[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme cu algele :(  XML
Forum Index » Alge
Author Message
PuRyK
Junior member

Joined: 13/01/2008 17:02:34
Messages: 15
Location: iasi
IP:
Offline

Salut as avea si eu o problema cu algele .Am destul de multe dar mai rau e ca cresc foarte repede .


Acvariu
-60x30x40 cm
-filtru intern (nu mai stiu de carei)
-incalzitor 100w (temp. 25 garde)
-substrat: turba proximativ 1cm peste care nisip 3cm)
-lumina 2x osram (daylight si hithe color)-12 ore/zi
-plante bacopa , valisneria si inca cateva care nu le stiu numele
-pesti: 5 labidochromis(stiu ca nu au ce cauta in acvariul acesta dar nu am timp sa le fac altul ), 2 betta, 3 corry si un guram

De 2 zile am redus lumina si mancarea si am indepartat tot ce am putut din alge.
Acestea sunt algele

image
image
image


P.S. Pana acum 3 saptamani am avut un bec in loc de neoane
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ai acolo o infestare majora cu Oedogonium (forma mai virulenta de fuzz algae) si ceva BGA (alge albastre-verzi). Ambele destul de dificil de controlat. E mult de citit ce e de facut - vezi ca sunt mai jos destule discutii despre amble, in posturi separate - vezi "Problema cu fuzz algae", "Link util", "Tratamente alge verzi-albastre", etc. Ca idee generala iti trebuie mai multe plante cu crestere rapida, CO2 la limita superioara, dar fara fluctuatii (porovoaca fuzz algae - scrie in literartura, am patit-o si eu pe vremea CO2 din drojdie; posibil util ceva adaos nitrati (trebuie masurati cat sunt). Oricum ai mult de citit acolo si mai ales mult de luptat (nu exista solutie rapida).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com