[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cuib de spuma la betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
corleone
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/11/2007 23:25:07
Messages: 85
Location: Targoviste
IP:
Offline

am un betta care sta singurel intr-un micro acvariu de 5 litri si tot face cuib de spuma intr-un colt.
ce sa ii fac?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

corleone wrote:am un betta care sta singurel intr-un micro acvariu de 5 litri si tot face cuib de spuma intr-un colt.
ce sa ii fac?

Cumpara-i o domnisoara :-) sau il poti lasa asa. Nu pateste nimic, n-avea grija.
corleone
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/11/2007 23:25:07
Messages: 85
Location: Targoviste
IP:
Offline

i-as cumpara si 10 domnisoare, dar eu stiu daca sunt domnisoare? vanzatoru imi da, dar pun pariu ca habar n-are ce-mi da
Fir3Splitter
Member

Joined: 15/10/2007 13:41:29
Messages: 140
Location: Timisoara
IP:
Offline

Domnisoarele au cozile scurte. Mult mai scurte decat masculii. O sa iti dai seama usor.
Kiwi
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/12/2005 21:04:17
Messages: 75
Location: Brasov
IP:
Offline

corleone> Îţi trebuie (în fine, îi trebuie ) o femelă adultă. Până şi un vânzător cu orbul găinilor e în stare să facă diferenţa între un mascul adult şi o doamnă betta trecută de prima tinereţe Problema e (din câte ştiu, n-am mai umblat după betta prin macasine de ceva timp) că femelele adulte sunt destul de rare prin pet shop-uri.

P.S: Mare grijă, dacă tovarăşa betta nu e pregătită de împerechere (îţi dai seama uşor când i-a venit cheful ... capătă un colorit mai aprins), o să şi-o ia pe coajă de la lighioana de mascul. Dacă vrei să-i înmulţeşti, fă rost de un acvariu mai măricel şi "confecţionează-i" fandositei ceva ascunzători just in case. Oricum, spectacolul oferit de doi betta drăgostindu-se merită efortul.

Aspru...
[Email]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com