[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ichthyophthirius multifiliis  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am un pui de guppy(cred ca e femela) care are in jurul onchiului drept ca un fel de inel, alb, nu prea gros, ieshit bine in evidentza. dupa o examinare mai buna, am vazut ca mai are shi un punctulez deasupra capului... tot alb shi ala .ceilaltzi pesti se pare ca nu au nimi de genul asta, insa shi ei se "izbesc" de nisil, plante, filtru, etc... am un acvriu de vro 25 litri bine plantat... shi tzin apa la temepartura du 25 de grade... ce recomandatzi? oare au Ichthyophthirius multifiliis ?
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

ashavodaz wrote: am un pui de guppy(cred ca e femela) care are in jurul onchiului drept ca un fel de inel, alb, nu prea gros, ieshit bine in evidentza. dupa o examinare mai buna, am vazut ca mai are shi un punctulez deasupra capului... tot alb shi ala .ceilaltzi pesti se pare ca nu au nimi de genul asta, insa shi ei se "izbesc" de nisil, plante, filtru, etc... am un acvriu de vro 25 litri bine plantat... shi tzin apa la temepartura du 25 de grade... ce recomandatzi? oare au Ichthyophthirius multifiliis ?

parerea mea e ca nu este vorba de ichthiophonus ci madegraba ichthiophonus dupa cite stiu aproape incurabila mai bine il arunci.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Hei cum sa arunce pestele esti nebun?Tie daca ti se strica masina o arunci si iei alta?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Hei cum sa arunce pestele esti nebun?Tie daca ti se strica masina o arunci si iei alta?

eu am avut parte de aceasta boala si mi-au murit toti pestii boala se transmite daca un peste mort e mincat de unul viu sau prin fecale initial nu observi numica dar in timp mor toti sub diferite aspecte logica mea a fost decit sa moara toti si sa infestezi acvariul mai bine sacrifici unul, apropo de beta-l tau cu gura alba estia au viata foarte scurta cam un an al tau ce virsta avea.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

gogolanu wrote:
johnny6600 wrote:Hei cum sa arunce pestele esti nebun?Tie daca ti se strica masina o arunci si iei alta?

eu am avut parte de aceasta boala si mi-au murit toti pestii boala se transmite daca un peste mort e mincat de unul viu sau prin fecale initial nu observi numica dar in timp mor toti sub diferite aspecte logica mea a fost decit sa moara toti si sa infestezi acvariul mai bine sacrifici unul, apropo de beta-l tau cu gura alba estia au viata foarte scurta cam un an al tau ce virsta avea.

Nu ma pricep la boli dar daca tu ai patit-o e posibil sa fie asa totusi ar putea sa-l izoleze intr-un acvariu de carantiina sau iintr-o sticla de 5 litri taiata cel putin eu asa as face nu as putea sa-l omor.De exemplu eu am un guppy care are coloana stramba si e foarte cocosat dar nu am avut inima sa-l arunc si acum sa-a facut un peste de toata frumusetea asa cocosat cum este.
Cat despre betta al meu nu stiu ce sa zic l-am luat matur din piata acum o luna , este posibil sa fi avut un an dar nu stiu ce sa zic.Oricum era frumos si-mi pare rau de el.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

gogolanu wrote:
johnny6600 wrote:
gogolanu wrote:
johnny6600 wrote:Hei cum sa arunce pestele esti nebun?Tie daca ti se strica masina o arunci si iei alta?

eu am avut parte de aceasta boala si mi-au murit toti pestii boala se transmite daca un peste mort e mincat de unul viu sau prin fecale initial nu observi numica dar in timp mor toti sub diferite aspecte logica mea a fost decit sa moara toti si sa infestezi acvariul mai bine sacrifici unul, apropo de beta-l tau cu gura alba estia au viata foarte scurta cam un an al tau ce virsta avea.

