[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
daca am destui pesti pot inlocui instalatia de co2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

in cazul unui acvariu sa zicem de 80l cu 2carasi adulti,f mari ,co2 produs de acestia este suficient pentru plantele din acesta.mai multe specii de plante ,destul de bine plantat.Intrebarea de baza ar fi :pot produce pestii co2 necesar bunei dezvoltari a plantelor?va multumesc

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Nu
Poti sa ai si 20 de carasi nu vei aveaa destul CO2 in acvariu cat sa mearga un acvariu bine plantat
Iar ca revers sigur vei avea un acvariu bogat plantat cu alge

Ogar batrin dar.... cu miros fin
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

Respect raspunsul.omul e cunoscator.dar poate aveti alte pareri.....?eu stiam ca si pestii elimina co2.ma gandisem sa bag in acvariu un filtru interior care sa nu scoata bule deloc,doar sa filtreze apa,in felul asta nu s-ar acumula mai mult co2?nu-mi pot permite o instalatie de co2 profesionala.am acest hoby de 7 ani si niciodata nu mi-au mers plantele.renuntasem la ele(ma axasem doar pe reproducerea diferitelor specii si varietati de pesti),dar acum parca as vrea si eu sa am macar un acvariu mai plantat ,asa de frumusete.caut si eu variante .asta e.....

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

giov wrote:Respect raspunsul.omul e cunoscator.dar poate aveti alte pareri.....?
Nu cred c-o sa afli o alta parere despre subiect pe forum.

giov wrote:eu stiam ca si pestii elimina co2.
Asa e, da' nu elimina destul, pe linga asta mai elimina o multime de alte chestii neagreate de catre plante.

giov wrote:ma gandisem sa bag in acvariu un filtru interior care sa nu scoata bule deloc,doar sa filtreze apa,in felul asta nu s-ar acumula mai mult co2?
Ce spui tu ajuta sa nu se piarda CO2 din apa, da' daca nu-l introduci artificial .......

giov wrote:nu-mi pot permite o instalatie de co2 profesionala
Noi intelegem asta, cu plantele e mai greu sa negociezi . Daca nu poti lua o instalatie, incearca sa faci macar o sticla cu drojdie, ajuta putin, inconstant, riscurile sint mari, bataie de cap cit incape, te vei plictisi de ea si vei ajunge la butelie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline


Foarte bun raspunsul de la faraonu.miltumesc.acum sunt cat se poate de lamurit.o sa fac tot posibilul sa-mi procur o instalatie profesionala.

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

dar daca ai mai mult timp liber decat "maruntis" prin portofel, ca si mine , poti merge pe varianta cu 2 sticle cu drojdie pe care le pui la o saptamana diferenta. si apoi schimbi continutul uneia din sticle in fiecare saptamana. asa ajungi sa ai un nivel de CO2 mai mare si cu variatii mai reduse
mie imi ia doar 5 minute pe saptamana, sa desfac o sticla, arunc zeama, o clatesc, pun zahar, apa si drojdie si-am terminat.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

ozi wrote:dar daca ai mai mult timp liber decat "maruntis" prin portofel, ca si mine , poti merge pe varianta cu 2 sticle cu drojdie pe care le pui la o saptamana diferenta. si apoi schimbi continutul uneia din sticle in fiecare saptamana. asa ajungi sa ai un nivel de CO2 mai mare si cu variatii mai reduse
mie imi ia doar 5 minute pe saptamana, sa desfac o sticla, arunc zeama, o clatesc, pun zahar, apa si drojdie si-am terminat.

Da-mi si mie te rog reteta exacta cu dozajul necesar.cata drojdie ,cat zahar ,in ce fel de bidon.am gasit-o pe undeva dar nu mai dau de ea. daca pana la urma nu fac rost de instalatie de co2 profesionala o incerc si pe asta multumesc.

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

retetele difera un pic la toata lumea, si de obicei cu timpul iti vei da seama "ochiometric" de ce merge mai bine pentru tine.
in primul rand, bidonul este o sticla de 2L, de carbogazoase (gen cola, fanta, apa minerala), ca sa fie rezistenta. apoi printr-o palnie, eu pun cam 1 cana - 1 cana si jumate de zahar, 1/4-1/2 lingurita de drojdie si cam 1.5 litri de apa calduta si declorinata. daca apa e sub 25C iti dureaza vreo 24 ore pana incepe fermenatia, daca e de peste 38C poti ucide cultura de drojdie. deci mare grija aici!!
ar trebui sa produca bule in cateva ore, si de obicei dureaza cam 15-20 zile, dar spre sfarsit productie devine redusa si neregulata. de acea eu le schimb dupa 2 saptamani de functionare.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

improvizatia asta nu merge facuta si la o scara mai mare?sa dublez cantitatile si vol bidonului.

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

daca vrei sa folosesti bidon de apa plata, mi-e sa nu-ti explodeze smilie
dar de ce vrei sa dublezi cantitatile si volumul?

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

ma gandeam ca tine mai mult si are si o presiune mai mare.nu trebuie sa ma inchin la el sa scoata 2 bule.

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

daca vrei presiune mai mare, poti mari cantitatiile de zahar si drojdie, in aceasi sticla de 2L. daca pui mai mult zahar, dureaza ceva mai mult, daca pui mai multa drojdie, are presiune mai mare, dar se tremina fermentatia mai rapede.
ideal e sa gasesti un echilibru intre zahar si drojdie.
degeaba maresti volumul, pt ca nu va tine procesul mai mult. dupa 15-20 zile creste nivelul alcoolului in mixtura, scade pH, si moare cultura de drojdie. de aceea trebuie schimbata mixtura....n-ai ce-i face.
iar idea cu 2 sticle e mai degraba ca sa nu-ti scada CO2-ul (si sa ai variatii de pH) la fiecare 15 zile, cand se termina o tura si incepi alta.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

dupa ce pun zahar si drojdie amestec sau agit sticla sau o las asa?nu tre sa se faca un amestec omogen?

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

nu prea conteaza, dar daca agiti/amesteci, incepe fermentatia mai repede. alta diferenta eu n-am observat.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

cate bule tre sa scoata?parca tin eu minte ca 1 bula pe secunda?daca scoate mai mult opturez putin furtunasul?sau las cat vrea el si fac teste pt co2 in apa.cam cat co2 tre sa fie.nici nu stiu cum se masoara co2.

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

regula de 1 bula pe secunda e o aberatie, pentru ca in ecuatie intra in primul rand volumul acvariului. o bula/secunda perfect dizolvata intr-un acvariu de 30L ar ucide pestii, iar intr-un acvariu de 150L nici nu s-ar simti. apoi alti factori precum pH, kH si masa de plante trebuie considerati.
NU OPTURA FURTUNUL ca te risti cu o explozie de toata frumusetea, si vei avea de spalat la pereti intr-o fericire
daca observi ca ai prea mult CO2, misca jetul de la filtru catre suprafata apei, si astfel CO2-ul va iesi.
trebuie sa-ti cumperi un tester permanent de co2 (exemplu 1, 2, 3)
daca mai ai si alte nelamuriri, pune mana si citeste postul asta despre co2 drojdie & zahar

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

pentru inceput n-am sa bag pesti in acvariu plantat vreo luna pana vad exact care-i treaba.multumesc Ozi.mi-ai fost de mare ajutor.

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com