[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu setup - acvariu pentru Scalari  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Maine le administrez a treia doza de Levamisol, insa inainte de asta o sa ii mut in alta parte. Vreau sa dezinfectez absolut tot (acvariu, lemne, filtru, incalzitor etc.) apoi o sa ii monitorizez o perioada sa fiu sigura ca le-a trecut. Poate va fi nevoie si de a patra doza. Dupa aceea o sa ii dau.
Pana acum parintii nu s-au manifestat agresiv fata de pui, din contra, puii ii mai inghiontesc cateodata iar ei nu riposteaza Sunt foarte docili.
Aveam in plan sa pun plante in spate, poate chiar si background, insa trebuie sa mai astept.
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumosi golanii ! Inca un pic si ajung cat parintii !

Festina lente !
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Hello...
Dupa o pauza indelungata, revin in atentia dumneavoastra cu o problema...
De ceva vreme Scalarii mei vor sa depuna, devenind foarte agresivi unul cu celalalt. In aceasta dimineata, comportamentul lor a fost ca de obicei: cum a dat soarele cum s-au apucat de harjoneala, masurandu-si puterile in stilul caracteristic (violent). La un moment dat vad ca Scalarul mascul sta nemiscat pe fundul bazinului cu burta in sus. Cred ca a fost lovit sau s-a lovit de lemne . Am bagat mana dupa el ca sa vad ce se intampla, iar el a inceput sa inoate normal, ferindu-se de mine, insa revenind cu burta in sus dupa cateva momente.
Putin mai inainte, la diferenta de doua ore si jumatate dupa incident, a incercat sa inoate ridicandu-se rapid si oarecum haotic pana la suprafata si in lateralele bazinului, dupa care s-a reasezat in aceeasi pozitie (burta in sus) respirand rapid. Acum sta calm, insa ochisorii lui urmaresc tot ce se intampla in jur. Ea nu il mai ataca, ci sta in permanenta langa el.

Intrebarea mea este daca pot sa il ajut in vreun fel si daca isi va reveni...?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2016 10:52:25

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este posibil sa se fi lovit la vezica inotatoare... basica aia care-i asigura flotabilitatea. In momentul in care inoata, o face cu greutate?
Restul pestilor sunt ok?

Nu prea ai ce sa-i faci, decat sa speri ca isi revine singur.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Da, restul pestilor sunt bine. Oricum, am facut si un schimb de 30 litri de apa.
A mai avut inca doua tentative de inot. O face in pozitie normala insa oboseste, nu se poate mentine prea mult timp. Face vreo 2-3 ture in pozitie fireasca, cand lent cand rapid, apoi se reaseaza pe fundul bazinului.
Acum sta in pozitie normala pe fundul acvariului sprijinindu-se in bot. Inotatoarele sunt intinse.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/03/2016 12:18:51

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Dupa cum zice batranul, are probleme cu vezica inotatoare. Ori lovitura, ori vreo infectie, dar daca a fost in razboaie, cel mai probabil lovitura, caz in care nu prea ai cu ce sa-l ajuti.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Aseara era bine merci. Dimineata se tot incaierau bot in bot in prize lungi. Sotul meu a batut usor in geam ca sa ii desparta, fiecare ducandu-se in alta directie. Dupa cateva minute Scalarul era knockout...

Sta in repaus cu burta in sus sau intins pe una din parti, perfect paralel cu fundul acvariului...

This message was edited 2 times. Last update was at 07/03/2016 14:05:01

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Hello! Update... Stare critica la mine
Scalarul inca nu si-a revenit, insa are pe zi cateva incercari scurte de a inota. Este clar ca nu isi poate controla vezica inotatoare, deoarece foarte greu isi ia avant iar aterizarea pe fundul bazinului este foarte stangace.

