[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
EHFISUBSTRAT vs Bio-Balls  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Am cautat de ceva vreme sa vad din nou dupa cat timp recomanda cei de la Eheim schimbarea Ehfisubstratului. D-ar n-am gasit ...nu scrie nici pe cutie sau pe manualu de instructiuni si n-am gasit nici pe net. eu tin minte sa fi vazut pe vreundeva ceva de genul 6luni-1an si apoi trebuie schimbat (partial), deoarece porii care sustin coloniile de bacterii denitrificatoare devin infundati, reducand mult eficacitatea filtrarii biologice. Canistra mea 2213 merge de vreo 14 luni, timp in care am desfacut-o si curatat-o doar o singura data. asta a fost cam dupa 6-8 luni, si parea destul de curata. doar materialul acela superfin, ca de vata, era imbacsit. Tin sa precizez ca modelul 2213 este sugerat pentru acvarii de pana la 250L, iar al meu are doar 60L (net).
Mi-am cumparat mai demult niste bio-balls (vreo 100 cel putin, daca nu si mai multe), ca le-am gasit pe E-bay la super-oferta si nu m-am putut abtine dar inca nu le-am incercat.
Sunt acelasi model ca si astea:
image
Se spune peste tot ca ele ofera o suprafata mare si sunt excelente pentru filtrarea biologica. Foloseste cineva dintre voi bio-balls la acvarii de apa dulce??
Voi ce parere aveti: clatesc din nou Ehfisubstratul si-l las in canistra in continuare, sau sa incep sa-l inlocuiesc (partial, nu dintr-o singura miscare) cu bio-balls??
As prefera sa nu cheltui bani pentru Ehfisubstrat nou

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Parca filtrele canistra Tetratec au bio-balls. Cei care aveti astfel de filtre, ce observatii ati facut in legatura cu eficacitatea lor? Se depune mal din acela maroniu pe ele?
Ma ajutati si pe mine cu'n sfat, ca acuma de sarbatori am cateva zile libere si as putea sa-mi curat canistra.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Omule, daca mai curge apa din eacat de cat normal, lasa canistra-n pace! Please! Bio bals-urile se regasesc printre materialele cu cea mai mica suprafaata raportata la volumul ocupat. Arunca-le ca-i pacat sa ocupi locu-n casa cu ele. In ce priveste ehfisubstratul m-am intrebat de multe ori de ce sa trebuiasca sa fie spalat? Adica de ce-i trebuie lui juma de an sa se infunde? Nu-i ajung cateva saptamani? Stii ceva, daca ar fi eficient pana se macina de tot prin inutila spalare de catre acvarist ce ar mai vinde producatorul? Eu zic sa-i masori eficienta din an in pasti, si sa te orientezi dupa factorul asta si nu dupa alte interesele producatorilor, asta fiind valabil si in multe alte cazuri.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un raspuns plin de bun-simt acvaristic, brava Ioane !
... intr-adevar, de multe ori, producatorii recomanda lucruri inutile doar din spirit mercantil ( e si normal pe undeva, au in spate actionarii , care rasufla greu si care le cer profit la sfarsitul anului ) ... asa ca cea mai buna metoda de a evalua eficienta unui produs este tot observatia facuta de catre acvarist ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

ozi wrote:Parca filtrele canistra Tetratec au bio-balls. Cei care aveti astfel de filtre, ce observatii ati facut in legatura cu eficacitatea lor? Se depune mal din acela maroniu pe ele?
Ma ajutati si pe mine cu'n sfat, ca acuma de sarbatori am cateva zile libere si as putea sa-mi curat canistra.

Am astfel de bile la un jbl cristal 250, sunt cam in aceeasi situatie ca si tine recomandat pana la 250litri si il folosesc la un acvariu de 60 litri. L-am curatat de 3 ori, prima dupa 8 luni si nu era nici un fel de mazga sau alte chestii pe ele. In schimb inelele ceramice erau mai murdare, ca un fel de mazga, si se puteau vedea porii infundati, buretii erau aproape ca noi, in concluzie puteam sa il las linistit inca 3-4 luni in aceeasi conditii.
Aceeasi situatie dupa schimbarea substratului adica dupa cateva luni, mai putin pasla aceea fina ce s-a imbacsit de la noul substrat neclatit.
Acvariul a fost populat in tot acest timp cu o pereche de kribi si cativa melci, maximul fiind atins in perioada cand aveam si puii lor in jur de 30-40, perioada de vreo 1-2 luni.
Sfatul meu este sa nu il schimbi daca nu faci schimbari radicale in acvariu. Din ce am inteles ai acvariul subpopulat, mizerie putina, nitrati putini deci nici culturile de bacterii nu sunt foarte dezvoltate in lipsa hranei asa ca nu cred ca are rost sa iti faci griji ca nu mai au "loc" sa se dezvolte.

La multi ani si apa curata

...
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com