[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pozitionare reactor vs senzor PH  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Poate cineva sa-mi spuna care este pozitionarea optima,corecta a reactorului de CO2 si a senzorului de PH intr-un acvariu de 250 l?
[Yahoo!]
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

Sunt si eu interesat de raspuns, fiind intr-o situatie similara.
Din ce am inteles eu:
senzorul trebuie sa stea la loc intunecos (asa scrie la AquaMedic)
daca e pre aproape de reactor, bulele il afecteaza direct si crede ca a terminat treaba, desi nu e gata nici pe departe.
daca e prea departe, cica pana se face acolo ph-ul dorit, ph-ul in zona reactorului o sa ajunga prea mic.

teorii, teorii... dar practic cred ca am ajuns la o situatie stabila:

- senzor bagat in cutia filtrului intern
- reactorul, chiar langa filtru
- bulele in numarator date pe minimul necesar (astfel ph-ul nu variaza brusc, ci il duce incet, incet la valoarea dorita si il tine acolo, valva se stinge si se aprinde cam de 4-5 ori pe zi, dar a fost greu de reglat...)

cam atat. e atat de bine acum incat, desi mi-am cumparat un AquaMedic Reactor 100 in loc de Reactor M, mi-e lene sa fac o schimbare, desi reactor 100 e mult mai mic ca dimensiuni, dar suficient pentru 240 litri. As castiga spatiu si design, dar as pierde un sistem bine ajustat.

Sper sa fie cu folos, dar astept si eu pareri de la oameni mai cu experienta.
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Eu la 110 cm lungime am pus senzorul aproape de returul filtrelor externe ( am doua - un 1200 care merge la jumate din debit si un 700 care e la maxim ) iar reactorul in coltul opus. Insa nu mi-a trecut pana acum prin cap ca in zona reactorului ar fi ph-ul mai scazut decat in restul acvariului.

Acum insa...dimineata cu aceeasi intrebare m-am trezit si eu, ca am achizitionat o noua instalatie ( thanks gg ) si vreau s-o pun pe un Rio 180 care pe langa filtrul original are si un tetratec 700 in coltul opus. Unde pun senzorul si unde reactorul? Mi-a trecut prin cap chiar sa scot filtrul intern, si pentru a reduce agitatia apei si pentru spatiu, dar din cate am observat chiar isi face treaba.

865
[Yahoo!]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Variaza asa mult ph-ul in bazin in functie de locul lui de masurare?

----------
Diverse
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Parerea mea e ca daca exista un curent suficient de puternic de apa in acvariu (chestie dorita intr-un acvariu plantat) concentratia de CO2 e cam uniforma.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com