Accidentul lui s-a petrecut in timpul ritualului de imperechere, iar acum cred ca si perechea lui va avea probleme fiindca este plina de oua, are papila scoasa inrosita (insangerata) si niste aglomerari albe in jurul ei. Se pare ca nu vrea sa depuna fara el.
Ce sa fac? Sa il mut din bazin si sa o las singura? Ori sa o mut doar pe ea in alta parte? Cum sa procedez ca sa le fie bine la amandoi?
Acvariul l-am impartit in doua cu un geam, deci puii nu ajung la ei.

Multumesc!
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu i-as baga pe amandoi la tratament cu Baktopur.
Suna a infectie ce are ea, posibil si el.
La mine in bazin sunt 2 femele si un mascul. Cand vrea sa depuna "amanta" se milogeste de el cu zilele. Sta numai pe langa el si il ciuguleste delicat pana-l convinge. Dar nu se inroseste/inflameaza deloc. Dupa depunere el se reintoarce la "sotie".

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Basktopur-ul n-are ce sa le strice, asa ca poti incerca si treaba asta.
Atentie cu mancarea in perioada asta, deoarece bacto ala poa' sa decicleze oleaca bazinul.



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

De vreo cateva saptamani sta (stateau) cu papila afara si tot incercau sa cada de comun acord. Abia aseara s-a inrosit la ea putin, iar azi arata rau. De 5 zile fac schimb de apa in fiecare zi.
Nu prea imi vine sa cred ca el are infectie deoarece prea brusc s-a intamplat totul - de la un peste normal cu chef de cafteala si cu papila scoasa la unul aproape paralizat - in decurs de maxim o ora cat nu am stat cu ochii pe ei.

Pe ea da, cred ca trebuie sa o mut separat si sa o tratez....dar daca nu depune am inteles ca poate muri...
Ma gandeam sa ii separ, pentru ca ea sa incerce sa depuna singura. Fiind cu el probabil ca il asteapta...

Va multumesc mult pentru raspunsuri!!!!

This message was edited 2 times. Last update was at 11/03/2016 12:32:01

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Update...
Multumesc pentru recomandarea Baktopur-ului!! Am folosit Baktopur Direct Tablete, doua tratamente unul dupa celalalt. In a sasea zi, papila iritata a femelei s-a retras fara alte probleme.

Scalarul facut knockout de consoarta progreseaza in fiecare zi. Are momente de inot din ce in ce mai lungi, desi tot cade pe fundul bazinului (mereu pe aceeasi parte).
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Scalarul meu este back in business !!! Dupa doua saptamani si jumatate de zacut pe fundul bazinului, s-a infaptuit minunea! Inoata fara efort ba chiar are pofta si de harjoneala
Dupa primele 4 zile a inceput sa manance tot ce ii trecea pe la nas, incepand sa faca eforturi de a sta vertical abia cu 6 zile in urma.

Dupa ce l-a batut zdravan, Scalarita a stat in permanenta langa el. Pana si in cusca a sarit de buna voie ca sa ii fie aproape .
[Thumb - WP_20160309_09_09_18_Rich--.jpg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O veste minunata!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Dap... Multumesc ! Am crezut ca il pierd. Parea atat de gol si trist acvariul fara el.
Acum stau si ma uit la el cum se infoaie ca un cocos in fata puilor caci in fata ei este mielusel. Il mai inghionteste din cand in cand si saracutul nu riposteaza!!
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Dupa ce l-a batut zdravan, Scalarita a stat in permanenta langa el. Pana si in cusca a sarit de buna voie ca sa ii fie aproape .

Asta da nevasta !
Ma bucur ca si-a revenit. Spune-i ca in aceste momente grele (cand il bate nevasta), suntem alaturi de el.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline


Multumesc pentru solidaritate
I-a facut un instructaj, vai mama lui!!! Se vede cine este boss in bazin

This message was edited 1 time. Last update was at 25/03/2016 14:32:04

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Ma bucur tare ca totul e bine si ca s-a refacut mototolul! De ea nu ma indoiam ca se vindeca.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Merci mult Faye!!
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce mai face Mototolul?
Sper ca e bine, e cuminte si nu-l mai bate nevasta.

Festina lente !
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com