[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
nebunu
Junior member

Joined: 03/05/2004 10:48:28
Messages: 81
IP:
Offline

Salut! Pestii Pirania (un exemplar de exemplu) pot trai in liniste cu alti pesti de acvariu fara sa-i atace? Sunt curios deoarece am vreo 10 pestisori si as cumpara si un pirania sa vad daca un singur peste carnivor incearca sa atace cei 10 pesti omnivori.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

nebunu wrote:as cumpara si un pirania sa vad daca un singur peste carnivor incearca sa atace cei 10 pesti omnivori.
Eu zic sa lasi la o parte astfel de experimente singeroase smilie . Ce vrei sa afli?


Dimensiunile acvariului ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
nebunu
Junior member

Joined: 03/05/2004 10:48:28
Messages: 81
IP:
Offline

As fi vrut sa cumpar si Pirania dar nu vreau sa renunt nici la pestii pe care ii am. Pentru Pirania trebuie acvariu foarte maree (minim 50l pt un exemplar)... cred ca o las balta sau imi fac un acvariu mult mai mare doar pt Pirania.
wolfy
Senior member

Joined: 13/02/2003 19:52:45
Messages: 630
Location: Bucuresti, 13 Septembrie
IP:
Offline

piranha ataca orice! alta specie de peste.

nimic nu e ceea ce pare
[Email] [Yahoo!]
nebunu
Junior member

Joined: 03/05/2004 10:48:28
Messages: 81
IP:
Offline

De atacat ataca el dar daca e singur ?! ...si in acvariu sunt mai multi pesti? Eu stiu sigur ca pirania nu ataca decat in grup si ca sunt tare fricosi se sperie chiar si unul de altul. Asta vroiam eu sa vad daca poate convietui linistit cu ceilalti fara sa le faca ceva.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

nebunu wrote:Asta vroiam eu sa vad daca poate convietui linistit cu ceilalti fara sa le faca ceva.
Daca sint pesti de grup, se simt bine in grup. Daca tii unu' singur nu se simte bine = se chinuie. Daca se da la ceilalti pesti sau nu, nu se poate spune cu precizie. Cunosc cazul unui caras ce traiaste in acvariu cu pirania (a fost pus acolo ca hrana smilie ). Nu se ating de el. De ce? Sfintu' duh o fi stiind ....... . In schimb haleasc repede orica alt peste care e bagat acolo smilie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
nebunu
Junior member

Joined: 03/05/2004 10:48:28
Messages: 81
IP:
Offline

Mda se pare ca nu ataca intotdeauna orice peste. Eu raman pe ideea ca trebuie sa le fac un acvariu mare doar pt ei (6, 7 exemplare).
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nebunu wrote:Eu raman pe ideea ca trebuie sa le fac un acvariu mare doar pentru ei (6, 7 exemplare).

Pai parca aveai alta idee la inceputul dicutiei...
[Email]
nebunu
Junior member

Joined: 03/05/2004 10:48:28
Messages: 81
IP:
Offline

Aveam alta parere dar trebuie sa fac cum e bine si sa ascult parerea celor experimentati, deci o sa-i tin separati pirania de ceilalti pesti. As fi vrut eu sa tin 1 pirania cu ceilalti 10 pestisori dar nu vreau sa risc si sa pierd din pesti.
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa intelegem ca te-ai hotarat sa mai faci un acvariu? Daca este asa, primeste felicitarile mele!
[Email]
nebunu
Junior member

Joined: 03/05/2004 10:48:28
Messages: 81
IP:
Offline

DA cu toate ca am probleme cu spatiul in apartament.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com