[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
apa plata din comert e bune?am apa dura in zona  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

Ma chinui de ceva vreme sa reproduc scalari.se aleg perechi ,imi depun au grija de icre dar nu iese nimic din ele.cu siguranta motivul este apa foarte dura din zona aceasta.vrancea.cum as putea sa dedurizez apa ?as putea folosi apa plata din comert?
va multumesc

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Apa plata nu e buna.
Solutia este o instalatie de osmoza inversa pe care o gasesti aici:
http://www.urbanpets.ro/index.php/cPath/21_89_57?osCsid=de5ccb2d554807e1263906c056dd4d47
[Yahoo!]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

1:am o curiozitate.puteti sa-mi explicati de ce anume apa plata din comert nu este buna?2:am auzi mai multe vorbe cum ca,prin fierbere si racire se dedurizeaza apa,e adevarat?eu unul cred ca apa isi pierde din calitate prin acest proces.astept raspunsurile voastre.multumesc

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Apa plata este de fapt apa minerala. Tu te plangi ca ai duritatea prea mare, cu apa minerala va fi si mai mare. Prin fierbere Ca care in principal da duritatea Gh nu se elimina. Acesta se elimina dupa cum ti s-a spus mai sus cu ajutorul osmozorului. Mai exista o posibilitate, dar in timp este mai sumpa, si anume sa folsesti apa distilata.
0siris
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2007 12:17:52
Messages: 19
Location: Bucuresti - cart. Damaroaia
IP:
Offline

Am testat zilele trecute o apa minerala carbogazoasa si o apa minerala necarbogazoasa. "Poiana negri" respectiv "Dorna". Prima: GH > 16, KH >20, pH 5.6; a doua: GH 7, KH 5, pH 7.7 Asadar diferente destul de mari intre o apa minerala si una plata.
Prin fierbere KH scade de asta poarta si denumirea de duritate temporara, GH ramane constant, ba chiar creste daca se evapora multa apa.
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

giov wrote:1:am o curiozitate.puteti sa-mi explicati de ce anume apa plata din comert nu este buna?

Pentru ca in afara de motivele enumerate mai sus in acvariu parametri apei trebuie sa fie stabili in timp si cu variatii cat mai mici. Imi e greu sa imi imaginez cum poti sa faci asta adaugand apa plata pe o perioada lunga de timp, aka 3-6-12-24 luni, si in acelasi timp sa nu ai variatii mari pentru valorile ph-ului, gh, kh ca sa nu mai vorbim de restul...

...
[Yahoo!] [MSN]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

Am testat zilele trecute o apa minerala carbogazoasa si o apa minerala necarbogazoasa. "Poiana negri" respectiv "Dorna". Prima: GH > 16, KH >20, pH 5.6; a doua: GH 7, KH 5, pH 7.7 Asadar diferente destul de mari intre o apa minerala si una plata.
Pai inseamna ca tot e mai buna apa plata decat cea care curge la mine la robinet pt ca asta are dgh peste 10.cam 13 in zona asta.se prinde calcar pe ceam sus de 2 mm.decat 13 mai bine 7 zic eu.astept raspuns

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

Am testat zilele trecute o apa minerala carbogazoasa si o apa minerala necarbogazoasa. "Poiana negri" respectiv "Dorna". Prima: GH > 16, KH >20, pH 5.6; a doua: GH 7, KH 5, pH 7.7 Asadar diferente destul de mari intre o apa minerala si una plata.
Pai inseamna ca tot e mai buna apa plata decat cea care curge la mine la robinet pt ca asta are dgh peste 10.cam 13 in zona asta.se prinde calcar pe ceam sus de 2 mm.decat 13 mai bine 7 zic eu.astept raspuns

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

angelfish wrote:Apa plata nu e buna.
Solutia este o instalatie de osmoza inversa pe care o gasesti aici:
http://www.urbanpets.ro/index.php/cPath/21_89_57?osCsid=de5ccb2d554807e1263906c056dd4d47

Am intrat pe site si am vazut ca au niste preturi cam aiurea.cea mai ieftina e 384,50ron si cea mai scumpa 4.037,20.eu stiu ca asta vine 3mil 8sute si 40 mil ............ce dracu e asta?.nu-s eu matematician da 300 de ron e 3 milioane in orice limba.daca e asa mi se par mult prea scumpe.parerea mea este ca pretul e de 3sute80 de mii la prima si 4 mil ..........la a doua .lamuriti-ma si pe mine va rog

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Pretul incepe de la 3,8 mil lei vechi si este bun. Eu am platit pentru a mea acum 2 ani 11mil si daca puneam pompa boost mai dadeam inca 5 mil. Dacaeste de mare capacitate si mai are pe langa pompa si filtrare cu uv se prea poate sa ajunga/sara de 40 milioane.
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

andrei71 wrote:Pretul incepe de la 3,8 mil lei vechi si este bun. Eu am platit pentru a mea acum 2 ani 11mil si daca puneam pompa boost mai dadeam inca 5 mil. Dacaeste de mare capacitate si mai are pe langa pompa si filtrare cu uv se prea poate sa ajunga/sara de 40 milioane.

wow,e oleaca de ban,mai ales pt mine ca sunt student.alte metode mai economice chiar nu exista?dati-mi va rog variante.am mai auzit ceva cu, apa oxigenata.?

