[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
capac acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

Salut! am reusit sa imi termin acvariul...acela..prea mare...deslipit...taiat si refacut... acum are 60L 50h 40l. Am pus un strat de pietris (6cm in spate, vreo 3 in fatza) [sa imi spuneti daca mai trebuie sa pun ceva la substrat].. l`am umplut cu apa am pus filutru intern...un AQUAEL fan1 300l/h. se pare ca totul e ok.. am facut niste schimbari prin camera pt a sta acvariul intr`o zona in care nu bate soarele. ACUM VREAU SA MA APUC DE CAPAC...am cautat pe la materiale de constructii dar nu am gasit mai nimik... vreau sa imi ziceti si mie din ce ar fi bine sa il fac... ( ceva cat mai usor...geamul meu este de 6 si nu vreau sa pun greutate prea mare pe el) si unde as gasi materialul... Mai am o intrebare... vreau sa pun doua neoane...din cate am citit pe aici pe forum sunt speciale pt plante... pe aceste unde le gasesc...si daca gasesc la dimensiunile potrivite pt avariul meu (<60L). Pesti nu am bagat inca si nici nu o sa o fac pana nu o sa fiu gata cu toate...ori fac treaba cat mai buna ori nu.. VA MULTUMESC

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Cel mai usor material pentru tine ar fi plasticul sau plexiglasul , de obicei se gaseste la Bricostore dar e destul de scump.Te sfatuiesc sa-ti treci locatia sa stim si noi de unde esti si ce sa te sfatuim.Neoanele sunt philips tld 830 dar din moment ce nu stim unde stai nu pugtem sa te ajutam cu locatii.Eu mi-am luat tot din Bricostore sau Practiker. dar se gasesc si la magazine mai mici care ciomercializeaza neoane.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

hai ca acum stiti si de unde sunt... imi poti zice si mie un pretz aproximativ... mie imi trebuie cam 95 L si 75 l dupa aceea tai eu din el si il fac cum trebuie...

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=0


acesta este.....;)

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Eu te sfatuiesc sa iti iei neoane ... si ai o gama super variata de unde sa alegi ... gasesti neoane Aquarelle ... tld toata gama ... etc. ... cand te duci spre Ploiesti .. pe DN1 ... pana in PRISMA se face o strada la stanga ... care duce spre BUFTEA ... tu acolo intorci si mai mergi inapoi vreo 50metrii si este un mare depozit de electrice. Au cele mai bune preturi eu am luat niste TLD 830 si 840 doar la 1Euro/buc + TVA ...
[Email] [Yahoo!]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

bun! si pt capac ce sfaturiimi dati.... ca sa nu ma apuc sa il fac si sa gresesc iar... SI CE PARERE AVETI DE ACVARIU? :p sunt si eu la inceput si am nevoie de incurajari..

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

despre capac nu stiu ce sa-ti zic...nu ma pricep, eu mi-am facut unul din PAL (Daca vrei uita-te la galerie)

In legatura cu acvariul...mare lucru nu-i de zis pt ca e gol......dar pietrisul ala cu siguranta iti va face probleme mai tarziu. Am avut si eu la fel , p[roblema este ca fiind asa mare, mizeria se baga pe sub pietricele si e f greu de aspirat cu furtunul. Eu iti recomand sa il schimbi acum, pt ca dupa aia va fi dificil. Bun pt acvariul este pietrisul cu granulatie intre cea a bobului de orez si a unui bob de mazare

image
[Email]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

si inca o adugare pt ce am scris mai sus.... cam ce distantza trebuie sa fie intre apa si neon...

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu am acelasi volum de apa cu al tau dar al meu are dimesiunile 80*40*40 si mi se pare ca arata mai bine.Eu asa l-as fi facut dar si al tau e bun si iti mai lipseste un capac.Eu mi-am facut capacul din parchet pus pe un schelet din lemn dar e un pic cam greu si nu stiu daca e indicat.Cineva paraca vroia sa faca din lambriuri de PVC care deasemenea se gasesc la Practiker si Bricostore.Daca vrei sa vezi discutia cauta la DIY Hardware.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

10 cm intre apa si neon cred ca este o distanta rezonabila.
Dc ai pus chestia aia albastra pe laturi, e murdar de silicon?

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

*dar sigur merge si la distanta mai mica, al meu este la 5 cm si nu am probleme

image
[Email]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

da e putin murdar...nu are cum sa iti iasa bine din prima.... oricum puneam autocolatul ala chiar daca imi iesea bine....imi place mie cum se vede:p...acum va rog revenitzi pe subiect

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

salve
cre k poti s&#259; te sco&#355;i cu vreo 300,000 cu capacul &#259;la.
ia de un depozit de materiale de construc&#355;ii o juma' de foaie de rigips -gips carton- cel mai scump = rezistent la ap&#259;, a&#351;a cer. &#351;i îl me&#351;tere&#351;ti cum vrei: rotund p&#259;tr&#259;&#355;os etc. apoi dup&#259; ce termini de ansamblat *- se taie cu cutteru' - îi tragi &#351;i o vopsea la spray, ce culoare vrei &#351;i gata. e eftin, u&#351;or &#351;i rezistent. se poate antifona daca&#259; pui dou&#259; straturi de rigips s&#259; pui la mijloc spum&#259; polidiuretic&#259;.
300,000 maxim: 100 foaia, 100 spray, 100 spum&#259;
succes

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cat despre neoane care sa incapa in 60 de cm, iti recomand Sun-Glo sau Aqua-Glo (ultimul e indicat si pentru plante), la 15W. Au 44 cm lungime si te costa 180-250.000 tubul (in functie de locatia de unde le cumperi).

Eu am luat de la Animaxul de pe Bd. Turda, dar au si la Bricostore, parca.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca vrei plante ia Philips TLD 830 si mai poti pune si Aquarelle , sun glo si aqua glod sunt prostii din cate am citit eu pe forum.
Cat despre ideea cu capacul din rigips pare chiar buna , nu m-as fi gandit , dar nici nu am vazut rigips rezistent la apa.Oricum e usor de modelat , acum sunt curios daca rezista sa-i pui si balamale.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

rezist&#259; pentru c&#259; &#351;i el se prinde cu ni&#351;te profile speciale în dibluri
merge strun&#259;
cât despre rezisten&#355;a lui la ap&#259;, nu orice rigips e astfel tratat, c este unul special, a&#351;a cum este altul tratat împotriva focului
încerca&#355;i c&#259; merit&#259;

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

da o sa incerc cu rigips... am fost astazi in bricostore cel de langa cora... am gasit acolo plexiglass dar era numai la folii mari de 3m pe 2m si mie imi trebuie de 90cm pe 70cm...si era si cam multicel... 899.000 am dat mai putin pe acvariu sa il fac... asa ca o sa incerc cu rigips...o sa caut maine... daca mi`ati zice si un loc de unde as putea sa cumpar...ar fi ideal

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Serios , asa ieftin , ce grosime avea plexi?Stii k din plexi se fac si acvarii , nu?Si sunt mult mai rezistente ca cele din sticla.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Rigips gasesti la orice magazin de constructii , la mine pe Mihai Bravu sunt 1000 de magazine de constructii dar ma gandesc cas sunt si in Titan destule , numai sa ai vointa sa le cauti.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com