[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme......multe  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Barabula
Junior member

Joined: 05/04/2005 21:49:27
Messages: 38
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Salutare!
Deci: acvariu 50*35*30 (L*H*l), filtru Aquael minifan, burete bolborositor, mopan, plante - gramada (vreo 5 tipuri - nu stiu cum le cheama ), incalzitorul l-am scos (caldura mare - 27 grade), pesti: 2+2 xifo maturi, 3 xifo pui (aproape 1 luna), 2 synodontis, 2 femele guppy (procurate alaltaieri), 2 generatii de pui de guppy (sau cea mai ramas din ei ) - in total vreo 10, 2 pomaceea, o gramada de melci mici - comuni, substrat pietris+nisip, apa se schimba o data pe sapt., 30% cu apa statuta (1 sapt), nici un fel de tratament sau alte adaosuri, hrana: spirulina&chlorella fulgi de la Dajna dimineata, Troco Grower seara, din cind in cind tubii, iluminat:2 becuri economice de 22W (Philips - lumina galbuie + Isotronic - lumina albastruie), plantele cresc de parca au strontiu la radacina, apa e cristal, nu exista alge.
1. Au disparut (gen Triunghiul Bermudelor) o gramada dintre puii de guppy + parintii lor. I-am cautat de mi-au sarit ochii din orbite (morti sau cum or fi fost - nici urma). Singura explicatie pe care mi-am dat-o ar fi ca, din intimplare, aflindu-ma chiar linga acvariu, filtrul a scos un zgomot ciudat....si am reusit sa vad cum arunca afara o....ceva... materie, ceva ce nu semana a frunza sau altceva....conlcuzia fiind ca era un rest macelarit dintr-un fost peste. Voi ce ziceti? Ati mai auzit/vazut o treaba ca asta.....sau bat eu cimpii si motivul e cu totul altul.
2. Dintre puii ramasi din prima generatie, cei care par a fi masculi, au cozile, aripioarele, masiv zdrentuite/mucegaite. Asta am patit si cu primii masculi guppy pe care i-am avut, dar atunci am dat vina pe lipsa ciclarii. Dupa ce ca nu prea mai sint, mai sint si vai de mama lor . Xifo nu au nici pe dracu', poate doar ceva mai apatici (sau mi se pare).
3. Una din cele 2 femele de xifo, de cind am luat-o avea o mega burta...ziceam: o sa am pui in curind. Ei bine...de 1 luna juma nu se intimpla absolut nimic. Burta e si mai mare....si nimic!
4. Ar mai fi si caldura.....dar am vazut ca nu exista o solutie clara pentru asta.
Cam asta ar fi. Cel putin una din problemele mele s-a mai discutat, dar le-am pus pe toate, asa, pentru "big picture".
Multam.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Puii de guppy e foarte probabil sa fi fost mincati - de parinti, de xifo.
2. Cam mare aglomeratie in acvariu...nu e de mirare ca ai astfel de probleme.
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

Barabula wrote:1. Au disparut (gen Triunghiul Bermudelor) o gramada dintre puii de guppy + parintii lor. I-am cautat de mi-au sarit ochii din cap.

Puii intr-adevar e posibil sa-i fi halit ceilalti. Eu ii separam de cei mari...
Pe aia mari i-ai cautat pe jos? Mie mi s-a intamplat sa sara (in special guppy) si aveam acvariul acoperit cu geam, dar pus pe niste distantieri.
E posibil sa fi murit si i-au maincat ceilalti. Canibalii... si asta mi s-a intamplat...
[Email] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FLORI AN wrote:
Pe aia mari i-ai cautat pe jos? Mie mi s-a intamplat sa sara (in special guppy)

Guupy nu sar din acvariu. Xifo au in schimb tendinte sinucigase.
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Daca stau impreuna cu xipho, e posibil sa se molipseasca... De depresii... Si atunci au comportament sinucigas de xipho. Altfel nu-mi explic de ce dimineata am gasit o femela de xipho si un mascul de guppy jos, pe mocheta. Sau o fi fost "Romeo si Julieta" varianta uda ?
( Regie si Scenariu : nu stiu ; Decor , da : Fara capac si cu nivelul de apa mult prea sus)
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu una as face un schimb de apa de 30 %. Resturile alea de pesti morti din acvariul tau strica apa groaznic.
As conditiona apa cu sera aqutan...fiecare schimb...
As schimba filtrul cu un Aquael fan1.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com