Nu ma pricep la boli dar daca tu ai patit-o e posibil sa fie asa totusi ar putea sa-l izoleze intr-un acvariu de carantiina sau iintr-o sticla de 5 litri taiata cel putin eu asa as face nu as putea sa-l omor.De exemplu eu am un guppy care are coloana stramba si e foarte cocosat dar nu am avut inima sa-l arunc si acum sa-a facut un peste de toata frumusetea asa cocosat cum este.
Cat despre betta al meu nu stiu ce sa zic l-am luat matur din piata acum o luna , este posibil sa fi avut un an dar nu stiu ce sa zic.Oricum era frumos si-mi pare rau de el.

daca are unde sa-l scoata eu ias recomanda un tratament cu penicilina V o pastila dizolvata in 5 L daca are zile tot ce se poate, dar ma indoiesc.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Dupa cum zicea el cred k ar trebui un tratament in tot acvariul , se pare k toti pestii ar fi bolnavi.Dar sper k a fost identificata bine boala.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragilor, articolul acesta de ce credeti ca a fost scris? Si inca se mai munceste la el?...
Dar cine are "timp" si rabdare sa le citeasca...E mai usor sa ne dam cu parerea, si uneori chiar sa vorbim aiurea...

@ashavodaz: daca pestii ai intr-adevar gris, nu-ti vad bine plantele. Tratamentul cel mai simplu se face cu sare neiodata sau, daca nu gasesti, sare de muraturi - 1-2 linguri si sa cresti temperatura treptat pina la 30 grade. Numai ca sarea nu prea face bine plantelor...
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Schimb de apa de 50%.
2. 2 lingurite de sare grunjoasa pentru acvariul tau de 20 de litri.
3. Temperatura marita cu 2-3 grade, treptat.
4. Aerare si filtrare non-stop.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Sa-mi dea cineva o palma pt k eu nu stiam denumirea latineasca pt gris.Pai ce naiba mai am vorbit aiurea crezand c-o fi cine stie ce boala pt care medicina moderna nu a gasit tratament inca si voi imi spuneti ca e gris.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Pai ce naiba mai am vorbit aiurea crezand c-o fi cine stie ce boala pentru care medicina moderna nu a gasit tratament inca si voi imi spuneti ca e gris.


Ia detaliaza un pic ce-ai vrut sa spui...
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gogolanu wrote:parerea mea e ca nu este vorba de ichthiophonus ci madegraba ichthiophonus dupa cite stiu aproape incurabila mai bine il arunci.

Ichthiophonus? :o Asta ce boala mai e?
Intreb si eu pentru cultura mea generala...cit despre aruncatul pestilor smilie ...mai bine ii congelezi si le "oferi" o moarte mai usoara, daca tot zici ca nu are tratament...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

alina_g wrote:
johnny6600 wrote:Pai ce naiba mai am vorbit aiurea crezand c-o fi cine stie ce boala pentru care medicina moderna nu a gasit tratament inca si voi imi spuneti ca e gris.


Ia detaliaza un pic ce-ai vrut sa spui...

Vroiam sa spun ca tratamentul la gris il stiam , am avut si eu problema asta si am rezolvat-o foarte usor dar am crezut k este vorba despre alta boala.Pana la urma pestii aia au gris sau nu?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Pana la urma pestii aia au gris sau nu?



E greu de raspuns.
Faptul ca se freaca de decor, poate fi un semn nu numai pentru Ichthyophthirius, ci si pentru Costia sau paraziti. Ceea ce i-am recomandat este prima treapta de tratament care poate duce sau nu la vindecare. In functie de evolutia pestanilor, putem aplica mai departe tratament medicamentos. Sa speram ca nu este cazul.

PS. Din descrierea lui nu se intelege prea bine despre ce este vorba. Aspectul petei sau punctului este esential. Pata poate fi cu aspect mat sau de vata, ingrosate, de un alb laptos sau gri...punctul poate fi o pustula, mai mic sau mai mare etc.
[Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

eu cred ca am avut gris... acum pestii sunt foarte bine, nu se mai freaca de nimic, iar cel cu punctele albe traieste binemersi :-) 10x
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com