[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Identificare "Colisa chuna" sau "sunset dward  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Saluti!

Am cumparat de curand 4 colisa, si turbez incercand sa-mi dau seama ce-or fi (mascul/femela).

Am atasat cateva poze - seamana cu totii..

image

image

image

image

Multumesc,
[WWW]
chitron
Member

Joined: 29/03/2006 15:29:51
Messages: 139
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,nu prea inteleg ce vrei sa zici cu cele 2 specii de colisa pe care le enumeri in titlu,tu dai acolo o specie ,colisa chuna fosta sota si o varietate de colisa lalia(sunset dward).
Problema sta c-am asa : _ in pozele tale nu se gaseste nici una din cele spuse de tine ci este o colisa labiosa var.red.
_masculul de femela se diferentiaza ca la toate celelalte colise adica dorsala masculului se termina ascutita si culoarea este mai intensa pe cit timp la femela dorsala se termina rotunjita.
pesti tai sunt destul de tineri mai ai putina rabdare pentru a se observa diferenta mai bine.
Deci ,mai ai rabdare si incerca sa nu mai dai nume daca nu esti sigur ce specie ai(de preferat sa intrebi ce specie de peste ai decit sa afirmi ceva gresit).
Bafta.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline



Am intrebat sa stii, uite aici : http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=5131&start=45 (in pagina o sa vezi o poza, si mai jos raspunsul oamenilor). Topic vechi de vreo 2, 3 zile acolo. Varianta castigatoare fusese atunci un sunset dwarf gourami.

Oricum, tot uitandu-ma si eu pe net, nu pot sa-mi dau seama daca este sunset dwarf gourami, sau colisa labiosa, sau colisa chuna. Mi se par ca toate, pe varianta red, sunt identice - asa ca am pus si eu doua din ele. Acum uitandu-ma in poze pt. labiosa, par si ele asemanatoare cu ale mele.

Ok, mai astept. Eram curios, macar sa merg sa cumpar un mascul tot de unde i-am luat si pe astia, sa fiu sigur, cat or mai avea.
[WWW]
chitron
Member

Joined: 29/03/2006 15:29:51
Messages: 139
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai sa te ajut putin si mai mult cu deosebiri si alea ,alea:
Colisa chuna sau sota: ajunge la max 3cm si in adara de acel caramiziu care si are dorsala galbena si din buza ,pe piept si pina spre sfirsitul analei o banda inchisa la culoare.
Colisa lalia varietate rosie: are dorsala turquoise ,verde si pieptul la fel.
La ambele specii famelele sunt grii spalacite.
La Colisa labiosa var.rosie sunt si masculul si femela caramizii rosiatite cu diferente de pigmantatie mai puternica din partea masculului asa ca doar cine nu a avut acesti pesti nu este convins.
Mai exista un lucru ,nu vreau sa il iei ca fiind un repros : mai frate cum dreac ii puteti confunda pesti astia intre ei.Astia pentru unu ca mine nu stiu dar nu seamana deloc.Cred ca este necesara o expozitie cu toate speciile de colise pentru a invata si lumea cite ceva.Sper sa nu supar pe nimeni cu cele spuse.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai eu pot sa explic de ce mi se par la fel si poate sa lamuresc intrebarea care o ai.

Nu am cataloage de colise, deci singura sursa 'de incredere' este Google.
Boon.
1. Caut dwarf gourami la imagini: dwarf gourami, rezultat: toate vargate. Al meu nu e vargat.
2. Dau pana la urma peste Sunset Dwarf Gourami (orange!). Gasesc si aceasta poza. Unde nu se vede nici o dunga cum spui tu, totusi apare ca Sunset/Honey Dwarf Gourami.
Adauga la asta si mai multe poze la fel (fara alte dungi) si concluzia e cam gata nu ? Se pare ca asta a 'pacalit' si pe ceilalti cativa membri care mi-au raspuns pe topicul de mai sus unde trimiteam.

Si acum vii tu si spui

Si caut si Red Colisa Labiosa. Iar unele vargate, unele gri, si unele portocalii ca ale mele, fara dungi, etc.

Asadar, din punctul meu incepator de vedere fara sa-mi fie clare particularitatile fiecarei varietati [incearca sa te pui putin in pielea mea] e cam aceiasi varza. O fi unul din ele Eu cu cine votez ?

Iti dau dreptate totusi, pentru ca esti singurul care a descris foarte bine diferentele, si in felul asta se face lumina in toata dilema asta.

Iar raspunsul la intrebarea ta
mai frate cum dreac ii puteti confunda pesti astia intre ei
, propun raspunsul: Google!
[WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:
Asadar, din punctul meu incepator de vedere fara sa-mi fie clare particularitatile fiecarei varietati [incearca sa te pui putin in pielea mea] e cam aceiasi varza. O fi unul din ele Eu cu cine votez ?

Scuzele astea gen "sunt incepator" au devenit deja puerile - si nu te mai considera tot timpul o victima, ca nu am nimic cu tine, asa ca sezi blindut. Dar ai fi putut sa arunci un ochi pe prietenul tau de incredere Google si sa vezi care e treaba cu colisele astea si apoi sa intrebi aici ce n-ai inteles. Nu era mai simplu?

Poate totusi te razgindesti in privinta lor si renunti cel putin pt moment la colise - acvariul tau nu e pregatit pt ele.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Da doamna, şed!

Maine le dau - one way or the other!
[WWW]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com