[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un acvariu mic  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
radd2006
Junior member

Joined: 21/11/2007 15:07:15
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutari la toata lumea!
Numele meu este Radu, din Bucuresti, undeva aproape de Obor.
In primul rand multumesc foarte mult celor care tin acest site si forum si tuturor participantilor, deoarece fara ajutorul vostru, a celor pasionati (bineinteles si alte site-uri de genu), nu reuseam sa aflu atatea informatii, ca sa pot face acvariul pe care-l detin acum.

M-am apucat de acvaristica acum aproape 2 ani, dupa ce m-am documentat cam 3-4 luni de zile, avand in vedere ca am mai avut niste tentative de acvarii cu vreo 13-17 ani in urma cand eram copil, din pacate atunci nu stiam nici ce rol trebuie sa indeplineasca un filtru, de cilclul azotului nici nu mai vorbesc.

Incerc sa dau ceva mai multe amanunte legate de acvariu, in ideea ca poate mai primesc ceva sfaturi cu privire la anumite probleme pe care le-am avut.

-Acvariu 700l brut - 600l apa si substrat, 1600x600x700 mm, facut de un anume domn Stefan pe care unii dintre voi il stiti cu siguranta.

-Filtrare cu 2 Tetratec 1200 externe (1200l/h-teoretic).

-Substrat doar din nisisp de 3-4mm 30-40 litri (~57kg), la care am adaugat de curand 75kg nisip de 1-2mm usor rosiatic si 25 kg nisip alb fin (~62litri), luat din Hornbach. Multumesc tipului de acolo care ma ajutat cu niste pastile de sare, ca sa pot sa-mi tratez pestisorii care tocmai au trecut prin momente grele. Apropos de sare, am rugamintea la cine poate sa ma ajute, sa-mi dea un link sau sa-mi spuna cum se procedeaza cu sarea, in ce conditii e buna, ce fel de sare se poate folosi, etc. Oricum am luat Serabaktopur pt. ca a revenit grisul si pestii se cam freaca cu burta de plante si din ce am inteles daca trec mai multe zile si nu s-a rezolvat este o infectie bacteriana si trebuie tratata cu ceva gen baktopur. Am mai folosit baktopur si a dat rezultate pe cand o chestie de la AquaMunster-Medimor ( o fi ceva similar cu verdele de malachit) nu a fost eficienta.

-Pestisorii: 40 de tetrazone(sumatrani), 30-35 de neoni, au fost 7 ancistrusi (nu cred sa fie plecostomus), care s-au facut cam de 10-11cm si care acum au ramas 4 plus multi pui de la ei, unii au ajuns si pe la 2-3 cm. Ultimul ancistrus din cei mari a murit acum vreo 6-7 zile dupa tratamentul cu Medimor (primii 2 au disparut acum ceva luni bune??). mai sunt o pereche de gurami, o femela de 2 ani si ceva pe la 7-8cm si masculul achizitionat de curand, din pacate inca mai sunt bolnavi dar cum se fac bine vreau sa-i dau cuiva care stiu ca o sa aiba grija de ei.
In afara de acestia mai sunt 5 zebre portocalii (si aici alta poveste, am adus zebrele acum un an si au disparut neoni, guppy si xipho, am adus tetrazonele si neoni acum 2-3 saptamani au mai ramas 5 zebre din 20).
Din pacate nu m-am documentat cu privire la compatibilitatea intre neoni, xipho, zebre, tetrazone, plus ca din Obor i-am luat si bolnavi sau doar stressul sa fi declansat boala?? (gris, mucegai, rani, inotatoare descompuse...)
Acum vreau sa raman cu neonii si cu tetrazonele si bineinteles cu ancistrusii.

-Plante: Cryptocoryne Wendtii - o tufa mare, cateva palcuri de Bacopa Caroliniana care au si inflorit asta vara cand era mai cald in acvariu(floricele lila), Anubias Barteri nana, si asta a inflorit (ca o cala), si mai inca 3 tipuri de care nu sunt sigur cum se numesc (dar cercetez)

-Iluminare: capac home made cu 4 neoane philips aquarelle de 18W, 3 neoane philips TLD 830 58W si 1 neon philips TLD 865 58W, cu 1 priza programabila si in curand 2 prize programabile pentru un program de iluminare adecvat. Asta inseamna cam 35lm/litru, la o coloana de apa de 55-57cm. Temperaturi de culoare + spectru, alese asa cum am considerat ca este mai bine, in special pentru plante.

-Tocmai am achizitionat un set pentru CO2 Ferplast luat din ZooMania de la Cora la care pun butelia de 3kg cumparata de un an si ceva si am mai comandat un kit ph controller(care a si venit), dupa link-ul lui Porcu' din topicul Dupla CO2.

