[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta cu gura alba  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am un acvariu de 30 de litri in care tin 3 betta (1 mascul si 2 femele) si 7 neoni.Are substrat pietris , bine plantat si il; am asa de vreo 2 luni.Apa o schimb la saptamana cu apa statuta.Pana azi masculul de betta nu avea nimic dar acum vad ca are pe bot ceva alb ca o pileita sau ca un plastic in genul celui care se gasesc pe ecranele de telefoane cand sunt noi.Parca se si descuameaza in-tr-un loc.Nu stiiu ce sa-i fac pentru ca am mai citit in articolul cu scalarii si nu vreu sa-si piarda buza pestele meu.Exista un tratament sau doar schimburile dese de apa pot ajuta?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Da acum am observat piele se descuameaza pe buzele pestelui ca si cum ar naparli.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu va mai stresati oricum vad k nu v-ati inghesuit sa raspundeti , pestele a murit

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce tratament i-ai facut? Pestele tau bolnav nu putea muri intr-o zi din cauza bolii de care suferea.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Suferea de ea de 2 zile , dar nu am avut cum sa postez mai devreme.Tratament am incercat cu bactopur direct pt ca era singurul medicament pe care-l aveam la-ndemana .E posibil sa fi murit de la bactopur?Ce boala a avut betta si ce tratgament trebuia aplicat?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca suferea de Columnaris. Semnele externe apar dupa ce anumite organe interne au fost afectate. Totusi, normal ar fi fost ca baktopurul direct sa dea rezultate. Ai facut o masuratoare de pH ? Bacteriile Columnaris prolifereaza in apa alcalina, asa ca, scaderea pH-ului sau mentinerea lui la o valoare apropiata de 7 te-ar putea feri pe viitor de probleme.

Sunt uimita, totusi, de faptul ca a murit in doar doua zile. Cred ca a suferit un soc, ceva s-a intamplat cu mediul lui...In afara de asta, Betta traieste peste 2 ani...Atentie la perioada acomodarii in momentul in care cumperi pesti noi.
[Yahoo!]
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

alina_g wrote:Cred ca suferea de Columnaris. Semnele externe apar dupa ce anumite organe interne au fost afectate. Totusi, normal ar fi fost ca baktopurul direct sa dea rezultate. Ai facut o masuratoare de pH ? Bacteriile Columnaris prolifereaza in apa alcalina, asa ca, scaderea pH-ului sau mentinerea lui la o valoare apropiata de 7 te-ar putea feri pe viitor de probleme.

Sunt uimita, totusi, de faptul ca a murit in doar doua zile. Cred ca a suferit un soc, ceva s-a intamplat cu mediul lui...In afara de asta, Betta traieste peste 2 ani...Atentie la perioada acomodarii in momentul in care cumperi pesti noi.

dupa parerea mea cred ca era vorba de o alga si trebuia tinut la intuneric sa nu mai prolifereze
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu stiu daca suferea doar de 2 zile pt k eu am 3 acvarii si mi-e cam greu sa stau non stop sa-i inspectez daca sunt bolnavi sau nu.In ultima vreme nu am timp nici sa ma mai uit la ei la cat am de invatat pentru examene.
Cred k bactopurul a venit prea tarziu si trebuia sa incerc de cand am observat , pentru ca in momentul in care am pus bactopur pestele parea foarte slabit , abia daca mai putea sa innoate.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gogolanu wrote: dupa parerea mea cred ca era vorba de o alga si trebuia tinut la intuneric sa nu mai prolifereze


:alright:
[Yahoo!]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

:-) nici chiar asa...alge. Ala a murit de Columnaris 100%. Sau "vata", cum i se mai zice. Am patit-o si eu cu 3 exemplare. Si tratament tot Baktopur Direct 1pastila / 2 litri (tratament de urgenta, asa cum scrie pe prospect). Si tot a murit dupa vreo 2 zile. Dupa investigatii, PH-ul la mine era in jur de 8. Numa' bine pt. Columnaris.

In alta ordine de idei, impotriva lui Columnaris se poate actiona cu CuSO4 (sulfat de cupru), care e mult mai eficient. Asa e? Bineinteles, in acvariul NEPLANTAT, de carantina. Asa e?

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cyborg wrote: impotriva lui Columnaris se poate actiona cu CuSO4 (sulfat de cupru), care e mult mai eficient. Asa e? Bineinteles, in acvariul NEPLANTAT, de carantina. Asa e?



Nu, nu e asa !
Labirinticii sunt extrem de sensibili la ionii de Cu. Deci...nu te sfatuiesc !
[Yahoo!]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Bun de stiut...

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com