[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Gurami ierbivori  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Salutari tuturor si LA MULTI ANI !!!
Sunt un proaspat detinator al unui acvariu de 60 L pe care l-am populat cu 4 gurami, 4 neoni, 3 sanitari mici albi(f.f. jucausi), 4 scalari, 3 gupi(2 masculi si o femela) si 3 sanitari lunguieti si albi care toata ziua stau lipiti de geamul acvariului. Am pus si o serie de plante in acvariu, dar de cateva zile(cam la 4 zile de cand am adaugat pestii in acvariu) gupii au inceput sa-mi manance efectiv plantele. Am crezut initial ca se ocupau doar de cele care se cam inmaronisera, dar acum mananca efectiv si tulpinile ramase fara frunze. Pestii ii hranesc cu AquaTropical de doua ori pe zi(dimineatza si seara). Ce sa fac? Trebuie sa le schimb hrana, sau sa le-o suplimentez cu Sera Spirulina?
Am acvariul dotat cu un filtru cu aerator intern si lumina cu doua neoane plus un incalzitor cu termostat.
Ce ma sfatuiti?
Va multumesc mult si inca o data LA MULTI ANI !!!!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

varacosmin wrote:Salutari tuturor si LA MULTI ANI !!!
Sunt un proaspat detinator al unui acvariu de 60 L pe care l-am populat cu 4 gurami, 4 neoni, 3 sanitari mici albi(f.f. jucausi), 4 scalari, 3 gupi(2 masculi si o femela) si 3 sanitari lunguieti si albi care toata ziua stau lipiti de geamul acvariului. Am pus si o serie de plante in acvariu, dar de cateva zile(cam la 4 zile de cand am adaugat pestii in acvariu) gupii au inceput sa-mi manance efectiv plantele. Am crezut initial ca se ocupau doar de cele care se cam inmaronisera, dar acum mananca efectiv si tulpinile ramase fara frunze. Pestii ii hranesc cu AquaTropical de doua ori pe zi(dimineatza si seara). Ce sa fac? Trebuie sa le schimb hrana, sau sa le-o suplimentez cu Sera Spirulina?
Am acvariul dotat cu un filtru cu aerator intern si lumina cu doua neoane plus un incalzitor cu termostat.
Ce ma sfatuiti?
Va multumesc mult si inca o data LA MULTI ANI !!!!


Salutari si tie si bine ai venit! :-)

Trebuie insa sa te anunt cu nespusa parere de rau ca ai mult prea multi pesti pt un bazin de 60l. Si unde mai pui ca nu sunt compatibili unii cu altii. Iar ca platelor tale sa le mearga bine le trebuie si fertilizanti, nu doar lumina.
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Dolly wrote:

Salutari si tie si bine ai venit! :-)

Trebuie insa sa te anunt cu nespusa parere de rau ca ai mult prea multi pesti pentru un bazin de 60l. Si unde mai pui ca nu sunt compatibili unii cu altii. Iar ca platelor tale sa le mearga bine le trebuie si fertilizanti, nu doar lumina.

Multumesc Dolly pentru sfaturi. Am o mica nelamurire. Am tot citit pe forum si am constata ca guramii si scalarii devin mari si au nevoie de mult spatiu. (numai guramii au nevoie de aproape 120 de litrii de apa la maturitate-4guramiX30 L pentru un gurami). Si am mai inteles ca in timp scalarii au tendinza de a deranja neonii. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa renunt la gurami si la scalari?
Si inca o intrebare: cei trei sanitari lunguieti care stau lipiti de geamul acvariului cu gura, parca ar avea o ventuza in loc de gura, fugaresc cateodata gupii si nu stiu de ce? Sunt cumva necompatibili? Am cautat sa-i identific pe internet dar nu-mi dauseama ce specie sunt, o sa incerc sa adaug si o poza cu ei.(revin cu poza mai tarziu)
Multumesc inca o data.
Un an nou bun Tuturor.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

varacosmin wrote:
Dolly wrote:

Salutari si tie si bine ai venit! :-)

Trebuie insa sa te anunt cu nespusa parere de rau ca ai mult prea multi pesti pentru un bazin de 60l. Si unde mai pui ca nu sunt compatibili unii cu altii. Iar ca platelor tale sa le mearga bine le trebuie si fertilizanti, nu doar lumina.

