[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Furtune ale pompei de aer si mirosul de benzina/gaz.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Voiam sa impartasesc experienta prin care am trecut, ca sa nu mai pateasca si alti incepatori.

De cateva zile ma lupt cu un miros oribil (de gaz/benzina) care vine din acvariu. Initial, nestiind de la ce ar fi, am banuit ca sunt eu de vina - ca am dat prea multa mancare la pesti.
Tot sifonand, am realizat ca apa scoasa din bazin nu are de fapt nici un miros - mirosul era super intens deasupra bazinului, dar deasupra galetii nimic. Hmmm.

Azi insa ma jucam cu o bucata de plastic dens ( o chestie de desfacut capace de borcane, un plastic dur care se incolaceste pe capac si strange bine) si am descopert la el acelasi miros de benzina/petrol - nu stiu cum sa-i zic. Si am realizat ca si la mine in acvariu trebuie sa vina tot de la ceva de plastic. Intalnisem aici pe forum faptul ca in filtru se pot forma alge care miros - credeam ca o fi asa ceva.

Oricum, am scos buretele nou adaugat, si surpriza, mirosea rau. Dupa o zi, mirosea in continuare.
Intr-un final, azi, in disperare de cauza, curat iar filtrul interior [la 3 zile dupa ce il curatasem odata] ca sa descopar ca nu mirosea filtrul (sau mirosea, dar clasic, a balta nitel asa).

Pana la urma, stiind ca e chimic mirosul, am inceput sa suspectez pompa de aer (si anume acel cauciuc actionat in pompa) ca o sufla aer din asta. Dau drumu la pompa, miros la capatul furtunului, intr-adevar, mirosea!
Dupa multe injuraturi, imi vine ideea sa miros aerul scos de pompa. Aer curat!

Deci de vina era furtunul acela de 5mm, transparent, luat din Dr. Taberei. Fratilor, atentie ce cumparati, caci miroase intr-un hal de nu-mi venea sa cred - ameteam daca inhalam de cateva ori si ma usturau si ochii.
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Ai grija. Nu te increde in chinezarii. Nu vreau sa zic ca asta ai, dar de obicei in acvaristica pretul ascunde calitate (din fericire).

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Da man, si sa vezi. Am fost la magazin (a aceluiasi patron, dar la Gorjului) sa cer tub pt. pompa de aer. Imi da tot un model din asta, il duc la nas, mirosea la fel.
Zic pai si asta miroase, ala vechiu mi-a imputit acvariu!
Si asa senina se uita la mine si zice - a, pai va dau din acela care nu miroase!

Duuuh :hammer: . Acelasi pret (1ron/m). Si da, nu miroase.
[WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

viulian wrote:
Si asa senina se uita la mine si zice - a, pai va dau din acela care nu miroase!

Duuuh :hammer: . Acelasi pret (1ron/m). Si da, nu miroase.



pai macar bine ca e varietate!!! poate unora le place mirosul

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

LOL asta e misto . Oricum nu trebuie sa te superi. Gandeste-te ca ar fi putut face o fata acra pentru ca indraznesti sa comentezi. E bine sa aflu ca s-a mai avansat in domeniul asta p'acasa. :-)

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
ZOLA
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2007 00:58:56
Messages: 161
Location: bucuresti/berceni/cultural
IP:
Offline

probabil ca vara l-a tinut undeva... la soare... si ori a inceput sa se lipesca tubul inre el ori a inceput sa se intareasca si sa devina casant...asa ca l-a dat cu benizina :nutz: sa il mai ... inmoaie

oto si crevetii lui
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Suuuuper tare! Nu aveau si cu miros de parfum frantzuzesc?
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com