[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bazine Juwel - Pro si contra  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Amnesia
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/01/2003 13:06:33
Messages: 423
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Dupa cum suna si titlul... as vrea parerile voastre despre echipamentele de la Juwel. Nu ma intereseaza sa-mi ziceti ca-s scumpe... Asta stiu si eu. Sunt curios daca apar probleme cu ele... daca s-a plans cineva de ele... Cam care-ar fi plusurile si minusurile? Cum sunt standurile facute de ei?

As vrea sa-mi achizitionez un RIO 400 cu tot cu stand. Si vreau sa stiu daca-s ok sau nu. Pe net am vazut ca parerile-s impartzite... Voi ce ziceti?
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Detin un RIO 180 de cam un an si nu am avut probleme pana in momentul de fata. (exceptand problema cu un neon careia inca nu i-am dat de cap.)

Am optat Juwel si deocamdata nu regret nimic.
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Tocmai m-am uitat pe site la JUWEL si mi-a sarit in ochi un mare minus la RIO 400, iluminatul. Doua tuburi de 54W sunt prea putin pentru un asemenea volum daca vrei un acvariu plantat. Va trebui eventual sa mai investesti in iluminat. (daca vrei )
Amnesia
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/01/2003 13:06:33
Messages: 423
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Treaba cu iluminatul o stiu. Am intzeles ca se mai poate pune inca o lampa multilux si ai 4 neoane. Eu am un Rekord 70 si aceeasi problema o am: lumina slaba; cu un singur neon de 15W nu prea faci "treaba". De aceea am mai adaptat in 2 lampi economice Philips... cu lumina identica cu cea de la TL-D 830

In rest alte probleme? Filtrarea... calitatea lipiturilor la geamuri..? Drosel-urile sunt clasice - inductive? Sau electronice?
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Am citit ca la noile Juweluri merg numai tuburi T5 produse de Juwel. Niciun alt T5 nu se potriveste. Iar daca T5-urile sunt la fel de "bune" ca T8-urile produse de juwel eu zic ca nu merita.

Eu am Rio 180 cu T8 cu doua lampi ( deci 4 tuburi ) si am 120w la 180 litri net (plus 4 reflectoare) si este mare diferenta intre acesta si celalalt acvariu la care am 288w la 330 litri net la care nu am reflectoare.

865
[Yahoo!]
Amnesia
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/01/2003 13:06:33
Messages: 423
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

mda... faza cu tuburile "proprietare" nu-mi convine nici mie...
Deci esti sigur ca nu se potrivesc alte T5-uri?
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Acvarile Juwel noi vin cu un nou set de iluminare High-Lite care is mult mai bune ca celelalte tuburi de pana acum. Tuburile High-Lite sunt mult mai subtiri decat alte tuburi. Nu se potrivesc la alte sisteme de iluminat precum nici alte feluri de tuburi la sistemul High-Lite.

Un rio 180 vine cu 2 tuburi de 45W care cu tot cu reflectoare sunt suficiente; insa pentru un rio 400 2 tuburi de 54W este prea putin.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Contactele mele cu acvarii Juwel:

1. Acvariu de 96 litri, fund crapat (scapat bolovan ). Am stricat vreo trei lame si patru degete sa-l desfac sa-l pot repara - siliconu' era asa bine lipit parca era crescut din sticla.

2. Acvariu de 96 litri. Cedase de la sine lipitura din spatele filtrului. L-am desfacut tot si l-am lipit din nou. Siliconu' l-am curatat incredibil de usor, parca era plastelina. E incredibil cum s-a putut dezlipi lipitura din spatele filtrului, lumina nici macar nu ajunge acolo sa intre alge care sa dezlipeasca siliconu', acvariu' nu era cu spatele la geam.

3. Acvariu Trigon de 350 litri. Am primit un telefon de la cineva cum ca acvariu curge pe la lipitura din spate (cea in unghi drept). I-am sugerat sa-l goleasca si sa lipeasca pe interior o bagheta lata de 3 cm din sticla de 10 mm. Nu stiu continuarea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Amnesia
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/01/2003 13:06:33
Messages: 423
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Porcu wrote:Contactele mele cu acvarii Juwel:

1. Acvariu de 96 litri, fund crapat (scapat bolovan ). Am stricat vreo trei lame si patru degete sa-l desfac sa-l pot repara - siliconu' era asa bine lipit parca era crescut din sticla.

2. Acvariu de 96 litri. Cedase de la sine lipitura din spatele filtrului. L-am desfacut tot si l-am lipit din nou. Siliconu' l-am curatat incredibil de usor, parca era plastelina. E incredibil cum s-a putut dezlipi lipitura din spatele filtrului, lumina nici macar nu ajunge acolo sa intre alge care sa dezlipeasca siliconu', acvariu' nu era cu spatele la geam.