Multumesc Dolly pentru sfaturi. Am o mica nelamurire. Am tot citit pe forum si am constata ca guramii si scalarii devin mari si au nevoie de mult spatiu. (numai guramii au nevoie de aproape 120 de litri de apa la maturitate-4guramiX30 L pentru un gurami). Si am mai inteles ca in timp scalarii au tendinza de a deranja neonii. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa renunt la gurami si la scalari?
Si inca o intrebare: cei trei sanitari lunguieti care stau lipiti de geamul acvariului cu gura, parca ar avea o ventuza in loc de gura, fugaresc cateodata gupii si nu stiu de ce? Sunt cumva necompatibili? Am cautat sa-i identific pe internet dar nu-mi dauseama ce specie sunt, o sa incerc sa adaug si o poza cu ei.(revin cu poza mai tarziu)
Multumesc inca o data.
Un an nou bun Tuturor.

Dar daca ai renunta la scalari si la gourami? E doar o sugestie si vei face cum crezi tu de cuviinta, dar viitorul lor nu va fi prea...fericit. Te sfatuiesc insa sa iti iei mai multi neoni. Varietatile coloristice ale acestora difera - sunt neoni rosii, albastrii, negrii, iar impreuna acvariul tau va fi un vis. Si nici probleme cu plantele ne vei avea. :-) Asta daca le dai si lor ceva de "papa" special. Dar despre asta mai vorbim.

Hai, pune poza cu sanitarii buclucasi sa vedem daca ii descoperim. Dar daca zici ca stau cu gura lipita de geam, banuiesc ca sunt ancistrusi si nu creeaza probleme.

Un an excelent si tie! :-P
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

iata si pozele cu sanitarii, poate ma ajutati voi sa-i identific. Din cartile pe care le am am crezut ca sunt Gyrino.http://picasaweb.google.com/varacosmin/Sanitari

Multumesc.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

varacosmin wrote:iata si pozele cu sanitarii, poate ma ajutati voi sa-i identific. Din cartile pe care le am am crezut ca sunt Gyrino.http://picasaweb.google.com/varacosmin/Sanitari

Multumesc.

Daca este asa cum presupui tu, atunci doar 2 specimene pot coabita intr-un bazin de 300l. Si intr-adevar, pot ataca speciile mai mici. Partea buna este ca sunt consumatori de alge, in rest... Mai bine nimereai Otocinclus Catfish. Oricum, daca nu esti sigur ce ai in posesie si nu se gaseste nimeni sa te lamureasca, ia mai bine 2-3 corrydoras. Cu ei nu vei avea probleme.
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Eu vreau sa renunt la ei, dar nu stiu daca pot sa-i duc la un magazin de animalute? Credeti ca ar vrea sa-i ia? Eu nu vreau nimic pe ei, doar sa stiu ca sunt bine tratati. Nu as vrea sa moara. Pote vrea cineva din Bucuresti niste scalari sau niste gurami. Sunt foarte frumosi. Sunt dispus sa vin eu cu ei, oriunde in Buc.
Multumesc.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

varacosmin wrote:Eu vreau sa renunt la ei, dar nu stiu daca pot sa-i duc la un magazin de animalute? Credeti ca ar vrea sa-i ia? Eu nu vreau nimic pe ei, doar sa stiu ca sunt bine tratati. Nu as vrea sa moara. Pote vrea cineva din Bucuresti niste scalari sau niste gurami. Sunt foarte frumosi. Sunt dispus sa vin eu cu ei, oriunde in Buc.
Multumesc.

Daca nu vrei bani pe ei, atunci da un anunt la Donatii. Sunt sigura ca vei gasi doritori.
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Dolly wrote:
varacosmin wrote:iata si pozele cu sanitarii, poate ma ajutati voi sa-i identific. Din cartile pe care le am am crezut ca sunt Gyrino.http://picasaweb.google.com/varacosmin/Sanitari

Multumesc.

Daca este asa cum presupui tu, atunci doar 2 specimene pot coabita intr-un bazin de 300l. Si intr-adevar, pot ataca speciile mai mici. Partea buna este ca sunt consumatori de alge, in rest... Mai bine nimereai Otocinclus Catfish. Oricum, daca nu esti sigur ce ai in posesie si nu se gaseste nimeni sa te lamureasca, ia mai bine 2-3 corrydoras. Cu ei nu vei avea probleme.


Vreau sa-ti spun ca am in acvariu si 3 corrydoras. Sunt favoritii familiei. Foarte jucausi si nu deranjeaza pe nimeni.
Pot sa te intreb ceva? Din lista de pesti pe care am insirat-o mai sus, tu ce ai pastra in acvariul asta al meu de 60 L? Ce crezi ca am coabita in liniste?
Iti multumesc inca o data pentru ca iti bati capul cu mine. Dar sunt un pic confuz, pentru ca tot ce am in acvariu le-am luat la recomandarea unui tip de la petshop, care mi-a spus ce pesti sa-mi iau pentru acvariul meu, cati...etc.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

varacosmin wrote:
Dolly wrote:
varacosmin wrote:iata si pozele cu sanitarii, poate ma ajutati voi sa-i identific. Din cartile pe care le am am crezut ca sunt Gyrino.http://picasaweb.google.com/varacosmin/Sanitari

Multumesc.

