[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
schimbarea culorii unui caras - o problema?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
haihui
Unripe member

Joined: 01/06/2005 16:38:13
Messages: 2
IP:
Offline

Salut
Sunt un alt incepator a carui problema poate fi stupida sau nu. De asta si apelez la voi, sa ma lamuriti cat de ridicola este problema mea :-)
Despre ce e vorba? I-am luat fetitei mele acum trei saptamani un acvariu, nimic pretentios, un bol de 20 l, cu tot ce ii trebuie: filtru, incalzitor, termometru. Pestisori: patru, un caras auriu si trei gupii. Cat sa se roteasca prin bol si sa-mi incante copilul. Problema este ca, de vreo trei zile, carasul a inceput sa isi schimbe culoarea :o in sensul ca inotatoarele au inceput sa se coloreze in negru si acum chiar si corpul!
Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca este o chestie normala sau este cine stie ce boala si daca este vreo boala, daca exista vreun remediu. Nu de alta dar daca ii moare "portocala", fiica-mea o sa fie distrusa!
Oricum, caraselul nu da nici un semn ca ar fi bolnav: mananca la fel de bine ca inainte (e chiar lacom), este vioi, jucaus...
Multumesc mult oricui este dipus sa ma lamureasca sau sa imi dea un sfat.
Mitnick
Member
[Avatar]

Joined: 04/04/2005 14:43:18
Messages: 115
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Sunt de ceva vreme pe aici ca sa pot da un sfat.

Incepem...

1. Ai gresit cand ai cumparat carasi + guppy
2. 20 de litri ? ... Incerca sa te bagi intr-o valiza si sa tragi fermoarul sa vezi ce bine e smilie

Nu exagera cu mancare la carasi sunt intradevar lacomi si cat le dai atat mananca ... Mancare in exces rezulta apa murdara ... Hraneste-i o data de 2 ori pe zi cu mancare cat incape intre 2 degete ... Vad ca la caras nu poti sa renunti , macar incearca sa renunti la guppy este prea aglomerat acolo

image
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit !

... iti inteleg motivatia [ am si eu o fetita ] da' sa stii ca nu e in regula ce ai facut :

- bolul ala de 20 litri este insuficient [ prea mic in volum si neadecvat ca si forma ] pentru caraselul ala ... stiu ca filmele promoveaza imaginea unui caras intr-un bol, dar nu e tocmai OK ... ar trebui sa renunti la caras si sa ramai doar cu guppy ... nu te grabi, stai intai si citeste pe forum, apoi intreaba tot ceea ce vrei sa stii ... altfel, pestisorii tai se vor chinui degeaba ...

- schimbarea culorii la carasi este ceva des intalnit si nu reprezinta un semn de boala ... de multe ori schimbarea culorii este chiar radicala ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Mitnick
Member
[Avatar]

Joined: 04/04/2005 14:43:18
Messages: 115
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Cred ca deja l-am speriat

image
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

haihui wrote:...daca ii moare "portocala", fiica-mea o sa fie distrusa!...

Nici eu nu cred ca o sa moara "portocala". Mai degraba o sa se transforme in "ridiche neagra", asa ca pregateste-ti fetita de pe acum cu noua "rochita" a pestisorului (si eu am o fetita, asa ca stiu cum percep ele carasii cu voal).

haihui wrote:Cred ca deja l-am speriat

Oups! Cum adica? Speriat=speriat? Sau speriat ="speriat"?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
haihui
Unripe member

Joined: 01/06/2005 16:38:13
Messages: 2
IP:
Offline

va multumesc pentru sfaturi.
intr-adevar, poate ca bolul este mic dar a fost cel mai mare pe care l-am gasit in constanta. apoi, dupa cum a sesizat koala, stiti cum este cu fetitele, povestile si televizorul: bolul cu castelul aferent si cu pestisorul de aur... o sa incerc sa dau gupiile inapoi dar o sa fie cam greu pentru ca le-a primit cadou si ma tem sa nu se simta jignita persoana in cauza. noi am vrut sa ii luam numai un caras.
cert este ca a inceput sa imi placa sa am grija de ei. este linistitor. asa ca, dupa ce o sa imi induplec sotia (cei casatoriti stiu despre ce vorbesc) o sa iau un acvariu adevarat. o sa mai apelez la voi, cand o sa am nevoie pentru ca vad ca merita
m-ati linistit. pot sa ii spun ca pestisorul i se transforma. sper ca nu o sa astepte sa i se transforme intr-un print :-)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

haihui wrote:dupa ce o sa imi induplec sotia
Eu zic sa folosesti toate strategiile posibile.
E pacat sa chinui un caras sub ochii copilului. Sint convins ca asta e imaginea acvaristicii propovaduita prin filme smilie si ca domnii de la Pet-Shop au spus ca e bine asa smilie , da' crede-ma ca lucrurile stau exact pe dos. Acuma nu vreau sa spun ca trebuie sa scoti din buzunar sute de euroi pentru acvariu si instalatii sofisticate intru bunastarea carasului, da' un acvaru decent se poate !

Poze: smilie ... Poze cu plante
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... Si va fi mult mai usor de intretinut... (si mai "linistitor")
[Email]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Da, privitul pestilor in acvariu poate fi ceva relaxant. Este asta un motiv pentru care am un acvariu si la serviciu.
Dupa ce vei fi suficient de hotarat ca tie iti plac pestii ( in cazul meu, dorinta baiatului meu, care de fapt lui i-a trecut repede, n-a fost decat un pretext ca sa ma apuc din nou de vechea pasiune din copilarie), cand iti vei convinge nevasta ca acvariile nu vor face parte din portia ei de atributii casnice, atunci ar fi bine sa te gandesti, in primul rand, cum iti poti adapta dorinta ta la conditiile tale de viata curente. Daca ai la dispozitie o apa cu duritate mare sau scazuta ( mai usor si mai comod cresti duritatea apei decat sa o scazi), temperatura camerei ( cresterea temperaturii e mai usor de realizat decat scaderea ei), si inca multe altele... Atunci trebuie sa te hotarasti dintre speciile care iti plac, care ti-ar da cele mai putine dureri de cap.
Nu zic sa nu incerci 'trairi' personale, ori sa te descurajezi cumva, in ideea ca un acvariu frumos e ceva foarte greu de realizat si intretinut. Asa cum s-a demonstrat deja ca Pamantul e relativ rotund si se misca , ca nu e necesar sa incercam sa fim un alt Columb ori Giordano Bruno, si cu acvariul te poti scuti de gusturi amare daca nu vrei neaparat sa pleci de la cota zero a cunostintelor.
Oricum, pentru copiii nostri facem orice , nu ?
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com