[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutari  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
curiosu'
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/10/2007 23:00:54
Messages: 32
Location: Galati
IP:
Offline

Salutari tuturor!
Ma numesc Viorel, sunt din Galati si am inceput cu acvaristica de curand.
Pe la inceputul lui septembrie m-am trezit cu un acvariu(de 7 l), 5 guppy(2m+3f) si cateva plante.
Acum am 6 guppy(2m+4f), 3 xipho(1m+2f), 3 platy (1m+2f), 3 molly (1m+2f), 2 cory pui, 2 ancistrus(cred) pui, cateva elodea, valineria(cred c-asa-i zice ), 2 plante artificiale(m-au ajutat sa salvez cativa alevini de gurile pofticioase ale pestisorilor, si sa-i transfer in acvariul mic), termometru, incalzitor de 25w, substrat amestecat(pietris mic din comert+pietris de rau+nisip), filtru interior(pompa de aer cu burete); toate acestea intr-un acvariu de vreo 30 l.
Intr-un "borcan"(bidon de apa plata de 5 l, cu partea superioara taiata) tin temporar 2 molly (cu coada 'lira'), pana ce-i preiau persoana careia-i-am promis(i-am scos din acvariul 'mare' deoarece erau cam obraznici si-i agresau pe ceilalti/ cand imi fac un acvariu mai mare cer niste pui de la ei).
In acvariul initial (cel de 7 l) am acum vreo 8-9 alevini de guppy, aprox. 25 alevini de molly, termometru, filtru intern, incalzitor de 25w (cel mai mic gasit in comert) si un fir de muschi de java(asa sustine vanzatoarea de la magazin) pe un ram de bambus.
Precizez ca m-am apucat de acvaristica de dragul baiatului meu, care m-a rugat sa-i iau pesti de acvariu; iar cand am inceput, nici nu stiam la ce ma inham; acum e cam tarziu sa mai renunt la aceasta, deja am planuri mai mari(m-au fascinat neonii, zebrele si cativa leoparzi vazuti in oras, ca si caraseii aurii, discusii, beta).
Cam atat deocamdata. Astept sa treaca sarbatorile de iarna pentru alte completari(cenzura sotiei )
:-) :-) :-)

pescuim?
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Curiosule, sa stii ca tii cam multi pesti in acvariile alea mici. Nu prea e sanatos pestilor ce le faci. Dar mai citeste, si lamureste-te si tu. In rest bine ain venit.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
curiosu'
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/10/2007 23:00:54
Messages: 32
Location: Galati
IP:
Offline

Mi-am dat seama. De aceea am ostracizat perechea de moly(cei cu coada 'lira') desi-mi placeau foarte mult. Am vrut sa-mi iau(sau sa-mi construiesc) un acvariu mai mare, deoarece vreau sa pastrez tema acvariului=VIVIPARI dar, dupa cum spuneam, cenzura (financiara a) sotiei imi amana planurile pana dupa sarbatorile de iarna(mai e si puiul meu care vrea pom de craciun si cadouri si etc, si etc, si aia, si aia,.../ am uitat sa va spun ca are doar 7 ani si e sufletelul meu--- sper sa nu-l rasfat prea tare). Cum mai sunt doar 2 luni, sper sa-mi reziste micii mei eroi acvatici.
Cand am luat acvariul mai mare, pe cel mic il dedicasem carantinei dar, m-am trezit cu alevini, intai o(sau mai multe) gupita(-e), apoi si o(sau ambele) mulineza(-e), asa ca a trebuit sa-i schimb destinatia in cresa. Inca nu stiu care si cati pui au facut deoarece toti alevinii pe care-i am sunt cei pe care i-am observat ca se ascundeau intre plante si i-am mutat imediat in microacvariul initial; de aceea eu le zic 'norocosii', ca au scapat nemancati de ceilalti pesti. :-)
Oricum, acvariul de 30 l, vreau sa-l transform in cresa, iar pestii din el sa-i mut in unul mai mare. Vad eu ce fac cu alevinii cand vor fi mari: daca am acvariul mare(aprox 100-120 l) ii mut cu ceilalti, daca nu, s-ar putea sa-i dau(poate dau si microbul acvaristic care m-a 'infectat' si pe mine de curand)

pescuim?
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com