Alte detalii le voi arata in pozele care urmeaza

Am mai avut cont aici, dar din lipsa de activitatea a fost sters.
De data asta as vrea sa fiu mai activ, plus ca doresc sa incerc un aquascaping si sper, cu lumina buna, CO2, nutrienti, documentare si "ceva" munca sa-mi fac niste plante frumoase care sa-mi sprijine "proiectul".
Felicitari lui Intros (TS) pentru acvariul de la AGA si poate vedem mai multi de-ai nostri pe acolo.
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

salut!
impresionant acvariu - ca dimensiuni :-)

Poate revii cu niste impresii despre ph controllerul ala. :p
Asteptam pozele.

865
[Yahoo!]
radd2006
Junior member

Joined: 21/11/2007 15:07:15
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am revenit cu o poza asa cum spuneam.
Acvariul momentan nu arata deloc cum trebuie si nici pe departe cum vreau sa arate.
Inca nu am montat instalatia de CO2, deoarece trebuie sa-i mai tratez odata, pana la urma tot cu Medimor de la Aqua Munster pentru ca am zis sa nu folosesc inca bactopur pentru ca punctele albe (grisu) a disparut cu exceptia a 2-3 tetrazone care mai prezinta cateva puncte sterse si gurami par sa se vindece.
Mai am de montat niste bolovani, pietrele care sunt puse acum sunt asa ca sa fie si plantele sunt putine pentru ca tocmai l-am defrisat masiv.

Intre timp am pus si 2 tufe de eleocharis accicularis sau Eleocharis montevidensis (o sa pun nsite poze si cu astea) cam pe la 20 cm inaltime.
Vreau sa gasesc niste glososstigma ceva hemianthus, rotala macrandra, ludvigia repens (sa fie si putin rosu), niste java moss si/sau Weeping Moss - Vesicularia ferriei, chiar si niste Crinum Calimistratum, sa incerc un fundal pe polistiren cu java moss si aici daca cineva poate sa-mi dea ceva detalii. Am inteles ca se pune pe polistiren, se prinde in colturi si pe mijloc si in vreo 2 luni se intinde pe toata placa?!

Plantele din spate mari cred ca sunt Hygrophilia (de care??) si mai am si Aponogeton Natans banuiesc, cea din spatele la Cryptocoryne, dar nu stiu ce sunt cele din dreapta - valisneria ceva?

Asa ca nu pot sa dau detalii de ph controller, dar cum il pun va tin la curent.
Cine poate sa-mi spuna de unde gasesc solutii de calibrare pt.sonda cu pH 4 si 7. Intrebarea este daca am neaparat nevopie de 2 valori pentru calibrare sau merge si una (adica masor pH-ul apei cu testerul de la tetra, dupa care fixez sonda la valoarea respectiva.
Vad ca pana acum nu am decat un singur comentariu la topic, dar astept.
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

radd2006 wrote:Am revenit cu o poza asa cum spuneam.
Acvariul momentan nu arata deloc cum trebuie si nici pe departe cum vreau sa arate.

Sincer sa fie mie imi place mult cum arata acvariul!!!
este loc de inbunatatiri, dar se vede de la o posta c-ai facut o treaba buna :bravo2:
cum ziceai si tu, niste glosso, hemianthus cuba sau chiar dwarf hair-grass ar face aquascapu betooon

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
radd2006
Junior member

Joined: 21/11/2007 15:07:15
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merci frumos Ozi

De muncit am muncit ceva la el (da ce de bani am cheltuit :nervos , dar ce vreau eu, e ceva gen aquascape si oricum parca arata un pic mai bine in poza
Eu sper ca sunt pe drumul cel bun, adica am inceput cu CO2-ul, am vazut cum sta treaba cu lipsa de anumite elemente din nutrientii plantelor (s-au facut un pic mai urate de cand cu CO2-ul si apar usor si ceva alge).
Am studiat un pic problema si vreau sa merg pe o fertilizare de calitate (as vrea PPS-pro) - acum sa vad si in ce fel voi reusi
Am citit si ce zicea Rex despre lumina si pe mine ma convins un pic si asa am mai luat 4 philips aquarelle de 36W/2450lm si.....
mai pun 144W lumina ( :bravo2: SAU :baaa: ).
Acum, in ideea ca o sa fertilizez cum trebuie :bpc: si de... n-or sa fie carente de anumite elemente importante, poate n-o sa ma umplu de alge.

Inca o data SUPER multumiri celor de pe forum de aici :jumpers:
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com