[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mare help  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Acum am observat ca pe filtru au aparut niste bobite.Destul de multee...ciorchini...si in jurul loc perechea de scalari nu lasa nimic sa se apropie..deci banuiesc ca sunt icrele lor.
Va rog sa imi ziceti ce trebuie sa fac in acest moment.?
Pana miine dimineata nu pot cumpara un alt bazin.
In acvariu mai am 2 gourami si 2 jandarmi.Ce fac? Ii separ? mai las vreun peste in acvariu? Ii scot pe toti?
Ce sanse am ca din bilutele astea sa iasa pestisori? chiar nu stiu ..asa ca va rog sa imi dati niste sfaturi.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Scalarii isi ingrijesc foarte bine proprii pui, asa ca tot ce trebuie sa faci e sa-i lasi pe ei sa se ocupe de icre.
Dar... in acest moment tu ii poti ajuta foarte mult in doua privinte!
In primul rand trebuie sa le lasi peste noapte un bec de veghe aprins langa geamul acvariului, pentru ca parintii sa-si poata ingriji icrele chiar si cand tot acvariul doarme. Daca nu au lumina deloc, e posibil ca parintii sa uite pana dimineata ca au depus si sa manance cu pofta icrele alea gasite la indemana.
Apoi jandarmii, cu neastamparul lor, s-ar putea sa streseze parintii care, in final, epuizati sa tot alunge zvarlugile alea, sa considere mediul nesigur pentru viitorii pui si sa abandoneze cuibul sau sa manance icrele. Deci... scapa cumva de jandarmi. In plus, peste o saptamana, cand puii vor "iesi la zbor" (adica se vor desprinde din cuibul lor lipicios), vor fi o prada perfecta pentru jandarmii iuti ca fulgerul. Practic, nu vor avea nici o sansa de scapare!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

sau vor fi absorbiti de filtru ...
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

daca scapi de jandarmi o sa ai sanse. acum nu stiu daca o sa ii traga filtru, depinde ce filtru ai. dar sigur scalarii o sa mute aluvieni in mai multe locuri, pana o sa inceapa sa "zboare"

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Deja am mutat jandarmii..thx pentru sfaturi.
Intr-adevar cam nasol ca au depus pe filtru...desi am plante destul de multe in acvariu.
Ma gandesc sa opresc filtru asta (resun 1200) ..si sa folosesc un filtru cu piatra de aer.Ma gandesc chiar sa cumpar alt filtru si sa il pun in parte opusa sa nu traga icrele sau alevinii daca vor iesi.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

John wrote:Deja am mutat jandarmii..thx pentru sfaturi.
Intr-adevar cam nasol ca au depus pe filtru...desi am plante destul de multe in acvariu.
Ma gandesc sa opresc filtru asta (resun 1200) ..si sa folosesc un filtru cu piatra de aer.Ma gandesc chiar sa cumpar alt filtru si sa il pun in parte opusa sa nu traga icrele sau alevinii daca vor iesi.


dupa parerea mea parintii au depus cu un scop acolo. daca o sa pui un alt filtru in partea opusa, poate o sa ai surprinderea ca sa le mute in apropierea lui.
asa ca lasa-i pe ei sa isi faca treaba.
poti pune un burete cu bolborositor si sa vezi ce se intampla, dar la grija pe care o au scalarii fata de pui, eu zic sa ii lasi asa, ca daca simpt ceva pericol, o sa le mute ei in loc sigur.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:...la grija pe care o au scalarii fata de pui, eu zic sa ii lasi asa, ca daca simpt ceva pericol, o sa le mute ei in loc sigur.

Exact. O sa fii surprins de vreo cateva ori, pana eclozeaza puii, cand o sa vii langa acvariu ca sa vezi ce mai fac icrele si o sa le gasesti locul gol. Parintii scalari isi muta icrele de mai multe ori pana ies puii, deseori in parti diametral opuse ale bazinului.
Oricum, daca sunt la prima depunere, sa nu te astepti la miracole. Daca vor supravietui 10% din icre, inseamna ca proaspetii parinti s-au descurcat de minune.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

si daca vrei,poti sa citesti aici .Eu nu prea am avut noroc si cunostinte sa reusesc s-aduc primul rand de icre la forma de pestisori,poate tu,daca te documentezi ai sa reusesti.Mult noroc
[Yahoo!] [MSN]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Acum cum o vrea dumnezeu...oricum nu ma asteptam la asa ceva nici mort.Am evitat sa iau vivipari tocmai daia ..sa nu se inmulteasca.Pana nu acumulez mai multe cunostinte nu vreau sa o dau in "pruncucidere premeditata" :-) .Va multumesc inca o data pt sfaturi great team.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com