3. Acvariu Trigon de 350 litri. Am primit un telefon de la cineva cum ca acvariu curge pe la lipitura din spate (cea in unghi drept). I-am sugerat sa-l goleasca si sa lipeasca pe interior o bagheta lata de 3 cm din sticla de 10 mm. Nu stiu continuarea.


Deci sa intzeleg ca e si dupa "bafta"..
Nimeresti unul cu siliconul bine prins... te-ai scos... daca nu.... strici lame
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Amnesia wrote:

Deci sa intzeleg ca e si dupa "bafta"..
Nimeresti unul cu siliconul bine prins... te-ai scos... daca nu.... strici lame


Cam asa ceva. Se zice (doar se zice) ca la acvarile de firma exista o sansa mai mare de a nimeri unu bun.

Oricum orice acvariu ai cumpara, sa stai si sa te uiti foarte atent dupa defecte, zgarieturi, lipituri aiurea etc. Nu trece cu vederea peste nici un defect. Nu ierta nimic
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Ce ai facut pana la urma? ma bate si pe mine gandul la un Rio 300. Se potriveste la fix ca dimensiuni pt unde vreau eu sa-l pun si principalul argument il reprezinta estetica... Acum o intrebare referitoare la lumina: e loc pt montarea de neoane suplimentare, exista la ei ca accesoriu suplimentar, sau trebuie sa fac eu inprovizatii sa le pot fixa?
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Chiar zilele acestea am auzit, povestea proprietarul, are un Juwel 240 daca tin bine minte si de la greutate s-a lasat podeaua, era intr-o casa mai veche. Sa deformat suportul, si bineinteles si acvariul prezenta diformitati dar n-a cedat. A fost placut surprins, are lipitura puternica. Singura problema dupa proprietar ar fi lumina, de aceea tine cichlide in el.
[Email] [WWW]
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Lumina la Juwel-uri mari nu o sa ai niciodata din dotarea lui, chiar si cu reflectoare. Va trebui sa faci improvizatii, nu stiu cum. La marimi de peste 180L cele 2 reflectoare nu mai fac fata chiar fiind ele de 54W. Nu inteleg de ce nu baga cei de la Juwel 3-4 neoane la acvarile mari.

Tocmai din cauza luminii am optat pentru Rio180 deoarece lumina oferiata de neoane+reflectoare este suficienta pentru majoritatea plante.
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Am o intrebare... Credeti ca exista falsuri la acvariile Juwel? Am gasit oferta la un magazin on line acvariu+stand la pret mai mic decat e doar acvariul in orice alta parte. Exista oare posibilitatea sa vanda altceva pe post de Juwel? Pentru ca altfel nu-mi explic diferenta atat de mare de pret.
Un Rio 300 de exemplu merge cu tot cu masa la cca. 2800 ron. La baietii de care zic, pretul e de doar 1700 ron.
[WWW]
RIS77
Junior member

Joined: 08/02/2006 21:40:51
Messages: 11
Location: PITESTI
IP:
Offline

Salut. E posibil ca doar capaul si standul sa fie Jwuel iar acvariul in sine s a fie facut de ei. Se mai poarta si prin alte locuri obiceiul asta.
[Email] [Yahoo!]
Aquanautic
Junior member

Joined: 17/08/2007 15:09:57
Messages: 37
Location: Bucuresti,Militari Politehnica
IP:
Offline

Dar, trebuie sa aiba si filtrul intern si acesta nu se aduce de catre nimeni la noi, doar consumabilele pt el. Apropo spune-ne si noua despre ce magazin este vorba,eventual pe PM, daca sunt originale merita sa cumperi de la ei.
[Email] [Yahoo!]
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

OK, ai pe PM.
[WWW]
Aquanautic
Junior member

Joined: 17/08/2007 15:09:57
Messages: 37
Location: Bucuresti,Militari Politehnica
IP:
Offline

Merci pt PM. Pretul de 17 mil este doar pt acvariu, fara masa.
[Email] [Yahoo!]
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Mda, m-as fi mirat sa poata scoate diferenta asta de pret... Si stand-ul de la Juwel e enorm de scump. Mi se pare exagerat sa coste 850 ron. O sa ma duc printr-un pet shop sa vad cu ochii mei ce are masa aia de costa cat juma' de dormitor...
[WWW]
Amnesia
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/01/2003 13:06:33
Messages: 423
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

dozer wrote:... O sa ma duc printr-un pet shop sa vad cu ochii mei ce are masa aia de costa cat juma' de dormitor...



Chiar te-as ruga, ca si mie mi se par cam scumpe. Un stand pentru RIO 400 costa intre 9.5 si 10 milioane.... Macar daca dau... sa stiu pe ce dau banii
[Email] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com