Daca este asa cum presupui tu, atunci doar 2 specimene pot coabita intr-un bazin de 300l. Si intr-adevar, pot ataca speciile mai mici. Partea buna este ca sunt consumatori de alge, in rest... Mai bine nimereai Otocinclus Catfish. Oricum, daca nu esti sigur ce ai in posesie si nu se gaseste nimeni sa te lamureasca, ia mai bine 2-3 corrydoras. Cu ei nu vei avea probleme.


Vreau sa-ti spun ca am in acvariu si 3 corrydoras. Sunt favoritii familiei. Foarte jucausi si nu deranjeaza pe nimeni.
Pot sa te intreb ceva? Din lista de pesti pe care am insirat-o mai sus, tu ce ai pastra in acvariul asta al meu de 60 L? Ce crezi ca am coabita in liniste?
Iti multumesc inca o data pentru ca iti bati capul cu mine. Dar sunt un pic confuz, pentru ca tot ce am in acvariu le-am luat la recomandarea unui tip de la petshop, care mi-a spus ce pesti sa-mi iau pentru acvariul meu, cati...etc.


Stai linistit ca nu imi bat capul cu nimeni. Daca pestii nu ar fi pasiunea mea, nu as fi aici. Si eu am fost la fel de confuza si am invatat din greseli. Cit despre vinzatorii bine intentionati din pet-shopuri, nu am cuvinte. La fel de bine ar putea vinde si zarzavat in piata, ca tot aia e. smilie In fine, suntem aici ca sa ne ajutam unii pe altii si asta e important. Mai ales ca ajutorul este neconditionat. :-)

Deci, intr-un bazin de 60l poti tine guppy. Nu sunt deloc pretentiosi, dar au dezavantajul ca se inmultesc in disperare si in 2 luni acvariul devine neincapator. Ma rog, exista si selectia naturala, dar eu nu m-as baza pe asta.

Asadar, daca varianta cu neonii nu iti suride prea mult, poti incerca Hemigrammus eritronozonus, Hemigrammus ocellifer, Rasbora heteromorpha...acum nu mai imi vin in minte... Oricum pestii de cird dau un aer aparte acvariului. Pestii de cird insemnind de la 6 in sus.
Pozele le poti gasi pe internet si iti va fi mai usor sa te decizi. Apropo, individul acela care ti-a vindut juma de magazin, a pomenit si ceva despre ciclarea acvariului? Vezi ca este un lucru esential, care trebuie facut obligatoriu. Daca nu, spune si iti dau eu link-ul.

Si inca ceva - inainte de a cumpara ceva, cere sfatul celor dupa forum.

Succes!
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Sincer ma gandeam sa pastrez neonii si sa adaug inca vreo trei la ei. Deci sa am de toti 7. Sa pastrez si sanitarii jucausi. Cat despre gupy, sunt doar 3 iar sotie este innebunita dupa ei. Asa ca nu pot sa renunt la ei. Tu ce zici? Crezi ca se vor descurca in formula asta la mine in acvariu? In total ar fi cam 13 pesti. Cat despre tipul de la petshop. El mi-a spus ca trebuie facuta o ciclare a acvariului de o saptamana, pe care am si facut-o. Dar din ce am citit la voi era necesar o saptamana in plus.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

varacosmin wrote:Sincer ma gandeam sa pastrez neonii si sa adaug inca vreo trei la ei. Deci sa am de toti 7. Sa pastrez si sanitarii jucausi. Cat despre gupy, sunt doar 3 iar sotie este innebunita dupa ei. Asa ca nu pot sa renunt la ei. Tu ce zici? Crezi ca se vor descurca in formula asta la mine in acvariu? In total ar fi cam 13 pesti. Cat despre tipul de la petshop. El mi-a spus ca trebuie facuta o ciclare a acvariului de o saptamana, pe care am si facut-o. Dar din ce am citit la voi era necesar o saptamana in plus.

Merge! :-)
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Super. Multumesc mult pentru tot.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

varacosmin wrote:Super. Multumesc mult pentru tot.

Nu ai pentru ce! Sa va traiasca pestisorii si sa va bucurati de ei! :-)
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com