zis sa fac un topic separat.. ca sa documentez incercarea de a-mi salva un Pomacea.

Nu a crescut atat de mult precum celalalt, este lent in miscari, carapacea este scorojita toata.. (poze mai jos). In acvariu, se misca foarte lent, si nu cred ca mai apuca mancare.

Am hotarat sa-l pun intr-un vas de 2L de apa din acvariu (acoperit - am lasat doar un colt neprins, sa circule aerul dar el sa nu poata scapa). Este un vas din acela pentru mancare (transparent) incat sa pot vedea ce face.

In vas am pus am pus:
a) CaCO3 (cam 500mg dupa parerea mea) - se va vedea o substanta alba in apa.
b) Un supliment de hrana mineral (conceput pentru broscute testoase) - Sera Raffy Mineral. Am pus 8 batonase si cum astea sunt facute sa pluteasca, le-am plimbat usor cu degetul pana le-am dus pe margini, pentru ca sa poata sa le ia melcul atunci cand se catara pe laterale.
c) Am mai pus si 3 pastile 'de fund' [de obicei coridoras le infuleca] dar am sesizat ca melcilor le plac si lor.

Dupa ce l-am mutat in vas, melcul a stat putin pe o pastila din aceea de fund, apoi a identificat suplimentele si cred ca juma de ora a ros la ele.
De atunci a ramas lipit asa la vertical, cred ca doarme/se odihneste, ceva.

Cum nu am o modalitate de incalzire a apei, am pus-o pe zona de pe capacul acvariului care se incalzeste de la neon. As putea sa-l pun si pe calorifer, dar aveam de stat la repartitor pana nimeream temperatura ok, etc.

Intentionez ca in fiecare zi sa-i schimb apa, si sa-i adaug mancare proaspata.

Saracul, cred ca era asa bolnav si timorat, ca nu mai apuca sa prinda putina mancare care o dadeam eu la pesti / etc. Asa ca o ducea din ce in ce mai rau.. Aici toata mancarea e a lui, intr-un spatiu mic si usor sa ajunga la ea. Sper sa se insanatoseasca..

O sa ii fac poze zilnic - iata cateva de azi:

Descopera noul loc:
image

Cochilia e cam paradita...
image

Zoom pe cochilie. QED
image

Cochilie roasa
image

De fapt cam jumate e mai mult alb decat portocaliu
image

Stiu doar generic vorbind ca mult din cochilie este acel carbonat de calciu. Dar nu stiu exact cum se absoarbe (nu mi-e clar daca si-l ia din apa sau din hrana, sau din ambele) si de asemenea pigmentul portocaliu nu stiu ce reprezinta (si ce i-ar trebui in hrana ca sa isi refaca partea de carapace care acum e albicioasa).
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pana una alta, am gasit aici un document interesant despre posibilele boli ale melcilor.

http://www.applesnail.net/phpBB2/viewtopic.php?p=157193#157193
[WWW]
Amnesia
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/01/2003 13:06:33
Messages: 423
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Chiar asa.. si eu sunt curios... Sunt reversibile aceste gauri in cochilie? Am si eu vreo 2 neritina cu varful de cochilie cam ros...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am citit pe tema asta, si se pare ca nu.
Adica 'estetic' nu dispar, insa melcul, daca are PH peste 7.2 si un GH mare (apa dura) se va repara singur PE INTERIOR.
Dar probabil nu e un proces care sa se vada imediat, ideea e ca isi intareste cochilia pe interior (partea de Calciu), insa exteriorul (care sunt mai mult proteine), nu prea isi mai revine.

GH/pH se cresc cu o bicarbonat de sodiu (din pacate eu nu am decat alimentar, care am inteles ca mai are si alte saruri).

Sa vedem, deocamdata melcul sta (cred ca a mancat de a spart ieri).
[WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com