[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Varianta la carat galeti cu apa  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Am intrat de curand in posesia unei scule pe cat de simple pe atat de eficienta.

O sa descriu fiecare piesa in parte.In ansamblu arata asa;

image

Cea mai importanta piesa este este tubul venturi adica cel care scoate apa din acvariu si tot el pune la loc alta proaspata si declorinata.

Tubul venturi
image
Partea metalica se potriveste perfect filetului de la bateria de chiuveta,unde se si monteaza.
In partea opusa ,cea cu 2 suruburi si care arata ca o palnie este un sistem care comanda evacuarea sau umplerea acvariului.Daca se roteste spre stanga,apa este supta din acvariu si spre dreapta are loc umplerea.
Totul este in functie de presiunea apei de la robinet.
Cartus de declorinare
image
image
Pastila de declorinare (care arata ca o aspirina ceva mai mare)se pune in locasul negru.
Palnia de aspirat substratul
image
Cam din topor facuta dar poate fi schimbata cu alta cu unghi pentru colturi.Aspirarea se face direct la chiuveta iar debitul de golire se face regland presiune apei din robinetul bateriei.
Simplu si eficient.
[Yahoo!]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Comanda am facut-o aici:
http://www.mops.ca/products/CAPY-25NS.htm
[Yahoo!]
oase
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2007 21:23:08
Messages: 76
Location: Bucuresti - Sector 3
IP:
Offline

Se gaseste si la noi pe piata acelasi sistem de la JBL.
[ICQ]
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

Simpatica chestie, dar cum rezolvi cu diferenta de temperatura?
Ca doar nu dai drumul si la apa calda ca sa faci un melanj. Adica declorinare ca declorinare dar apa calda parca e mai toxica decat aia rece. Cel putin aia rece cred ca e considerata potabila, si e in anumiti parametrii, dar aia calda cred ca e toxica rau. Cel putin in UK, atunci cand nu au output separat pentru apa calda si rece (da, arata al dracului de rau 2 robinete, 2 tuburi, unul cald si unul rece), atunci au o singura teava de iesire dar e sectionata prin interior, deci apa calda si rece nu se ating deloc, decat in afara tubului.
Probleme complexe
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

danyer wrote:Simpatica chestie, dar cum rezolvi cu diferenta de temperatura?


Am centrala deci merg doar cu sursa de apa rece pe care o incalzesc.
[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

JBL Aqua In Out :-)
Asa se cheama aceeasi jucarie la JBL.

Am folosit-o doar o singura data. Cred ca din cauza distantei mari dintre acvariu si chiuveta la care m-am legat a trebuit sa dau drumul la maxim atat la apa rece cat si la apa calda (ca sa formeze o depresiune suficienta pentru aspirarea apei din acvariu) iar ca sa scot vreo 80litri de apa a durat aprox 30minute apa la maxim (daca reduceam aproape ca nu mai aspira din acvariu).

Problema este la umplerea acvariului - eu nu as folosi apa direct de la robinet nici cu mama pastilei sau solutiei de declorinare.
Plus ca folosesc si RO si deci nu am suficienta presiune sa trimit astfel de apa prin sistemul asta.

Acum folosesc o pompa/powerhead JBL cu care imi golesc apoi umplu acvariul.
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

Gabriel wrote:JBL Aqua In Out :-)
Acum folosesc o pompa/powerhead JBL cu care imi golesc apoi umplu acvariul.


Gabriel,
pompa/powerhead sunt 1 dispozitiv, sau doua? Adica poti sa schimbi sensul, aspirare/expirare sau foloseste pompa pentru golit, si powerhead-ul pentru umplut?

Merci.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Scuze, m-am exprimat gresit. E un powerhead JBL.

Il pun in acvariu si ii atasez pe refulare un furtun lung pina in baie atunci cand scot apa din acvariu.

Apoi in scot din acvariu dar las capatul furtunului in acvariu.
Atasez refularea powerhead-ului la capatul celalalt al furtunului
iar in aspiratia powerhead-ului atasez un furtun mai gros care vine de la recipientul in care tin apa noua pentru schimbul de apa.
Powerhead-ul JBL de 750l/min poate sa urce apa la peste 150cm.
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

Acum am inteles tot. Merci pentru lamuriri.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com