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

fipilica wrote:
giov wrote:1:am o curiozitate.puteti sa-mi explicati de ce anume apa plata din comert nu este buna?

Pentru ca in afara de motivele enumerate mai sus in acvariu parametri apei trebuie sa fie stabili in timp si cu variatii cat mai mici. Imi e greu sa imi imaginez cum poti sa faci asta adaugand apa plata pe o perioada lunga de timp, aka 3-6-12-24 luni, si in acelasi timp sa nu ai variatii mari pentru valorile ph-ului, gh, kh ca sa nu mai vorbim de restul...

ce parametri si perioade lungi?.......... imi trebuie pt cateva zile sa am apa cu duritate scazuta cat depun scalarii ,se fecundeaza icrele si dupa ce ies puii pot pune si apa dura de a mea.eu am scris in primul mesaj pt ce-mi trebuie...

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Daca iti trebuie numai pentru o scurta perioada, cumpara atunci apa distilata si inlocuieste partial apa din acvariu cu aceasta.
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

giov wrote:
fipilica wrote:
giov wrote:1:am o curiozitate.puteti sa-mi explicati de ce anume apa plata din comert nu este buna?

Pentru ca in afara de motivele enumerate mai sus in acvariu parametri apei trebuie sa fie stabili in timp si cu variatii cat mai mici. Imi e greu sa imi imaginez cum poti sa faci asta adaugand apa plata pe o perioada lunga de timp, aka 3-6-12-24 luni, si in acelasi timp sa nu ai variatii mari pentru valorile ph-ului, gh, kh ca sa nu mai vorbim de restul...

ce parametri si perioade lungi?.......... imi trebuie pentru cateva zile sa am apa cu duritate scazuta cat depun scalarii ,se fecundeaza icrele si dupa ce ies puii pot pune si apa dura de a mea.eu am scris in primul mesaj pentru ce-mi trebuie...


Aveam impresia ca vrei sa folosesti apa asta pe termen lung, n-am citit cu atentie.

...
[Yahoo!] [MSN]
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Incearca cu apa de ploaie. Bineinteles filtrata si tratata cu Aquatan. Iesi mai ieftin si acu' e din belsug... Am folosit pe perioada verii apa de condens de la aerul conditionat (tratata) si totul a fost ok.

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Eu am vazut in Hornbach apa distilata pe care scria ca e ok si pentru acvarii.
5 ron 5 l parca. Poate cauti si tu pe la Praktiker sau Bricostore.

----------
Diverse
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

sau poti incerca cu turba (Hagen fac special pt uz acvaristic) in filtru !!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
giov
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2007 17:56:13
Messages: 107
Location: FOCSANI VRANCEA
IP:
Offline

Multumesc tuturor celor care mi-au dat raspunsuri.am gasit niste metode foarte bune si accesibile:1-o combinatie de aquatan si morena(special pt scalari,neoni,.....pt dedurizarea apei).2-apa distilata combinata cu apa de la robinet ,nu e foarte scumpa apa distilata.3-filtrarea apei prin granulat de turba.pt mine acestea sunt cele mai bune variante dat fiind faptul ca imi trebuie apa moale pt o perioada scurta.o data fecundate icrele de scalar in apa moale si dupa eclozare puii pot sta foarte bine si in apa mai dura.
O singura nelamurire mai am.apa plata din comert(dupa testul unui acvarist postat mai sus) are duritate gh 7.destul de buna luand in considerare faptul ca apa din zona mea are duritate 10,poate si peste.intrebarea ar fi:dauneaza celelalte saruri si minerale pestilor?,are aceasta apa procentaj mai mare de minerale si saruri decat apa de la robinet?va multumesc

0000
[Email] [Yahoo!] [MSN] [ICQ]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

parerea mea e ca turba e solutia cea mai buna pt tine. o pui intr-un filtru HOB(hang on back), daca ai asa ceva, la acvariul de depunere si gata. scade duritatea si pH-ul apei, si elibereaza tanini, ceea ce-i va face pe scalari sa se simta ca la ei acasa

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Daca locuiesti departe de surse de poluare, poti sa incerci cu apa de ploie, dar esteaza-l inainte. Apa de ploie sa nu fie retinuta de pe acoperis (pericol de contaminare si alge) nici din recipiente metalice. Cele mai bune sunt recipientele din plastic sau zapada topita.
Tot asa pot incerca si cu turba, cum ai mai fost sfatuit de Ozi.
Mult succes!
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com