[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
carasi plutitori  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

cunoaste cineva un tratament eficient la carasi care plutesc.
am intilnit aceasta boala pe perioada de iarna miau murit tot puietul pe rind 4 serii am incercat diferite tratamente legat de hidrophizie fara rezultate concludente, dar interesant odata cu primavara nu au mai aparut carasi plutitori, umflati cu aer, nu am observat la alte specii.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cauza bolii de care sufera carasii tai este datorata proastei administrari a hranei.
[Yahoo!]
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

alina_g wrote:Cauza bolii de care sufera carasii tai este datorata proastei administrari a hranei.

nu va inghesuiti cu raspunsurile meseriase ca pestii orcum au murit , in momntul in care incep sa pluteasca nu se mai pot hranii fiind cu burta afara din apa.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gogolanu wrote:cunoaste cineva un tratament eficient la carasi care plutesc.

Asta se poate intimpla pentru ca sunt foarte lacomi. In momentul in care maninca, inghit si aer. O solutie ar fi sa-i scoti pe o suprafata umeda si sa-i lasi sa se zbata citeva secunde. Astfel vor elimina aerul inghitit.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gogolanu wrote:nu va inghesuiti cu raspunsurile meseriase ca pestii orcum au murit , in momntul in care incep sa pluteasca nu se mai pot hrani fiind cu burta afara din apa.




Io ti-am raspuns ca sa folosesti raspunsul meu la preventie...Asa ca o sa-ti aduc si o completare...indiferent daca o sa o folosesti sau nu...(parerea mea e sa o aplici chiar de azi daca mai ai pe ce...) Unul dintre secretele carasilor e sa-i hranesti o data pe saptamana cu mazare fiarta si decojita, care ajuta la eliminarea aerului din tractul digestiv si protejeaza vezica inotatoare.
[Yahoo!]
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

alina_g wrote:
gogolanu wrote:nu va inghesuiti cu raspunsurile meseriase ca pestii orcum au murit , in momntul in care incep sa pluteasca nu se mai pot hrani fiind cu burta afara din apa.




Io ti-am raspuns ca sa folosesti raspunsul meu la preventie...Asa ca o sa-ti aduc si o completare...indiferent daca o sa o folosesti sau nu...(parerea mea e sa o aplici chiar de azi daca mai ai pe ce...) Unul dintre secretele carasilor e sa-i hranesti o data pe saptamana cu mazare fiarta si decojita, care ajuta la eliminarea aerului din tractul digestiv si protejeaza vezica inotatoare.

da intradevar este o idee acea cu mazarea mai ramine de vazut cum o maruntesc pt. pesti cam de 5 - 10 milimetri daca nu se depreciaza apa, in prima serie care au murit au fost cam 3000 de bucati cred ca erau prea mici ca sa scot atitia pesti afara nu cred ca ar fi rezistat sar fi lipit de scindura ,probabil trebuia sa dau mai multe amanunte aici
din matca miau murit doi maturi cam la 400 gr bucata din aceias cauza am incercat sa-i desumflu cu seringa am reusit dar dupa un timp tot au murit evolutia bolii e cam de 30 - 40 de zile in aceasta perioada din momentul in care am incetat hranirea cu artemia au murit cam 3ooo de bucati la o serie, nu am gasit nici o solutie viabila 100% ,orcum pestii au murit, dar as vrea sa nu se mai repete
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

gogolanu wrote:
alina_g wrote:
gogolanu wrote:nu va inghesuiti cu raspunsurile meseriase ca pestii orcum au murit , in momntul in care incep sa pluteasca nu se mai pot hrani fiind cu burta afara din apa.




Io ti-am raspuns ca sa folosesti raspunsul meu la preventie...Asa ca o sa-ti aduc si o completare...indiferent daca o sa o folosesti sau nu...(parerea mea e sa o aplici chiar de azi daca mai ai pe ce...) Unul dintre secretele carasilor e sa-i hranesti o data pe saptamana cu mazare fiarta si decojita, care ajuta la eliminarea aerului din tractul digestiv si protejeaza vezica inotatoare.

da intradevar este o idee acea cu mazarea mai ramine de vazut cum o maruntesc pentru. pesti cam de 5 - 10 milimetri daca nu se depreciaza apa, in prima serie care au murit au fost cam 3000 de bucati cred ca erau prea mici ca sa scot atitia pesti afara nu cred ca ar fi rezistat sar fi lipit de scindura ,probabil trebuia sa dau mai multe amanunte aici
din matca miau murit doi maturi cam la 400 gr bucata din aceias cauza am incercat sa-i desumflu cu seringa am reusit dar dupa un timp tot au murit evolutia bolii e cam de 30 - 40 de zile in aceasta perioada din momentul in care am incetat hranirea cu artemia au murit cam 3ooo de bucati la o serie, nu am gasit nici o solutie viabila 100% ,orcum pestii au murit, dar as vrea sa nu se mai repete

am uitat sa dau un amanunt, am facut disectia unui caras plutitor acumularea de gaze se produce in cavitatea abdominala nu in tracul digestiv, exista vreun tratament medicamentos, eu am incercat cu: CuSo4, furazolidon,metronidazol,tetraciclina,cloramfenicol,UV,ozon,sare,verde de malachit,triplaflavina, la tratamentul cu tetraciclina pare o usoara revenire dar atit. Operatia reusita pacientul mort
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

Poti sa previi aceasata boala in felul urmator:
- Mazare fiarta si decojita macar o data pe saptamana, daca nu zilnic un pic.
- Nu le mai da sa manance hrana care pluteste la suprafata (de exemplu fulgi) pentru ca in momentul inghitirii hranei inghit si mult aer.
- Hrana uscata (eu folosesc granule mari TETRA si SERA) e bie sa le inmoi inainte cam 10 min si apoi sa le dai carasilor.

Din cate am citit eu pe diverse site-uri nu exista nici un tratament medicamentos impotriva acestei "boli" a carasilor. Din punctul meu de vedere e pacat sa chinui pestii cu tot felul de chimicale (furazolidon, metronidazol, tetraciclina, cloramfenicol) care clar ca nu au ce ajuta in acest caz.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

GeorgeT wrote:Poti sa previi aceasata boala in felul urmator:
- Mazare fiarta si decojita macar o data pe saptamana, daca nu zilnic un pic.
- Nu le mai da sa manance hrana care pluteste la suprafata (de exemplu fulgi) pentru ca in momentul inghitirii hranei inghit si mult aer.
- Hrana uscata (eu folosesc granule mari TETRA si SERA) e bine sa le inmoi inainte cam 10 min si apoi sa le dai carasilor.

Din cate am citit eu pe diverse site-uri nu exista nici un tratament medicamentos impotriva acestei "boli" a carasilor. Din punctul meu de vedere e pacat sa chinui pestii cu tot felul de chimicale (furazolidon, metronidazol, tetraciclina, cloramfenicol) care clar ca nu au ce ajuta in acest caz.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gogolanu wrote:exista vreun tratament medicamentos


Mazare fiarta si decojita !
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite aici mai multe detalii...
[Yahoo!]
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

alina_g wrote:Uite aici mai multe detalii...

Deocamdata nu mi-au mai aparut plutitori dar la iarna daca mai apar am sa-ti comunic cea iesit,MARSI
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com